h i r d e t é s

A jelenlegi magyar kormány lemondott 2800 kelet-magyarországi családról!

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

A jelenlegi magyar kormány lemondott 2800 kelet-magyarországi családról!

2016. április 07. - 14:03
0 komment

Bangóné Borbély Ildikó MSZP-s országgyűlési képviselő közelményt adott ki, amelyben arról ír, hogy a Országgyűlés Vállalkozásfejlesztési Bizottsága ülésen a kormánypárti politikusok „lesöpörték az asztalról” az ESZOSZ károsultak megsegítésére tett javaslatainkat! 

Forrás: iposz.hu

"Az Országgyűlés Vállalkozásfejlesztési Bizottsága 2016.04.05-én kedden tárgyalta Bangóné Borbély Ildikó, Gúr Nándor és Tóbiás József  MSZP-s országgyűlési képviselők által benyújtott Országgyűlési határozati javaslatokat, amelyek az ESZOSZ károsultak helyzetét kívánja rendezni, és elmaradt béreinek és azok kamatainak megtérítéséről szólt!
A magyar kormány legfontosabb feladata lenne a munkaerőpiaci szempontból hátrányos helyzetű munkavállalók helyzetének nyomon követése és javítása. A munkaerő-piaci tapasztalatok alapján úgy tűnik, hogy a leghátrányosabb társadalmi csoportokra így a közfoglalkoztatásban résztvevőkre is a kormányzat figyelméből nem vagy csak alig jut valami.

A bizottsági ülésen a kormánypárti politikusok „lesöpörték az asztalról” a károsultak megsegítésére tett javaslatainkat!
Különösen elfogadhatatlan az elutasításuk, mert a hatályos jogszabályok és jogalkalmazási gyakorlat számos kiskaput hagy nyitva a különböző gazdálkodó szervezetek – köztük a nonprofit kft-k, szociális szövetkezetek, közhasznú alapítványok – számára, amik révén vissza tudnak élni a munkaerőpiaci szempontból hátrányos helyzetű munkavállalók kiszolgáltatott helyzetével és a közfoglalkoztatási rendszerrel.
Ezekre a visszaélésekre mutatott rá többek között az Első Magyar Környezettudatos Szociális Országos Szövetkezetet (ESZOSZ) 2015 nyarán ismerté vált botrányos esete. A szociális szövetkezethez kiközvetített közfoglalkoztatottak számára a korábban megjelölt időre nem tudott munkát és bért biztosítani. Mivel a szociális szövetkezet határidőre nem tudta teljesíteni eredetileg vállalt kötelezettségeit sorra jöttek elő a problémák. Kezdetben nem kaptak munkalehetőséget az érintettek, ebből következően a későbbiekben viszont bért sem kaptak. Ebből adódóan az amúgy is igen csekély jövedelemből élők különösen nehéz, kilátástalan helyzetbe kerültek.

Jelenleg az Első Magyar Környezettudatos Szociális Országos Szövetkezet ügye ott tart, hogy 2015. október 09-i közgyűlése, 2015. október 12. kezdőnappal elhatározta a szövetkezet végelszámolását. Tehát ügy tűnik, hogy végül megint mindenki jól jár kivéve persze azokat, akikről szólt volna a történet. Ismét az alacsony érdekérvényesítő képességgel rendelkező hátrányos társadalmi csoportok tagjai járnak pórul. A társaság szépen eltűnik, a kiközvetített közfoglalkoztatottak hoppon maradtak, mivel nem jutottak se munkához, se pénzhez.
Az előbb említett szomorú eset is rávilágít arra, hogy a kormányzatnak igenis még számos teendője van annak érdekében, hogy megszüntesse a munkaerőpiaci szempontból hátrányos helyzetű munkavállalók kizsákmányolását. Ennek érdekében úgy látjuk a mostaninál is határozottabb és szigorúbb állami fellépésre van szükség azok munkáltatókkal szemben, melyek erőfölényükkel visszaélve ellehetetlenítik a legalesetebbeket.
Úgy látjuk, hogy a hasonló visszaélések megakadályozása érdekében a mostani helyzethez viszonyítva jelentősen kell erősíteni, a kormányhivatalok munkavédelmi és munkaügyi ellenőrzési osztályainak munkáját, mind személyi mind anyagi téren. Ezen túlmenően a közigazgatás többi szervének pl. a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, az egészség és nyugdíjbiztosítási társszervek, valamint a rendőrsének a tevékenységét is ki kell terjeszteni a hasonló ügyek felderítése és a munkavállalók eredményes védelmének ellátása érdekében.
Ráadásul az ESZOSZ foglalkoztatási programjának csődje tekintetében különös felelősség terheli a magyar államot. Egyfelől egy állam által elismert, és uniós forrásokkal megtámogatott programról van szó, másfelől az állami erdészetek a korábbi ígéretek ellenére nem biztosították a projekt lebonyolításához szükséges feltételeket. Ezért indokolt, hogy az állam biztosítsa az elmaradt bérek, valamint a késedelmes fizetésből eredő kamatok megfizetését az ESZOSZ munkavállalói számára. Hiszen mint köztudott azok, akik igen csekély jövetemből kénytelenek megélni különösen számit minden egyes forint.

A MSZP képviselője Bangóné Borbély Ildikó újra benyújtja az Országgyűlésnek az ESZOSZ károsultak megsegítésére tett javaslatát!

 

Debrecen 2016.04.07.

Bangóné Borbély Ildikó MSZP
országgyűlési képviselő"

 

Az ESZOSZ károsultakkal 2015. októbere óta foglalkozik a CIVILHETES. Korábbi cikkek és kapcsolódó anyagok >>

Címkék: