h i r d e t é s

A lengyel kormány meghátrált az EU-csatában

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

A lengyel kormány meghátrált az EU-csatában

2021. augusztus 07. - 17:23

Váratlan lépést hoztak, az uniónak kedveznek. Megszüntetik az EU által kifogásolt lengyel bírósági fegyelmi kamarát

Jaroslaw Kaczynski lengyel miniszterelnök-helyettes - Forrás: magyarnarancs.hu

Kaczynski kitartott amellett, hogy az Európai Unió Bíróságának (EUB) a kamara ügyében hozott ítélete túllép az uniós szerződések kompetenciáján.

Lengyelország megszünteti az EU által kifogásolt, az igazságszolgáltatás reformja keretében létrehozott fegyelmi kamarát jelenlegi formájában.

Ezzel a lépéssel tárgytalanná válik az Európai Bizottság és a lengyel kormány vitája, jelentette be szombaton Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök-helyettes, a lengyel kormánykoalíciót vezető Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke.

A PiS elnöke a PAP hírügynökségnek adott interjúban viszont kitartott amellett, hogy az Európai Unió Bíróságának (EUB) a kamara ügyében hozott ítélete túllép az uniós szerződések kompetenciáján, és kiterjeszti az uniós bíróságok hatáskörét.

Brüsszel szerint a bírói függetlenséget veszélyeztetik a fegyelmi kamarák

Az EUB július közepén kihirdetett ítéletében úgy foglalt állást, hogy a lengyel igazságszolgáltatás reformja keretében létrehozott, a bírói jogsértések kiküszöbölésére létrehozott fegyelmi kamara nem egyeztethető össze az uniós joggal, és nem biztosítja a pártatlanság és függetlenség garanciáit.

Az uniós bíróság augusztus 16-ig adott határidőt a kamara megszüntetésére, ellenkező esetben súlyos pénzbírságot helyezett kilátásba.

A kamarát nem fogják teljesen felszámolni, csak más formában fog működni a jövőben, egy egészen más szerv lesz - hangsúlyozta Kaczynski.

"Nem az uniós bíróság ítélete miatt akarjuk megreformálni a kamarát, hanem egyszerűen azért, mert nem teljesíti a feladatait. A törvény előtt mindenki egyenlő, kevés olyan ország létezik, ahol a bírák mentelmi jogot élveznek, jó lenne, ha ezt Lengyelországban is eltörölnék" - jelentette ki a PiS elnöke.

2017-ben kezdődött a tüntetéssorozat

Évek óta tart a tüntetéssorozat Lengyelországban a bírói függetlenséget tovább gyengítő, a kormány által benyújtott törvénytervezet és a később megszavazott javaslat ellen.

A tiltakozást az váltotta ki, hogy a hatalmon lévő Jog és Igazságosság párt javaslata szerint a kormány a jövőben a bírák leváltásáról is dönthetne. A törvény lehetővé teszi az olyan bírák eltávolítását, akiknek "nézetei nem felelnek meg a kormányzó többségnek".

Az országosan százezernél is több embert megmozgató tiltakozás Varsóban a parlament előtt, a vidéki városokban pedig a bírósági épületek közelében zajlott, azóta számos demonstráció követte.

Bírók, ügyvédek, jogászok talárban demonstráltak a jogi reform ellen

2019 decemberében Katowicében a Lengyel Bírói Szövetség elnöke, Krystian Markiewicz kijelentette; "a bírákból bűnözőket csinálnak. Azzal vádolják őket, hogy bűncselekményeket követnek el, kizárólag azért, mert bátrak, és mernek olyan döntéseket hozni, amelyek összhangban vannak a jogszabályokkal, az alkotmánnyal, az európai értékekkel és saját lelkiismeretükkel".

A kormány érvelése szerint a bírósági reform, egy nemrégiben hozott uniós határozat szellemében, igyekszik megelőzni "a lengyel jogrendszert fenyegető káoszt".

"Ez a törvény védi a demokratikus jogállamot a bíróságok hatalmával szemben, amelyek próbálnak a hátsó ajtón át belopózni káoszt, anarchiát és törvénytelenséget okozva - érvelt akkor a parlamentben a lengyel igazságügyi miniszter-főügyész, Zbigniew Ziobro.

A bírói függetlenséget félti az EU és a lengyel ellenzék

Az Európai Unió is bírálta a bíróságokon felállítandó új fegyelmi kamarák tervét. Brüsszel szerint ez a kritikus hangok elnémításának eszköze lehet az igazságszolgáltatás rendszerén belül.

"Ellenezzük ezt a szájzár-törvényt, amelyik a hatalmi ágak szétválasztásának, és a nyugati civilizáció alapelveinek végét jelenti Lengyelországban - jelentette ki 2019-ben a Szejmben Borys Budka ellenzéki képviselő.

"Az uniós törvényekkel és a lengyel alkotmánnyal is ellentétes tervezet elfogadása kötelezettségszegési eljáráshoz, az pedig hosszabb távon az Európai Unió elhagyásához vezethet" - figyelmeztet állásfoglalásában már három évvel ezelőtt a lengyel Legfelsőbb Bíróság. (Euronews)