h i r d e t é s

A mozgássérült fiú az ABB segítségével követheti az elektromos versenyautózásról szőtt álmait

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A mozgássérült fiú az ABB segítségével követheti az elektromos versenyautózásról szőtt álmait

2019. december 16. - 13:11

A 10 éves, izomsorvadásban szenvedő lengyel gyermek az ABB támogatásával készített, egyedi építésű, mini villamos versenyautót akár 80 km/h sebességgel is vezetheti.   

A 10 éves Maksymilian Młodawskinak, az autóversenyzés megszállott rajongójának az volt a dédelgetett álma, hogy egy nagyteljesítményű, elektromos hajtású járművet tudjon vezetni. Az izomsorvadás miatt elektromos kerekesszékhez kötött Maks számára azonban álmának beteljesülése mindig nagyon távolinak tűnt.   
 
Most azonban, köszönhetően a Varsói Műszaki Egyetem hallgatói által megvalósított projektnek, valamint az ABB támogatásának, Maks egy könnyű és gyors, teljes mértékben az ő igényeire átalakított elektromos járművet vezethet.   
 
 Az e-MaksPower névre keresztelt jármű súlya csupán 110 kg, így közel tízszer könnyebb, mint egy kisméretű elektromos autó. A kemény felfüggesztéssel és aerodinamikus karosszériával épített járművet ugyanolyan dinamikai hatásfokot szolgáló elvek szerinti tervezték, mint az igazi versenyautókat.   
 
Amíg a hagyományos járművet kormánykerékkel és pedálokkal irányítják, addig az e-MaksPower kormányzására, gyorsítására és fékezésére egyetlen botkormány szolgál, amely inkább a számítógépes játékok joystickjére hasonlít. A megoldásnak köszönhetően Maks csuklómozdulatokkal irányíthatja az autót.   
 
Az e-MaksPower ötlete akkor született, amikor Maks és édesapja, Michał Młodawski ellátogattak a lengyelországi Népstadionban rendezett „tudományos piknikre”, ahol megnézték a Varsói Műszaki Egyetem hallgatói által kiállított elektromos hajtású versenyautót. A Maksszal és édesapjával folytatott beszélgetést követően az e-versenyautót megépítő hallgatók úgy döntöttek, hogy egy olyan autót fejlesztenek ki, amelyet Maks vezetési képességei szerint alakítanak ki.  A hallgatók felvették a kapcsolatot az ABB-vel is, és segítséget kértek az ötlet valóra váltásához.   

A nagy kihívást az jelentette, hogy a jármű irányítórendszerét Marks csuklójának mozgásteréhez igazítsák,

mondta Łukasz Krawczuk vel Walczuk, a Varsói Műszaki Egyetemen dolgozó projektmenedzser.

A járművet úgy kellett megterveznünk, hogy a kimeneti jelet csak a hajtást, kormányzást és fékezést vezérlő botkormány generálhatja.

A Varsói Műszaki Egyetem tudományos klubjának számos, díjakkal kitüntetett hallgatója dolgozott együtt a projekten és segítette a munka sikerét robotikai, elektromobilitási és aerodinamikai szakértelmével.  
 
A Varsói Műszaki Egyetem oktatói jelentős szakmai segítséget nyújtottak a projekthez. Külön meg kell említeni Dr. Piotr Biczelt, aki az akkumulátorokkal, a töltéssel, valamint a villamos és biztonsági rendszerekkel kapcsolatos ismereteivel járult hozzá a projekt sikeréhez. A projektet az intelligens mobilitás szakértőjének számító ABB is támogatta, amely több mint egy évtizednyi tapasztalattal rendelkezik az e-mobilitási infrastruktúra fejlesztése, telepítése és karbantartása terén, és küldetésének tekinti a zéró kibocsátási szint elérését.   
 
A járművet a Varsói Műszaki Egyetem múlt heti rendezvényén, a projektben résztvevő partnerek képviselői jelenlétében adták át boldog tulajdonosnak, Maksnak.  

Katarzyna Sobótka-Demianowska, az ABB lengyelországi e-mobilitási üzletágának vezetője így nyilatkozott: „Az ilyen projekteknek köszönhetően az elektromobilitás a közlekedési korlátok lebontásával új távlatokat nyit, és befogadóbb társadalmat teremt. A kezdeményezés oktatási célokat szolgál, de fontos kihangsúlyozni, hogy társadalmi felelősségvállalási szempontja is van.”    

Łukasz Krawczuk vel Walczuk így folytatta:

Azon túl, hogy az ABB pénzügyi támogatást nyújtott a projekthez, a vállalattól szakmai segítséget kértünk ahhoz is, hogy miként építsük be úgy az egyes alkatrészeket, hogy a jármű a jövőben kompatibilis legyen az ABB Wallbox fali töltőjével. Az értékes pénzügyi erőforrások mellett az ABB jelentős szakmai támogatására is számíthattunk.