h i r d e t é s

A víz alatt is tovább görgette a Viking Sigyn az elsüllyedt Hableányt

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

A víz alatt is tovább görgette a Viking Sigyn az elsüllyedt Hableányt

2019. június 14. - 14:15

Az ütközéstől megpördült a sétahajó, az orr került lejtmenetbe, a tat hegymenetbe, ugyanakkor hossztengelye körül is megfordult legalább egyszer, míg a szállodahajó alatt volt.

Budapest, 2019. június 13. A Botond nevű tolóhajó és a balesetben elsüllyedt Hableány turistahajó roncsát szállító uszály az Újpesti-öbölben 2019. június 13-án. A BRFK munkatársai huszonhat órán át vizsgálták a csepeli kikötőben a Dunából június 11-én kiemelt hajót, amely május 29-én süllyedt el a Margit hídnál, miután összeütközött a Viking Sigyn szállodahajóval. A Hableány fedélzetén 35-en utaztak, 33 dél-koreai állampolgár és a kéttagú magyar személyzet. Hét embert sikerült kimenteni, hét dél-koreai állampolgár holttestét pedig még aznap megtalálták. Továbbra is a Duna teljes déli szakaszán, az összes bevethető hajóval, valamint parti egységekkel megerősítve folytatják a hiányzó három ember keresését. - Fotó: MTI/Kovács Tamás

A Hableány sérülései súlyosak, a hajótest és a felépítmény roncsolásaiból pontosan látszik az, ami a katasztrófát rögzítő ipari kamerák felvételeiből már korábban valószínűsíthető volt - írja a az elsüllyedt sétahajó csütörtöki vizsgálatának eredményei nyomán a Magyar Nemzet.

A Viking Sigyn, utolérve a Hableányt, a tatjának ütközött, megperdítette a sétahajót és maga alá gyűrte. A Hableány ugyan hét másodperc alatt elsüllyedt, a Sigyn azonban tovább görgette azt maga előtt a víz alatt is.

A sétahajó megpördült, az orr került lejtmenetbe, a tat hegymenetbe, ugyanakkor hossztengelye körül is megfordult legalább egyszer. Az eddigi információk szerint az előzésbe kezdett Sigyn nem vette fel a kapcsolatot a Hableánnyal, pedig a hajózási szabályzat ezt kötelezővé teszi. 

A katasztrófában részes Viking Sigyn a tragédia óta megjárta már Passaut, miután a helyszíni szemle végeztével, június 1-jén az útjára engedték. A közelmúltban újrafestve tűnt fel Visegrádon, ahol napokig parkolt, majd csütörtök estére már Pozsonyban várakozott. Míg Visegrádon állt, a nyomozók ismét megszállták. A Magyar Nemzet szerint a Fővárosi Főügyészség ötfős, a vizsgálatot fokozottan felügyelő különleges csoportja tisztázott még néhány nyitott kérdést.

A Sigyn halálos tömegszerencsétlenséget okozó, gondatlanságból elkövetett vízi közlekedés veszélyeztetése vétségével gyanúsított kapitánya, Jurij C. csütörtökön óvadék ellenében elhagyhatta a börtönt. Az ukrán kapitány óvadéka ellen és a letartóztatás fenntartása mellett fellebbező Fővárosi Főügyészség kitart amellett, hogy a bíróság meg sem vizsgálta a jogerős döntés előtt azt a tényt, hogy a kapitány az ütközés után adatokat törölt le a mobiltelefonjáról.

Három embert még keresnek

A közlekedési, a bűnügyi, valamint a rendkívüli haláleseti vizsgálókból, bűnügyi helyszínelőkből és bűnügyi elemző-értékelőkből álló 60 fős nyomozócsoport a hajóbaleset óta június 8-ig 6180 munkaórát teljesített. Eddig 230 személyt – köztük a Sigyn teljes személyzetét és utasait, valamint a Hableány túlélő utasait – kérdezték ki, további 66 főt tanúként, egy főt pedig gyanúsítottként hallgattak ki. A kihallgatások jegyzőkönyveinek leirata meghaladja az ötszáz, az ügy teljes iratanyaga pedig az ezer oldalt.

A Hableány sétahajó május 29-én süllyedt el a budapesti Margit híd közelében, fedélzeten 35-en utaztak, 33 dél-koreai állampolgár és a kéttagú magyar személyzet. Heten túlélték, 25-en bizonyosan életüket vesztették, három dél-koreai utast továbbra is eltűntként keresnek.

A hatvan fős, kizárólag a kutatással foglalkozó rendőri egység folyamatosan végzi az átvizsgálást a Duna érintett 215 kilométeres szakaszán

- írja friss közleményében a rendőrség. 19 hajóval, két helikopterrel, két drónnal és keresőkutyával ellenőrzik a folyót és annak hullámterületét. (nepszava.hu)