Akiknek igazán fáj az alacsony olajár
Az olajár tavaly óta tetemes esést produkált, ami igen nehéz helyzetbe hozza az olajipari szolgáltató cégeket.
Egyes cégek osztalékot csökkentenek, mások felvásárlásokkal igyekeznek előre menekülni - írja a portfolio.hu.
Komoly kihívások előtt az olajszervíz cégek
Ezen a héten több fontos hír is érkezett az olajipari szolgáltató szektorból, melyek az alacsony olajárok kedvezőtlen hatása mellett arra is rávilágítottak, hogy a mostani környezet azért lehetőségeket is hordoz ezeknek a vállalatoknak.
A Transocean például azt közölte a befektetőkkel, hogy még a legutóbb jelentősen visszavágott osztalékot sem tudja kifizetni már az idei év után, emellett arra is figyelmeztetett, hogy negyedéves beszámolójában várhatóan 2,1 milliárd dolláros veszteséget mutathat majd ki, főként a cégcsoporthoz tartozó egyes vállalatoknál végrehajtásra kerülő leírások miatt.
A Seadrill pedig kedden tette közzé negyedéves beszámolóját, melyben második negyedéves üzemi eredményének mindössze 11 százalékos csökkenéséről számolt be, ami a részvények árfolyamát 14 százalékos pluszba repítette. Mindezek ellenére a cég figyelmeztetett arra, hogy a jelentős ágazati túlkapacitás miatt az árak nyomás alatt vannak.
A Schlumberger viszont nagy lépést tett, mely a napokban jelentette be, hogy megállapodott a Cameron International felvásárlásáról. Ez egyértelműen hosszú távú befektetés a jövőbe, amit most a vállalat jóval olcsóbban tudott megtenni, mint mondjuk feltehetően egy évvel korábban.
2015.08.26 13:20 Itt aztán tényleg beütött a válság
Hogy a helyzet súlyosságát érzékeljük, a Financial Times cikke által megemlített Rystad Energy számításai szerint a mélytengeri olajkitermelő projektek esetében jelenleg a kitermelés költsége valahol 53 dollár környékén van, míg a jelenlegi Brent árfolyam 48 dollár. Az új kutató projekteknél ráadásul jelentős beruházási igény merül fel kezdetben, így itt a kitermelési költség 70 dollár felett is lehet.
Iparági folyamatok
A Schlumberger legutóbbi, felvásárlással kapcsolatos bejelentése nem az első konszolidációs törekvés az ágazatban, a Halliburton tavaly jelentette be, hogy 35 milliárd dollárért veszi meg versenytársát, a Baker Hughes-t. Az olajipari szolgáltatóknál igazán látványosan a tavalyi évben indult meg az ágazati konszolidáció, 2014-ben a bejelentett felvásárlások összértéke meghaladta a 80 milliárd dollárt. Ez 2005 óta a legmagasabb érték és egyben háromszorosa a 2013-as felvásárlási összértéknek.
Az olajipari szolgáltató cégek jellemzően eszközöket (pl. fúróberendezéseket) biztosítanak a szénhidrogén kitermelő cégek számára, de olykor részt vesznek csővezetékek megépítésében és kitermelő egységek felépítésében is. Az ágazat szereplői azért kerülnek különösen nehéz helyzetbe az olajár esésekor, mert a vevők, az olaj és gázkitermelő cégek ilyenkor visszafogják beruházásaikat, így bevételeik mind a volumenek, mind az ár tekintetében sérülnek. Ezzel szemben egy integrált olajipari vállalatnál az olajár csökkenésének kutatás-termelésben jelentkező negatív hatását a finomítás részben ellensúlyozza az olcsóbb "feedstock" miatt.
Az olajipari szolgáltató cégek bevételeinek nagy részét a mélytengeri szénhidrogén-kutatásokhoz kapcsolódó eszközök bérbeadása, technológiák értékesítése adja, ez azonban a kutatások között az egyik legdrágább művelet. Emiatt a kitermelők az olajár esésekor elsőként az ehhez kapcsolódó beruházásaikat fogják vissza.