Ami után Orbán kétszer is megfontolja, folytatja-e áldatlan ténykedését
Lengyelországban az új hatalom lélegzetelállító sebességgel látott hozzá az igazságszolgáltatás és a média átalakításához, hasonlóképpen, ahogyan az Magyarországon 2010 után lezajlott – írja a Cicero című német közéleti magazin.
A szerző, a fiatal újságíró, Simon Krisztián úgy látja: nálunk a közrádió és tévé a kormány által ellenőrzött szócső lett - írja a 168ora.hu. A kritikus újságírókat elbocsátották, akik ott vannak, azok parancsokat hajtanak végre, önálló, kreatív munka csak elvétve lehetséges.
Akárcsak a magyar esetben, Berlinben és Brüsszelben élesen bírálják a lengyel változtatásokat. Mármint hogy Lengyelország irányított demokrácia lesz, orbanizálódik, putyinizálódik. És megindult az eddig példa nélkül álló uniós vizsgálat. Magyarország ügyében az EU által kezdeményezett módosítások sajnos, csak kozmetikai jellegűek voltak. Lehet, hogy ha akkor Brüsszel határozottan lép fel, akkor Orbán kétszer is megfontolja, hogy folytatja-e áldatlan ténykedését.
Pár hete Viviane Reding, a volt uniós biztos azt írta, hogy akinek nem tetszik, az ki is léphet az EU-ból. Ám kijelentése nem csupán rettenetesen arrogáns, hanem azok kezére játszik, akik az elégedetlenséget szítják a közösségen belül. Orbán és Kaczynski hívei ugyanis úgy értékelik a bírálatot, mintha az az egész nép ellen irányulna. Persze ez esetben valóban úgy néz ki, mintha az egész országot meg akarná büntetni a Jog és Igazságosság demokrácia-ellenes intézkedéseiért. Akkor pedig a populisták győznének, akik a berlini kormány nagy előszeretettel hasonlítják a náci Németországhoz, illetve állítják az EU-t Oroszországgal egy sorba. Akik nyugaton azt követelik, hogy a magyarok és a lengyelek távozzanak az unióból, nos, azok ugyanazt csinálják, mint Orbán és Kaczynski, akik hallani sem akarnak a kulturálisan nem Európához tartozó szír és afgán menekültekről.
Megvan az oka, hogy a magyarok és a lengyelek miért ilyen kiábrándultak és közönyösek, miért szavaztak ilyen nagy számban a populistákra. A változások vesztesei úgy érzik, hogy a politika megfeledkezett róluk. Csalódtak a kormányban. Ezen túlmenően a közmédia a térségben bizonyos fokig mindig is az állam befolyása alatt állt. Csak éppen Orbán és Kaczynski jóval messzebbre mentek a személycserékben. Magyarországon jelenleg a közrádió és tévé hivatalos propagandát sugároz, sőt gyakorta hamisított híreket. A Híradó honlapja közben bulvárhírekkel és meztelen celeb fényképekkel gondoskodik arról, hogy az emberek ne a politikával foglalkozzanak, az meg eszükbe se jusson, hogy a hatalom évente átszámítva 250 millió eurót költ propagandára. És a jövő nem sok jót ígér a közmédia szemszögéből.
(Cicero)