Az emberre is halálos madárinfluenza jelent meg Csehországban
A madárinfluenza veszélyes, H5N1 néven ismert, potenciálisan emberre is átvihető, akár halálos lefolyást okozó altípusát regisztrálták a csehországi příbrami járásban - írja az Infostart. A vírus 14 év után bukkant fel ismét Csehországban.
A příbrami járásban található Trhové Dušníky településen ütötte fel a fejét a fertőzés egy magángazda baromfiudvarán. A novinky.cz hírportál információ szerint öt elpusztult liba tetemében mutatták ki a fertőzést, a hivatalos vizsgálatok pedig megerősítették, hogy
A MADÁRINFLUENZA H5N1-ES ALTÍPUSÁRÓL VAN SZÓ, AMELY AZ EMBERRE IS VESZÉLYES.
Az állatorvosok elrendelték a gazda teljes állományának likvidálását, így 16 tyúkot és 11 kacsát kellett levágnia a tulajdonosnak.
A fertőzés eredetét egyelőre nem sikerült beazonosítani, de feltételezhetően a vírus szabadon élő madarakról terjedhetett át a libákra. A kerületi közegészségügyi hivatal most azt vizsgálja, hogy kik kerültek kapcsolatba a fertőzött állatokkal. Az érintett személyeknek karanténtól egyelőre nem kell tartaniuk, de orvosi kivizsgáláson részt kell venniük.
Szakértők szerint kicsi ugyan a valószínűsége, hogy a vírus a szárnyasokról átterjed az emberre, de ez mégsem lehetetlen. Jiří Černý virológus szerint viszont amennyiben átterjed az emberre, akkor az akár halálos is lehet. Elsődleges tünet az embernél a magas láz, fejfájás, izomfájdalmak, kötőhártyahurut, majd a légzési elégtelenség fokozódásával a beteg meghal.
Csehországban idén már 37 madárinfluenza-gócra bukkantak, és mintegy negyedmillió szárnyast pusztítottak el, hogy elejét vegyék a betegség elterjedésének. A legtöbb esetben kacsákat kellett leölni. Az eddig észlelt esetek egyikénél sem találkoztak azonban a madárinfluenza vírusának emberre is veszélyes H5N1 altípusával, melyet legutóbb 14 évvel ezelőtt egy elhullott hattyúban mutatták ki Csehországban. (Portfolio)