h i r d e t é s

Az Emirates elnöke: Nem hiszem, hogy valaha elektromos motorokkal fogunk repülni

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Az Emirates elnöke: Nem hiszem, hogy valaha elektromos motorokkal fogunk repülni

2020. december 18. - 06:52

Az Interview-ban Sir Tim Clarkot, az Emirates légitársaság elnökét szólaltatta meg munkatársunk, James O'Hagan. 

Sir Tim Clark, az Emirates légitársaság elnöke - Forrás: Euronews

Tim Clark már több mint három évtizede a vállalatnál dolgozik, számos válságon átvezette a céget, legutóbb a koronavírus-járványon.

James O'Hagan, Euronews

"Dubaj az első városok között volt, amely kikerült a karanténból. Hogyan sikerült ez?"

Sir Tim Clark, az Emirates légitársaság elnöke

"Egyike volt az első országoknak, ha ugyan nem az egyetlen ország, amely valóban betartotta a járványellenes protokollokat, legyen szó akár a közösségi távolságtartás követéséről vagy a maszkviselés ellenőrzéséről. Olyan szintű ellenőrzés alá tudták vonni a dolgokat, amelyet nem sok másik ország mondhat el magáról. A gépeinken higiéniás és egészségügyi intézkedéseket vezettünk be – a személyzetnek védőfelszerelést biztosítottunk, az étel felszolgálásának protokollján változtattunk, valamint azon is, ahogyan előkészítettük a gépeket, és arra jutottunk az Emirates-nél, hogy ez egy jó kezdet. Ez pedig egybeesett azzal, ahogyan a kormány is gondolkodott. Légifolyosó nyílt az Egyesült Királyság és az Emirátusok között, ezt mi is kihasználtuk, és máris azt látjuk, hogy a foglalások száma megnőtt december közepe óta."

James O'Hagan, Euronews

"Pedig ez nehéz év volt az Emirates számára, nem rég bejelentették, hogy három évtizede az első veszteségüket kellett elkönyvelniük. Azt mondta, hogy várakozásuk szerint az egész A380-as flottát bevetik majd ismét. Honnét ered ez az optimizmus?"

Sir Tim Clark, az Emirates légitársaság elnöke

"Őszintén hiszem, hogy a bolygó legnagyobb koponyái dolgoznak az orvosi kutatásban, a gyógyszerészetben, a kormányokban, akik felismerték, hogy az egyetlen kiút ebből az adott problémából az, ha gyorsan gyártanak vakcinát, amelynek a hatékonysága magas. És ez történt. Soha nem láttam még, hogy valamit így felgyorsítanak, de megtörtént. Szóval megpróbáljuk újraaktiválni a 380-as flottát, amilyen gyorsan csak lehet, a növekvő kereslettel párhuzamban, és remélhetőleg jövő ilyenkor már az összes gép a flottából repülni fog."

James O'Hagan, Euronews

"A Qantas vezérigazgatója, Alan Joyce nemrégiben azt mondta, hogy a nemzetközi utasoknak be kéne oltatniuk magukat, mielőtt a fedélzetre léphetnének. A légitársaságok előírhatnak ilyesmit az embereknek?"

Sir Tim Clark, az Emirates légitársaság elnöke

"Úgy vélem, hogy a szabályokat azokról, akiket beoltanak, és akiket nem, nem a légitársaságok fogják meghatározni. Az országok döntése lesz, amelyekbe ezek az emberek utaznak majd. Szóval az országoknak kell majd a belépési feltételeket felállítaniuk, és azzal foglalkozniuk, hogy az emberek, akik belépnek oda, megfelelnek ezeknek. Ebből pedig kialakul majd, hogy mi szükséges, mielőtt valaki útra kel. Szerintem a G20 előáll majd egy mindenki számára megfelelő megoldással. De ebben nem vagyok biztos. Szóval a légitársaságoknak ehhez kell majd alkalmazkodniuk, ahogyan az utóbbi hat hónapban is kellett alkalmazkodniuk az országok mindig változó elvárásaihoz."

James O'Hagan, Euronews

"Hogyan tartanak lépést a változó szabályokkal?"

Sir Tim Clark, az Emirates légitársaság elnöke

"Herkulesi feladat volt. Nem volt hatásunk rá, hiszen az országok minden tíz percben megváltoztatták a véleményüket egyes régiókban júliusban, augusztusban és szeptemberben."

James O'Hagan, Euronews

"A járvány korai szakaszában elég gyorsan sikerült megváltoztatniuk az üzleti modelljüket, aminek a szállítmányozás fontos része lett. Ez így marad? Vagy inkább visszatérnek a kereskedelmi repüléshez?"

Sir Tim Clark, az Emirates légitársaság elnöke

"Ellenkezőleg, a teherszállítás továbbra is kiválóan megy. Nagyon erős rá a kereslet. A hosszú távú, nemzetközi járatok csaknem teljesen eltűntek. Szóval az Emirates 777-esei közül 151 repül. Ezek némelyike teherszállító repülőgép. Néhányat utasszállítóvá alakítottunk. Ezt elég korán megtettük, amikor már sejtettük, mi közeleg, hiszen bármi is történik a globális gazdaságban, az áruknak továbbra is utazniuk kell. Ma több mint 104 desztinációt szolgálunk ki, ami alig kevesebb, mint a 142, ahová normál esetben repülünk. A gépek többsége tele van rakománnyal, és utasokat is tudunk vinni ezeken a járatokon. Ez a művelet így különösen sikeres."

James O'Hagan, Euronews

"Adott lehetőséget ez az év arra, hogy átgondolják, hogyan folytassák tovább a stratégiájukat fenntarthatóbb módon?"

Sir Tim Clark, az Emirates légitársaság elnöke

"Jelentősen változtattunk: abban, hogyan vezetjük a vállalatot, az üzemanyagot, amit használunk, de minden más tekintetben is. A probléma a bioüzemanyagok előállításának méretezhetőségével van. Engem mindigis aggasztott, hogy egy repülőgép motorjának bioüzemanyaggal működtetéséhez szükséges hőenergiához rengeteg földfelületre vagy tengerfelületre van szükség az algatermesztés miatt. Szóval mindig nehéz lesz akkora mennyiséget kapni, mint amennyire szükségünk van. Ne feledjük, hogy az Emirates évente 100 millió hordónyi olajat éget el, ami egy százaléka… a világgazdaság egy napi termelése. Szóval elég nehéz ezt a szintet elérni. Hová tartunk ezzel? Hallunk az elektromos motorokról. Nem hiszem, hogy ez valaha meg fog történni. Sajnálom. Ez jó az autóiparnak, és sok minden másra is, de ahhoz nem, hogy egy 600 tonnás légieszközt mozgasson, óránkénti 900 kilométeres sebességgel, 500 embert szállítva. Nem fog működni."

James O'Hagan, Euronews

"Mi a véleménye a hidrogénről?"

Sir Tim Clark, az Emirates légitársaság elnöke

"Úgy vélem, ha bármi is áttörést hozhat, az a hidrogén lesz. Már láthatjuk az autóiparban, hogy azon tanakodnak, hogy a hidrogén jobb-e, mint az elektromosság. Mind a két típusú autó létezik ma. Ha valami, akkor ez lehet a jövő.

James O'Hagan, Euronews

"Az Airbus 380 meghatározó eleme a márkájuknak. De vajon van-e olyan fenntartható, mint az olyan ikermotorral működő repülőgépek, mint például a 787-es vagy az A350-es?"

Sir Tim Clark, az Emirates légitársaság elnöke

"A 380-at mindig úgy emlegetik, mint ami a legkevésbé fenntartható, mint ami a repülés egyik problémás gyermeke, de ha megnézünk ma egy 380-asat, aminek van turista -és businessosztálya, az 615 embert szállít. Ha ezt például Dubaj és London között reptetjük, akkor egy 787-9-esnek 2,3 fordulásra lenne szüksége ahhoz, hogy elvigyen 615 utast. Szóval sok tekintetben a 787-9-essel megtett út ökológiai lábnyoma nagyobb, mint a 380-asé. Számos tekintetben ez egy jobb repülőgép arra, hogy elvégezze ugyanazt a munkát. De a légitársaság egyébként is progresszíven csökkenti az ökológiai lábnyomát."

James O'Hagan, Euronews

"Sir Tim Clark, köszönöm, hogy velünk volt, itt, az Euronewson." (Euronews)