Az OLAF azt javasolja, kérjék vissza a pénzt Orbán vejének volt cégétől
Súlyos szabálytalanságokat tárt fel az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF) az Elios Innovatív Zrt. által 2011 és 2015 között elnyert, uniós forrásból fizetett közbeszerzésekkel kapcsolatban. - írja a gepnarancs.hu.
A Wall Street Journal úgy értesült, hogy az OLAF már meg is küldte jelentését a magyar hatóságoknak, egy javaslattal együtt, amelyben az áll, hogy tegyék meg a szükséges jogi lépéseket. A csalás elleni hivatal az egykori Tiborcz-cégnél összeférhetetlenséget is talált, az Európai Bizottságnak pedig azt javasolja, kérje vissza a pénzt.
Az OLAF két évig vizsgálta az Eliost, 35 közbeszerzést néztek át és megállapították, hogy súlyos szabálytalanságok történtek a szerződések odaítélésekor. A magyar ügyészségnek küldött javaslatukban az áll, indítsanak eljárást az ügyben.
Az OLAF ezt nem teheti meg, mert csak a nemzeti hatóságoknak javasolhat, de ugyanakkor az Európai Bizottságnak azt javasolta, kérje vissza vizsgált projektekre költött közel 40 millió eurót. Az Elios 2011 és 2015 közötti szerződéseit vizsgálták, ezek keretében a cég magyar települések közvilágítását modernizálta.
Az Elios ebben az időben részben Orbán Viktor veje, Tiborcz István tulajdonában volt, a céget 2015-ben adta el. Korábban a magyar rendőrség is vizsgálódott az Eliosnál, ám 2016-ban, egy évnyi nyomozás után, lezárta azt.
A WSJ-nek azt mondta az OLAF, hogy
nem csak súlyos szabálytalanságokat tárt fel, de összeférhetetlenség is történhetett,
ami arra vonatkozhat, hogy Hamar Endre, az Elios egykori tulajdonosának cége, a Sistrade az önkormányzatok részéről részt vett egyes pályázatok előkészítésében, miközben még az Eliosban is tulajdonos volt.
Az amerikai lap kereste az Európai Bizottságot is. Azt a választ kapta, hogy ki fogják értékelni az OLAF jelentését, majd megvitatják azt a magyar kormánnyal. Ezt követően döntenek arról, milyen lépéseket tesznek.
(Forrás: HVG)