Az Unió azonnali intézkedéseket sürget a Földközi-tengeri menekülthullám ügyében
Egy tíz pontból álló tervet dolgozott ki azonnali hatállyal az Európai Unió a további halálesetek megfékezésére.
A Líbia és Olaszország közötti Földközi-tengeri szakaszon folyamatosan menekülő migránsok ügye nem tűr halasztást. Naponta indulnak újabb hajók a viszonylagos jó időjárási körülményeknek köszönhetően, s teljes életveszélyben van mindenki, aki az embercsempészek hajóira száll.
A vasárnapi hajószerencsétlenséggel kapcsolatban hétfőn kiderült, hogy nem 700-an, hanem 900-nál is többen utaztak azon a lélekvesztőn, melynek eddig összesen 28 túlélőjét sikerült kimenteni a tengerből. Hétfőn egy újabb hajó került veszélybe a líbiai partoktól 48 kilométerre, s a helyszínre siető máltai és olasz csapatok gyorsaságuk ellenére is húsznál több halottról számoltak be.

Fotó: theguardian.com
A Líbiai háború okozta hihetetlen, sosem látott menekülthullámmal egész egyszerűen muszáj valamit kezdenie az Uniónak, hiszen hatalmas tömegek vesztik életüket, míg igyekeznek minden áron eljutni Európába. Jogi lépéseket is fontolgatnak a menekültügyi szakemberek, hiszen például a szíriai menekültek sikeresen partot érve 90%-os biztossággal megkapják az uniós vízumot, ennek ellenére mégis az embercsempészekkel való életveszélyes üzletre kényszerülnek.
Egy lélekvesztőre nagyjából 1,5-2 millió forintba kerül a „jegy”. Ebből az összegből első osztályon, repülőgépen is bőven utazhatna bárki, aki Líbiából kívánna eljutni Olaszországba, feltéve, ha még otthonába megkapná a vízumot.
Az Uniós tíz pont elemei közé tartozik az is, hogy meg kell semmisíteni a csempészek hajóit, s meg kell erősíteni a tenger ellenőrzését az érintett szakaszokon.
2014 őszén ért véget az olaszok által működtetett Mare Nostrum misszió, melynek lényege igen komoly kapacitással a tenger csempészútvonalainak folyamatos ellenőrzése, illetve az esedékes mentések biztosítása volt. A missziót felváltó Triton projekt csupán határőrizetet biztosít, s ami a legnagyobb baj: nem terjed ki a líbiai partokra, ahol a legtöbb baleset történik.
(Címlap: safety4sea.com)
Posted by SEJT on 2015. április 21.