Bombák és lőszerek ezrei lapulhatnak még a Hortobágyon
Fémdetektorokkal kutatják fel a földben maradt lőszereket és bombákat a hortobágyi bombázólőtéren.
A honvédség tűzszerészei a jövő tavaszra végeznek a mentesítéssel, ezután elegyengetik a földet, de kirándulók ezután sem járhatnak majd itt; a Hortobágyi Nemzeti Park legeltetésre fogja használni a területet - írja a hirado.hu.
A hortobágyi bombázólőtér több mint 4 ezer hektáros területét fésülik át négyzetméterről négyzetméterre a szakemberek, hogy minden föld alatt lapuló bomba és lőszer helyét meghatározhassák. A többlépcsős, összesen 3 milliárd 450 millió forintos projekt célja, hogy a területet újra biztonságossá tegyék és azt ismét birtokba vehesse a Hortobágyi Nemzetipark-igazgatóság (HNP).
Már több mint 40 ezer olyan pontot jelöltek meg az egykori lőtér térképén, amelyet a tűzszerészeknek ki kell vizsgálniuk. A lőtér célterületén 1,5 méter mélységig kutatnak, kifelé haladva, 1, majd fél méter mélységig „világítják át” a talajt. A feladat nagy kihívás, ilyen kis területen ennyi robbanószert az MH 1. tűzszerész és hadihajós ezrede még nem hatástalanított - mondta el a projektről Böröndi Gábor dandártábornok, a Magyar Honvédség szárazföldi haderőnemének főnöke.
A tűzszerészeknek a debreceni 5. számú Bocskai Lövészdandár biztosítja a logisztikát: a gépeket, lánctalpas terepjárót, a biztosítást és az egészségügyi ellátást. A honvédség nemzetközi missziókon edződött specialistái 2016 tavaszáig minden robbanószert és veszélyes eszközt megsemmisítenek, majd a földmunkásoknak adják át a terepet – fejtette ki a Helyi Híradónak Kapocsi István, a HNP igazgatóhelyettese.
Több ezer krátert kell betemetni
Ötezer bombatölcsér tarkítja a területet, ezeket mind be kell temetni, továbbá elhordani a különféle, földből épített alakzatokat, például hangárimitációkat. Kifutópálya és laktanya is volt itt, azokat már fel is számolták. Az egykori bombázólőtér jelenleg árvízi vésztározóként is működik, az utóbbi években háromszor kellett elárasztani, majd a vizet a Körösökbe vezették. A táj így potenciális szennyező forrásnak számít. Ez is megváltozik a rekultivációval.
A nemzeti park kezelésében lévő terület a világörökség része, Natura 2000 védelem alatt áll, a tereprendezés után visszaállítják, és hagyományos legeltetéssel hosszú távon próbálják majd fenntartani a térség természeti állapotát. Turistákat később sem fogadnak a településektől távol eső lőtér helyén, bioszférarezervátum lesz belőle, ahol legfeljebb a juhok és a szarvasmarhák tapossák majd a földjét – tette hozzá a HNP igazgatóhelyettese.
Posted by SEJT on 2015. július 8.