Breaking news!!! A fideszes Répássy Róbert szerint súlyos ügy a luxusutaztatás!
Répássy levelet írt a miniszterelnöknek! - írja a csinnbummcirkusz.blog.hu.
Levélben fordul Répássy Róbert (Fidesz) a miniszterelnökhöz, mivel úgy véli: a vezetőre a korrupció gyanújának árnyéka vetül, nem törekszik a gyanús ügyek kivizsgálására, ehelyett elleplezni, takargatni igyekszik azokat. Répássy Róbert sajtótájékoztatón ismertette a levél tartalmát.
A képviselő többek között arra kíváncsi, a miniszterelnök elfogadhatónak és jogszerűnek tartja-e, ha egy közbeszerzés előkészítéséért felelős személy az egyik potenciális pályázó meghívására hétvégi luxusnyaraláson vesz részt. Répássy Róbert megítélése szerint súlyos ügyről van szó!
Répássy Róbert ezzel összefüggésben az iránt érdeklődik, elfogadható-e a miniszterelnök szerint, ha kormánya egyik vezetője utazását egy olyan cég fedezi, amelyik minisztériumi megrendeléseket kap. Arra is kíváncsi, a kormányfő kíván-e bármilyen konzekvenciát levonni az említett ügyekből.
Répássy Róbert levele a miniszterelnökhöz (2003. május 28., szerda):
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Ön ez év februárjában, Kiss Elemér lemondása kapcsán kijelentette: kormánya meg fogja őrizni a politika tisztaságát, a kormányoldalon állóktól, pedig elvárja, hogy kerüljék még a gyanú árnyékát is. Magyar Bálint oktatási miniszterre rávetült a korrupció gyanújának árnyéka, mert nem törekszik az oktatási tárcánál folyó gyanús ügyek kivizsgálására, ehelyett elleplezni, takargatni igyekszik azokat.
Első alkalommal azzal kavart botrányt, hogy az Oktatási Minisztérium mintegy 2,5 milliárd forint értékben kívánt számítástechnikai eszközöket vásároltatni a felsőoktatási intézményekkel – előre meghatározott szállítóktól. Az OM által a felsőoktatási intézményeknek kiküldött megrendelőlapon számos termék a központosított közbeszerzésben meghatározottnál magasabb árral szerepelt és szép számban voltak olyan termékek is, amelyek nem szerepeltek a központosított közbeszerzési árlistán.
Ezt a MEH Közbeszerzési Igazgatóságának vezetője február 21-én levélben meg is írta a felsőoktatási intézményeknek. A levél szerint "Megvizsgáltuk a megrendelő lapokon szereplő termékeket és megállapítottuk, hogy azok jelentős része nem szállítható a nevezett közbeszerzési keretszerződés alapján."
Az árlistákon számos olyan tétel szerepelt, amelyről "időközben kiderült", hogy ingyenes. Az ezek után elkészített új megrendelőlapon új "szolgáltatások" tűntek fel, melyek szerint például egy kivetítő és egy számítógép úgynevezett "rendszerintegrációja" több mint egy hétig tart, s ezért mintegy 1.8 millió forintot kellene fizetnie például a Budapestii Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetemnek, egy másik esetben pedig egy kivetítő és egy notebook "rendszerintegrációja" kerülne 130.000 Ft-ba. Az az egyetem, amely nem követte a tárca előírását 180 millió forintnyi beszerzésén 30 millió forintot takarított meg.
A második botrányos ügy a Sulinet-tender kiírásakor került napvilágra. Ahogyan az a médiában is megjelent a Sulinet közbeszerzési eljárást a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) megsemmisítette, mert versenyellenesnek ítélte, és 3 millió Ft bírságot szabott ki. Az oktatási tárca ugyanis 2003 januárjában úgy írta ki a közbeszerzési eljárást, hogy a győztes ajánlattevőnek mindössze öt nap állt volna rendelkezésére, hogy több mint 2200 végpont esetében több millió forintért kiépítse a Sulinet hálózatot. Nem meglepő, hogy a tenderre csak egyetlen ajánlat érkezett, a Sulinet hálózatot jelenleg is tulajdonló Elender és Matáv-csoport alkotta konzorciumé.
A Gazdaságági Versenyhivatal a tárcának ezt az eljárását, az esélyegyenlőséget sértőnek találta és eljárást kezdeményezett a KDB-nál, amely először felfüggesztette az eljárást, majd meg is semmisítette azt. Az OM vezető informatikusai egy IHM-es jegyzőkönyv szerint már tavaly novemberben látták a jövendőt. Ekkor megmondták, hogy a majd kiírandó, nyíltnak mondott közbeszerzést nem nyerheti senki más, csak a jelenlegi konzorcium, hisz senki más nem képes ennyi idő alatt a rendszert kiépíteni. Az emlékeztetőben foglaltakat Magyar Bálint is elismerte az Oktatási Bizottság általi meghallgatásán, mindössze azt sajnálta, hogy egy ilyen munkamegbeszélés emlékeztetője kiszivároghatott.
Az OM a február 28-án lejáró Sulinet szerződést – úgymond – meghosszabbította. A valóságban – mindenféle versenyeztetés nélkül – olyan új szerződést kötött, amely kétnaponta meghaladja a közbeszerzési értékhatárt. Az OM közleménye szerint ez a szerződés napi egymillió forint veszteséget okoz az államnak. A Közbeszerzési Döntőbizottság döntéséből az is kiderül, hogy tisztességes versenyeztetés esetén egy másik cég, akár havi nettó hatvanmillió forinttal olcsóbban is működtetné ezt rendszert. Ennek megfelelően napi hárommillió forintra tehető az veszteség, amit az OM tevékenysége okoz a Sulinet terén. Információim szerint az Ügyészség ezt a szerződést megtámadta.
2003. május 17-én egy napilap arról tudósított, hogy Magyar Bálint oktatási miniszter közvetlen munkatársai – Hriczu Anita kabinetfőnök, Racskó Péter a Sulinet Programiroda vezetője és Koltai Péter informatikai miniszteri biztos – "kellemes és kötetlen" hétvégét töltöttek el a Sulinet program jelenlegi fővállalkozójának, az Elender Kft.-nek a vendégeként egy balatonkenesei luxusszállodában. Meglehet, hogy a gyakori közbeszerzésben megfáradt köztisztviselők teljesen átadták magukat a felhőtlen pihenésnek és szórakozásnak, mint azt a meghívó ígérte, de az is lehet, hogy közben azért szót váltottak az éppen indulás előtt álló "Sulinet 2" pályázati kiírásról is, amelynek egyik potenciális pályázója az álomhétvégét szervező cég. A vitorlázást és egyéb kirándulásokat is ígérő programot Hriczu Anita, Magyar Bálint oktatási miniszter kabinetfőnöke szervezte. A résztvevők az Oktatási Minisztérium részéről jórészt megegyeztek azokkal, akik egy informatikai minisztériumi jegyzőkönyv tanulsága szerint, már tavaly novemberben ismerték az idén januári – nyíltnak mondott – Sulinet tender győztesét.
A Sulinet-üzlet azonban más informatikai cégek fantáziáját – és pénztárcáját – is megmozgatta. Ez év januárjában a Cisco nevű informatikai világcég fizette Magyar Bálint miniszter, Csepeli György politikai államtitkár, Sári Lajos helyettes államtitkár, Koltai Péter – akkor még mint az OM által alapított EDUCATIO Kht. vezetője – és természetesen Hriczu Anita kabinetfőnök amerikai utazását. Az ingyenes tengerentúli utazás azonban majd százezer dollárjába került az adófizetőknek, mert a "kirándulás" ideje alatt ekkora összegű – közbeszerzés nélküli – szerződést írt alá az Oktatási Minisztérium a meghívó céggel és magyarországi leányvállalatával, ami további, legalább 70 millió forintos üzletet is hoz az önzetlen informatikai cégnek.
Az elmúlt héten ebben az ügyben interpellációt intéztem Önhöz, amelyre sajnálatos módon nem Ön válaszolt. A válaszadásra kijelölt Magyar Bálint szánalmas magyarázkodása elfogadhatatlan volt, ráadásul a miniszter az interpelláció megválaszolásakor újabb ellentmondásokba keveredett, amikor azt állította, hogy az érintett személyek egyike sem vesz részt a Sulinet tendere előkészítésében, illetve lebonyolításában. Csakhogy múlt hét csütörtökön az Informatikai és Hírközlési Minisztériumban tartott tájékoztatón Mohácsi Béla az IHM helyettes államtitkára úgy mutatta be az egyik érintetett, Koltai Pétert, mint a Sulinet tender előkészítésének felelősét. Koltai Péter pedig előadást tartott a Sulinetről és a készülő tenderkiírásról.
Válaszában Magyar Bálint ugyanakkor elismerte, hogy a Cisco szerződés aláírásán részt vevő népes magyar delegáció amerikai útját valóban a – az állami megrendelésekért is ringbe szálló – világcég fizette. Összességében ez a néhány "ingyenes" repülőjegy közel 100 millió Ft-jába kerül a magyar adófizetőknek.
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
A levelemben vázolt ügyek teljes feltárása még várat magára. Naponta újabb és újabb információk látnak napvilágot, amelyek a szakszerűség teljes hiánya mellett nem egy esetben a korrupció gyanúját is felvetik.
- Elfogadhatónak tartja-e, hogy egyik minisztere nyomást gyakorol a felsőoktatási intézményekre, hogy a közbeszerzési szabályokat megsértve, az általa kijelölt cégektől, az általa megadott termékeket az általa megadott áron szerezzenek be még akkor is, ha így százmilliókkal kell többet fizetni a kelleténél?
- Elfogadhatónak tartja-e, ha a kormánya nem biztosítja egy több milliárdos tenderen az esélyegyenlőséget a pályázóknak, majd olyan szerződést köt, ami saját bevallása szerint napi egymillió forint, valójában legalább napi hárommillió forintnyi veszteséget okoz az államnak?
- Elfogadhatónak és jogszerűnek tartja-e, ha egy közbeszerzés előkészítésért felelős személyek az egyik potenciális pályázó meghívására hétvégi luxusnyaraláson vesznek részt?
- Elfogadhatónak tartja-e, ha kormánya egyik tagjának és vezető munkatársainak amerikai utazását egy olyan cég fedezi, amely minisztériumi megrendeléseket kap, és amely cég magyarországi bevételeinek egyharmada az adott miniszter felügyelete alá tartózó megrendelésektől függ?
- Rávetül-e Ön szerint a gyanú árnyéka Magyar Bálint miniszterre a Sulinet programmal összefüggő állami megrendelések miatt?
- Kíván-e bármilyen konzekvenciát levonni az említett ügyekből?Budapest, 2003. május 27.Várom megtisztelő válaszát.
Dr. Répássy Róbert
Fidesz – Magyar Polgári Szövetség