Büszkeség! Cigány debreceni kutató nyert
A nemzetközi roma napon adták át az Aranypánt-díjat.
Az Roma Sajtóközpont idén először ítélte oda az Aranypánt-díjat annak a roma személynek, aki tevékenységével, munkájával elismerést, megbecsülést vívott ki a környezetében és méltán nevezhetjük hétköznapi hősnek.
„Homlokomon két aranypánt van. Az egyik a cigányságom, a másik a magyarságom”. (Péli Tamás)
A 26 éves Horváth József, a Debreceni Egyetem kutató biológusa nyerte az Aranypánt-díjat. A fiatalember egy világszerte egyedülálló diagnosztikai eljáráson dolgozik: az a cél, hogy már korai stádiumában egy egyszerű nyál-mintavétellel is kimutatható legyen a szájüregi rák. A korai diagnózis esély lehet a túlélésre.
Karcagon születtem, négyen vagyunk testvérek. Egy cigány telepen nőttem fel. Karcagon két telep is van, mi a déli részen éltünk. Két-három ezer ember él ott ma is. Nagyon szegény a családom. Szüleim rokkantnyugdíjasok. Apámnak szakmája volt, anyám 3 osztályt végzett. Apám nagyon szeretett olvasni, erre tisztán emlékszem. Nagyon sok könyvünk volt otthon. Sajnos hamar elváltak, anyám nevelt minket fel. Tíz éves korom óta dolgozom, kellett a pénz. Gyerekkoromban főleg építkezéseken segítettem.
Persze közben nekem nem volt gond a tanulással, sőt. Azt vettem észre, hogy elég, ha az órán figyelek és tudok mindent. Nem kellett külön tanulni, házit írni. Az általános iskola ahova jártam Karcagon, integrált iskola volt akkor. Ma már nem az, csak cigány gyerekek járnak oda, és ez így nagyon nincs jól. A tanulás nagyon jól ment, de a magatartással mindig voltak problémák. Forrófejű, hirtelen haragú gyerek voltam, és voltak stiklijeim. Kitűnő diák, kettes magatartással.
Olvassa tovább Horváth József életrajzát IDE KATTINTVA!
civishir.hu (Fotó: civishir.hu)