Csak hisztériakeltés, ami a Taigetosz-törvényt körüllengi
A kormány indokai szerint a köznevelési törvény legutóbbi módosításának hatására a diákok, a szülők és a tanárok motiváltabbak lesznek.
Pedagógusok és szülők tiltakoznak ellene. - írja a Szabadföld.
„Totális pedagógiai baklövés” – így jellemezte a múlt héten elfogadott parlamenti módosítást Mendrey László. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke a köznevelési törvény módosítását kommentálta ekképpen. A törvény korábban lehetőséget nyújtott arra, hogy bizonyos tantárgyakból felmentsék azokat a gyerekeket, akik tanulási nehézséggel küzdenek. Mostantól azonban a magatartásbeli problémákkal küzdő gyerekek nem kaphatnak felmentést némely tárgyakból.
A tanulási nehézségekkel küzdő gyerekek másik csoportja, a sajátos nevelési igényű, vagyis SNI-s gyerekek azonban továbbra is élhetnek a felmentés lehetőségével. E csoportba tartoznak a „diszes” diákok (vagyis a diszgráfiások, a diszkalkuliások, a diszlexiások), a fogyatékossággal és autizmus spektrumzavarral élők, a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral küzdők.
Mendrey László a Népszavának így fogalmazott: „A tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek nem azért vannak nehézségeik, mert nem akarnak tanulni, de az indoklásban az olvasható, a kormány ettől a lépéstől reméli, hogy a diákok, a szülők és a pedagógusok motiváltabbak lesznek a nehézségek leküzdése érdekében.” További aggodalomra ad okot, hogy a törvény kimondja, amennyiben nincs elérhető közelségben szakpedagógus, gyógypedagógus, úgy szakképesítéssel nem rendelkező tanító is foglalkozhat az enyhén értelmi fogyatékos gyerekkel.
Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman szerint azonban egyáltalán nem olyan brutális a módosítás, hogy az megérdemelje a taigetoszi jelzőt, hiszen csak a BTMN-es, vagyis a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyerekeket érinti. Ez pedig – így az oktatási jogok biztosa – nem fogyatékossági kategória, a gyerekeket megfelelő pedagógiai eszközökkel át lehet segíteni a nehézségeken.
Mendrey László szerint azonban a cél az, hogy még több, gyengébben teljesítő diákot tereljenek át a szakképzésbe – ahelyett, hogy segítenének nekik.