h i r d e t é s

Csak pénzbüntetést kapott a vak komondor gazdája

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Csak pénzbüntetést kapott a vak komondor gazdája

2016. február 17. - 13:00
0 komment

Az élettársa bántalmazása miatt felelősségre vont Balogh József Fülöpháza polgármestere maradhat.

Forrás: index.hu

A kecskeméti bíróság szerint bűnös az élettársa csontjainak eltöréséért Balogh József, Fülöpháza vak komondoros magyarázkodásáról elhíresült polgármestere - írja az Index. Börtönbe nem kerül, azt még az ügyészség sem kérte, mindössze 420 ezer forintos pénzbüntetésre ítélték. Balogh megőrizheti polgármesteri posztját is.

Forrás: 24.hu

A Kecskeméti Járásbíróság első fokon hirdetett ítéletet szerda reggel Balogh József, Fülöpháza súlyos testi sértéssel vádolt polgármestere ügyében. Az ítélet szerint Balogh bűnös, a büntetése pedig 420 ezer forintnyi pénzbüntetés, valamint a 256 ezer forintos bűnügyi költség megtérítése. A polgármester csak abban az esetben kerülhet fogházba, ha a pénzbüntetés összegét nem fizetné meg – ez azt jelenti, hogy napi 1500 forinttal számolva 280 napot kéne fogházban töltenie.

Nem jogerős az ítélet

A bírónő szerint az 53 éves vádlott életvitele eddig kifogástalan volt, amit elkövetett, indulati állapotban követte el, egyébként pedig átlagon felüli jó munkát végez. A bírónő az ítélethirdetésben hangsúlyozta, hogy súlyosbító körülményként vette figyelembe, hogy a vádlott ittas volt, és hogy a családon belüli erőszak elszaporodott országos és helyi szinten is. Enyhítő körülményként számította be ugyanakkor, hogy Balogh beismerő vallomást tett, megbánta tettét, büntetlen előéletű, kiskorú gyerekről gondoskodik, valamint hogy a sértett megbocsátott, és hosszú idő, majdnem három év telt el az eset óta.

A bírónő szerint az, amit a védelem kért, hogy a vádlottat próbára bocsássák, súlytalan volna, amit pedig az ügyészség kért, hogy felfüggesztett kapjon, „az viszont a büntetés céljánál túlmenő, szükségtelen hátrányokkal sújtaná a vádlottat”. Mellesleg az ítélet része az is, hogy Terike visszakapja a véres ruháit, amit ő maga kért – egy drapp színű blézert és egy szoknyát.

Az ítélet nem jogerős, az ügyész súlyosbításért fellebbezett, továbbra is felfüggesztett börtönbüntetést és indulatterápiára kötelezést szeretne. A polgármester és ügyvédje három nap gondolkodási időt kért, még nem mondják meg, hogy fellebbeznek-e. Balog egyébként az ítélethirdetés után a sajtónak azt mondta, hagyják békén, és számon kérte őket, hogy ott voltak-e a kolontári ítélethirdetésen is.

A tét a polgármesteri széke volt

Azt, hogy mit követett el, a büntetőperben már Balogh maga sem vitatta, a kezdetben a médiának mesélt vak komondoros történet helyett később bevallotta, hogy bántalmazta az élettársát, az általa „Terikének” nevezett Sz.-nét.

Az eset 2013. április 28-án történt, épp az asszony fiának a lagzijáról érkeztek haza, amikor Balogh részegen és gyógyszer hatása alatt legalább kétszer, ököllel a közepesnél erősebb ütést mért a nő arcára. Az asszony darabos orrcsonttörést és a jobb oldali járomcsont íves benyomattal járó többszörös törését szenvedte el, véres arccal és ruhában, hajnalban menekült a faluba segítségért. A sérülései négy-hat hét alatt gyógyultak csak meg. Azóta megbocsátott a férfinak, visszaköltözött hozzá, a büntetőperben nem tanúskodott ellene, még a tárgyalásokra is elkísérte.

Baloghot az ügyészség sem akarta börtönbe küldeni, a vádbeszédben felfüggesztett szabadságvesztést kértek rá, és azt indítványozták, hogy a próbaidő alatt helyezzék pártfogó felügyelet alá és küldjék indulatkezelési terápiára.

A védőügyvéd fő célja az volt, hogy Balogh egyáltalán ne kapjon semmilyen szabadságvesztés büntetést, felfüggesztetett sem, a bíróság érje be azzal, hogy próbára bocsátja. Ennek azért van nagy jelentősége, mert alapból egy jogerős szabadságvesztéses ítélet Balogh polgármesteri székébe kerülne. A közügyektől eltiltás a Btk. szerint csak végrehajtandó szabadságvesztésnél kerülhet szóba, de az önkormányzati törvény szabályai szerint méltatlanság miatt a képviselő-testületnek határozattal meg kell szüntetnie a polgármester megbízatását, ha szándékos bűncselekmény miatt jogerősen szabadságvesztésre ítélték, függetlenül attól, hogy letöltendőről vagy felfüggesztettről van szó.

Balogh nagyon szeretne polgármester maradni Fülöpházán, ezért az ügyvédje a védőbeszédében azt mondta: ha a bíróság mégis felfüggesztett szabadságvesztést ítélne, akkor legalább azt kéri, hogy részesítse Baloghot előzetes mentesítésben, hadd maradjon polgármester, „ne fossza meg attól”, hogy továbbra is betölthesse a hivatalát.

Balogh József 2010 óta polgármester Fülöpházán. 2014-ben már a vak komondoros botrány utánválasztották újra, ekkor már függetlenként, nem fideszes színekben. Kihívója nem volt, így aztán az érvényes szavazatok 100 százalékával nyert, de a fülöpháziak többsége inkább el sem ment szavazni, a 762 választásra jogosultból csak 297-en jelentek meg (ami 39 százalékos részvételt jelent), és közülük is 49 ember, minden 6. szavazó szavazata érvénytelen lett.

A polgármester ítélete összhangban van az eddigi joggyakorlattal. Az Országos Bírósági Hivatal adatai szerint 2015 első félévében súlyos testi sértésért összesen 1313 embert ítéltek el jogerősen. Közülük 732-en kaptak szabadságvesztés büntetést, ebből 552-en felfüggesztettet, 180-an letöltendőt, ami 75-25 százalékos arányt jelent. A többiek zömében közérdekű munkával (210-en) vagy pénzbüntetéssel (201-en) végezték, vagy próbára bocsátották őket (134-en). Ha az összes súlyos testi sértésért elítélt számához viszonyítunk, a 180 letöltendő csak 13,7 százalékot tesz ki.

 

index.hu