Egy gyerekben sokkal alattomosabban bújik el a koronavírus
Gyerekek és a felnőttek esetében hasonló a fertőzés kockázata, de a fertőzött gyerekek jóval nagyobb hányada nem mutatja tüneteket.
Egy fertőzött családtag 52 százalékos eséllyel adja tovább a betegséget legalább egy élő rokonának, derül ki a JAMA Pediatrics hasábjain közölt kutatásból. A megállapításokat a MedicalXpress cikke szerint az amerikai járványügyi hivatal, a CDC több más intézettel közösen végzett, a koronavírus terjedését háztartásokon belül értékelő adatai alapján hozták.
"Gyakran úgy tűnt, hogy a gyerekek nem betegek, mert nincsenek tüneteik, de ennek ellenére voltak köztük fertőzöttek, akik terjeszthették a koronavírust" - mondja Christina Porucznik közegészségügyi professzor, aki 189 család vizsgálatát vezette Utahban.
Nem tudták, miért kevés a tünetes gyerek
A pandémia kezdetén a megbetegedések kis részét jelentették gyerekek körében, de a megfigyelések nem tudták eldönteni, ennek mi az oka. Az egyik teória az volt, hogy a gyerekek kevésbé fogékonyak a fertőzésre, a másik pedig az, hogy a gyerekeknél jelentett megbetegedési arányok mesterségesen alacsonyak voltak, mert nem mutattak tüneteket, és ezért nem vizsgálták őket.
A fertőzés dinamikájának jobb megértése érdekében a kutatók 310 olyan háztartást követtek nyomon, amelyben egy vagy több, 17 év alatti gyerek élt Utahban vagy New Yorkban.
A vizsgálat több mint 1236 résztvevője hetente mintát adott PCR-teszthez mintát és ugyanilyen gyakran töltött ki kérdőíveket az esetlegesen tapasztalt tünetekről. Átlagosan minden személyt 17 héten keresztül figyeltek meg, a jelentés összesen 21 465 személyhétnyi megfigyelési időt tartalmazott. A kutatás 2020 szeptemberétől 2021 áprilisáig, a delta változat amerikai megjelenésig tartott.
Ugyanolyan érintettek lehetnek
A következőket állapították meg:
- gyerekek és a 18 évesnél idősebbek hasonló arányban fertőződtek meg,
- a különböző korcsoportokba tartozó gyerekeknél - 4 éves korig; 5-11 éves korig; 12-17 éves korig - szintén hasonló volt a fertőzés aránya, a fertőzési arányok az egyes csoportokban 4,4 és 6,3/1000 fő/hét között voltak,
- a gyerekeknél az esetek mintegy felében tapasztalt tüneteket, szemben a felnőttek 88 százalékával,
- azokban a háztartásokban, ahol egy vagy több fertőzött személy élt, a háztartás teljes átlagos fertőzési kockázata 52 százalék volt,
- az átlagos háztartási fertőzési kockázat 40 százalék volt Utah-ban és 80 százalék New York Cityben.
Fontos a kicsiknél is a maszk
A lakássűrűségben mutatkozó különbségeknek, a delta változatnak és más tényezőknek szerepét még vizsgálni kell a nagy különbségek miatt. A háztartási fertőzésátadás kockázata magasabb lehet az általános népességben, mivel az érintett, megfigyelt háztartások valószínűleg tettek óvintézkedéseket.
A tanulmány eredményei rávilágítanak arra, hogy a gyerekeknél sok fertőzés marad észrevétlenül, ami kiemeli a tesztelés szükségességét, valamint a maszkviselés és a távolságtartás fontosságát gyerekeknél is. A kutatók kiemelik azt is: a beteg gyerekeket mindenki tartsa otthon. (Infostart)