h i r d e t é s

Ekkora közbeszerzést még nem láttak Magyarországon

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Ekkora közbeszerzést még nem láttak Magyarországon

2017. március 02. - 14:27

Rekordnagyságú közbeszerzési eljárást hirdetett meg a fejlesztési tárca egyik szervezete: ötszázmilliárdos uniós keretre írtak ki pályázatot energiahatékonysági beruházásra. Az Együtt a Csalás Elleni Európai Hivatalhoz fordul - írja a Magyar Nemzet.

Forrás: ATV.hu

Magyarországon még soha nem írtak ki ekkora összegű közbeszerzési tendert: a fejlesztési tárcához tartozó Nemzeti Fejlesztési és Stratégiai Intézet Nonprofit Kft. (NFSI) 500 milliárd forintos pályázatot hirdetett meg, a nyertes majd ekkora uniós forrásból indíthat energiahatékonysági beruházásokat a közszférában.

A rekordösszegű kiírás a Közbeszerzési Figyelő oldalán jelent meg, és a Napi.hu vette észre. Mint a portál írja, a március 28-ai határidővel lezáruló eljárás középületek, önkormányzati és állami fenntartású intézmények épületenergetikai korszerűsítését tartalmazza – magyarán a fűtési hálózat fejlesztését, a nyílászárók cseréjét, az ingatlanok hőszigetelését.

A közbeszerzést kiadó intézet olyan pályázók jelentkezését várja, amelyek megfelelő referenciát tudnak felmutatni, és az elmúlt három üzleti évben – vagy a működési idejük alatt – összesen legalább 3 milliárd forint nettó árbevételük, magasépítési kivitelezésből pedig 2,6 milliárdos bevételük volt. A befutó pályázó ráadásul mindent visz, a tender keretét ugyanis részletekben nem lehet megnyerni.

A Napi.hu érdeklődött az Otthon melege programot is koordináló NFSI-nél, hogy elírták az 500 milliárdos összeget, vagy tényleg rekordkeret szerepel a közbeszerzési értesítőkben. Az intézet a fenntartóhoz, vagyis a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz irányította a portált, a fejlesztési tárca szerint viszont NFSI-nek kell válaszolnia a kérdésre. A kör tehát itt bezárult, legalábbis egyelőre.

Az NFSI tendere Berkecz Balázs Együtt-alelnök figyelmét is felkeltette, hétfőn blogjában azt írta, hogy „nem volt még ilyen magas összegű közbeszerzés Magyarországon, tartunk tőle, hogy ezt a pénzt is ellopják, ezért az Együtt a Csalás Elleni Európai Hivatalhoz (OLAF) fordul”.

Berkecz figyelmeztetett arra, a mostani tétel annál a víziközművekről szóló keretközbeszerzésnél is nagyobb, amelynek kapcsán tavaly áprilisban az OLAF-hoz fordult, gyanítva, hogy Orbán strómanjai viszik el a munkákat. 2016 augusztusában szerinte ez a gyanú beigazolódott: Mészáros Lőrinc cége, illetve a Duna Aszfalthoz köthető vállalkozások is a finisébe jutottak a hatalmas, 420 milliárdos tendernek.

Törvénytelenül nagy

Az Együtt később közleményben tiltakozott a szabálysértőnek nevezett kiírás ellen: Berkecz Balázs szerint az Orbán-kormány nem tartja be a jogszabályokat.

A politikus szerint a Nemzeti Fejlesztési és Stratégiai Intézet (NFSI) közbeszerzési kiírásában az Európai Unió és Magyarország 2014–2020-as fejlesztési időszakra kötött Partnerségi Megállapodásában szereplő "KEHOP 5. Energiahatékonyság növelése, megújuló energiaforrások alkalmazása” című prioritáshoz rendelt összes finanszírozás maximum 995 millió euró lehet.

Ez a mai nap árfolyamon számolva 306 milliárd forint, és így mindössze 61, 2 százalékát fedezi a kiírt tendernek.

A közbeszerzés így nem felel meg a hatályos Partnerségi Megállapodásban foglaltaknak, valamint a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény és az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendeletnek sem, hiszen nincs meg a pénzügyi fedezete az 500 milliárd forint keretre közbeszereztetés alatt álló projekteknek.

Ráadásul – figyelmeztet az Együtt képviselője – a hatályos Partnerségi Megállapodásban szereplő 306 milliárdos összegű energetikai korszerűsítéses keretben benne van még 90 milliárd lakossági felújításra elkülönített keret is, amire szintén nem jogosult az NFSI leszerződni.

Így már csak maximum 216 milliárd állhat az NFSI-hez rendelt projektek fedezetként rendelkezésre, szemben az 500 milliárdos közbeszerzési kiírással.

mno.hu