h i r d e t é s

Elemzők szerint Tapolca különbözik majd Veszprémtől

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Elemzők szerint Tapolca különbözik majd Veszprémtől

2015. február 23. - 09:58
0 komment

Kiszelly Zoltán szerint Veszprémben az ellenzéki pártok önmagukban nem biztos, hogy nyertek volna. Tapolca lesz az ellenpróba, itt az MSZP például már jelöltet is állított.

A kormánypárti szavazók lényegében nem hajlandók megmozdulni - értékelte az ősz óta rendezett időközi választások, egyúttal a veszprémi voksolás eredményét az M1 adásában Lánczi Tamás. Kiszelly Zoltán a 180 percben arról beszélt: Veszprémben a győztes jelölt független volta lehetett döntő tényező.

Nem tudta kellőképpen mozgósítani szavazóit a Fidesz, biztonsági játékot láthattunk a kormánypárt részéről – kommentálta Kész Zoltán győzelmét a veszprémi időközi országgyűlési képviselőválasztáson Kiszelly Zoltán a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. A többi időközi választást is figyelembe véve a történteknek az lehet a következménye a Fidesz szempontjából, hogy „több figyelmet kell fordítani a szavazókra, főleg stílusbeli kérdések lehetnek azok, amelyeket újra kell gondolni (…) és talán jobban el kell magyarázni az embereknek, melyek azok a célok, amelyek érdekében egyes, akár szükséges, de népszerűtlen döntéseket hoznak” - fogalmazott.

A jelölt független volta lehetett az, ami nagyon sokat számított – elemezte a veszprémi választást Kiszelly Zoltán. Mint mondta: az ellenzéki pártok önmagukban nem biztos, hogy nyertek volna, azonban a kormánnyal szembeni elégedetlenek is felsorakoztak a független jelölt mögött. Tapolca lesz az ellenpróba – hívta fel a figyelmet a politológus, rámutatva: itt az MSZP már jelöltet állított, érdekes lesz, hogy egy pártszínekben induló jelölt hogyan tud szerepelni – jegyezte meg.

Lánczi Tamás, a Századvég Intézet vezető elemzője az M1 Ma reggel című műsorában arról beszélt: bár önmagában a veszprémi választásból nem érdemes levonni következtetéseket, az október óta megtartott többi időközi választás eredménye már kirajzolja azt a trendet, hogy a kormánypárti szavazók "lényegében, egész egyszerűen nem hajlandók megmozdulni" - jelentette ki. Hozzátette: a baloldali szavazók számszerűen nem lettek többen, de aktívak és szeretnének revansot venni, eközben pedig a kormánypárti szimpatizánsok nem találtak maguknak tétet és a kormánypárt sem is tudta elmondani, miért lenne érdemes elmenniük szavazni – értékelt.

Lánczi Tamás kitért arra is: a kétharmad kérdésének azért nincs jelentősége, mert 2010 és 14 között a rendszer-átalakító, kétharmadot igénylő döntéseket a kormány már meghozta, a kétharmad elvesztésének szimbolikus jelentősége mégis mozgósította a baloldali szavazókat.

Hasonlóan nyilatkozott a műsorban Fodor Csaba, a Nézőpont elemzője is. Megismételte: a baloldali szavazók érezték úgy, hogy van tétje a veszprémi választásnak. Megjegyezte ugyanakkor azt is: a Fidesz nem klasszikus hazai pályán veszítette el ezt az időközi választást, ugyanakkor a tapolcai voksoláson is kulcskérdés lesz, hogy a környező falvakban hogyan tud mozgósítani a Fidesz.

 

hirado.hu