h i r d e t é s

Elpusztult Fausta, a világ legidősebb orrszarvúja

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Elpusztult Fausta, a világ legidősebb orrszarvúja

2020. január 01. - 06:40

Ötvenhét éves korában Tanzániában elpusztult Fausta, amelyet a világ legidősebb orrszarvújának tartanak. A vadvédelmi területet felügyelő erdészeti hatóság vezetője közleményben jelentette be, hogy a nőstény keskenyszájú orrszarvú december végén a Ngorongoro-kráterben életét vesztette. - írja az Érdeks világ

Forrás: Ngorongoro Conservation Area Authority / Facebook

A feljegyzések azt mutatják, hogy Fausta hosszabb ideig élt, mint bármely rinocérosz a világon, a Ngorongorói területen szabadon kóborolva élte le életének több mint 54 évét, 2016-ban pedig az egyik vadvédelmi térségbe vitték

– olvasható a közleményben.

Az orrszavút először a Dar-es-Salaami Egyetem biológusai azonosították a Ngorongoro-kráter térségében 1965-ben, amikor három-négy éves lehetett. Az állat egészsége 2016-ben kezdett romlani, hiénák támadásaitól szenvedett sérüléseket, és megvakult, ezért vitték a vadvédelmi területre. Bár 57 évesen pusztult el, nem hozott világra egyetlen utódot sem életében.

A kelet-afrikai keskenyszájú orrszarvú súlyosan veszélyeztetett fajnak számít, az orvvadászat miatt három nemzedék alatt 90%-kal csökkent az állománya. 2017-ben, Kenyában 594 példány, míg Ruandában és Észak-Tanzániában összesen 80 egyed élt, illetve a Dél-afrikai Köztársaságban egy 60 orrszarvúból álló állományt hoztak létre. Egyedei 37-43 évet élnek vadon, fogságban akár az 50 éves kort is megérhetik.

A Faustának is otthont adó Ngorongoro Természetvédelmi Terület az UNESCO Világörökségének részét képezi. A gyönyörű vidék része a serengeti ökoszisztémának. Északnyugaton érintkezik a Serengeti Nemzeti Parkkal, a déli és nyugati része vulkanikus hegyvidék, itt található a híres Ngorongoro-kráter és a kevésbé ismert Empakai. Déli és keleti határai permén található a nagy-hasadékvölgyi fal, mely megakadályozza az állatok vándorlását ebben az irányban. A Ngorongo kráter és a körülötte lévő terület hatalmas számú vadállat élőhelye, csodálatos szépségű természeti környezettel. A kráter egy hatalmas vulkán felrobbanása és összeomlása után keletkezett 2-3 millió évvel ezelőtt.

A vulkán kráterében és környékén igen változatos élővilág alakult ki: a Kelet-Afrikában vadon élő állatok szinte minden egyes fajának, a becslések szerint mintegy 25 000 állatnak az otthona, melyek főként patások, de egyben az afrikai emlős ragadozók egyik legfontabb menedékéül is szolgál. A területen kimagasló számban fordul elő a keskenyszájú orrszarvú és a nílusi víziló is, mely nagyon ritka a környéken, és más patás állatok; mint a gnú, a zebra, a jávorantilop, vagy a gazella. Ezen a vidéken van a legsűrűbb oroszlán populáció is. A kráter peremén leopárdok, afrikai elefántok és kafferbivalyok élnek.

erdekesvilag.hu