h i r d e t é s

Elszakadt a cérna: akcióban az orvosi kamara

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Elszakadt a cérna: akcióban az orvosi kamara

2019. június 18. - 13:24

Kérdőívben derítik ki, meddig hajlandók elmenni a kollégáik a nyomásgyakorlás következő lépéseként, miután a megegyezés ellenére sem kapták meg, amit a kormány ígért nekik. - írja a nepszava.hu.

Forrás: MTI Fotó: Vajda János

Valljanak színt – kéri a Magyar Orvosi Kamara az orvosoktól, miután a megegyezés ellenére sem kapták meg a kormánytól, amit ígértek nekik. A kamara által szerkesztett kérdőívben azt tudakolják meddig hajlandók elmenni a kollégáik a nyomás gyakorlás következő lépéseként. A több mint 37 ezer hazai orvos e héten naponta megkapja majd a szavazásra buzdító köztestületi felszólítást arról, hogy akar-e, és ha igen, mit tenne a jobb bér- és munkakörülményeiért.

Az önként vállalt túlmunka kollektív felmondása, országos demonstráció, a tárgyalóasztal melletti egyezkedés a kormánnyal éppúgy a része a kamara által felkínált válasz lehetőségeknek, mint az, hogy nem tesznek semmit. (Ha valóban egyidejűleg valamennyi orvos felmondja az önként vállalt túlmunkáját, az megbéníthatja az ellátást.)
 
A köztestület döntéshozó fóruma a tagokat szavazásra buzdító levelében közzé tette a kormányzat által május elején egyszer már jóváhagyott bértáblát is. Eszerint legkésőbb jövő év januárjától újabb orvosi béremelés kezdődne és összesen három lépcsőben két év alatt a kezdő szakorvosok is elérhetnék a milliós fizetést. A tábla újdonsága, hogy azt valamennyi Magyarországon dolgozó orvosra (fogorvosokra is) kiterjedne attól függetlenül, hogy hol dolgozik. Így például az egyetemet orvosként befejezők jövő januári bruttó bére nem lehetne bruttó 342 ezer forintnál kevesebb, és 2022-re 567 ezerre nőne. A szakorvosok esetében ez a kötelező bér 510 ezer forintról indulna és egymillió-tízezer forintra emelkedne az utolsó lépcsőben. A tudományos minősítéssel dolgozó kezdőbére 627 ezerről nőne egymillió- harmincnyolcezerre

Elszakadt a cérna, ezért felmérjük a terepet, aztán meglátjuk hogyan tovább

- mondta lapunknak Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke arra a kérdésre, hogy mi az a minimális szavazat, amely után lépnek. Hozzátette: úgy tűnt van egy eredményes megállapodás, amire azt mondták: májusban aláírjuk. Ez azonban elmaradt. A helyzet rendezéséhez minden feltétel adott, a politikai akaraton kívül.

Azt is többször elmondtuk, hogy az egész ágazat rendbetételéhez (a bérekkel, a kórházi adósságokkal együtt) bő ezer milliárdra lenne szükség. Ez az összeg a 2018-as GDP növekmény egyharmada

– mondta.   

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnökeÉger István, a Magyar Orvosi Kamara elnökeFotó: Népszava / Molnár Ádám

Az orvosi kamara követelései

Az érdekképviseletekkel egyeztetett kötelező minimális béreket tartalmazó bértábla bevezetése haladéktalanul, de legkésőbb az ütemezés szerint.

A bértábla valamennyi orvos számára azonosan kötelező legyen tekintet nélkül arra, hogy gyógyító munkáját kórházban, járóbetegellátóként, vagy az alapellátásban orvosként, fogorvosként végzi!

No para! Tisztességes, értéktartó és kiszámítható fizetésért akarunk dolgozni, érdemi lépéseket követelünk ehhez a döntéshozótól a paraszolvencia megszüntetésére. Nem majd, hanem MOST!

Nyugdíjas korú kollégáink, munkatársaink méltatlan, diszkriminatív helyzetét szüntessék meg. Azonos jogokat és feltételeket bármely más nyugdíjas munkavállalóval!

Levelet írtak a pénzügyminiszternek a fogorvosok is

Karászi Zsolt és Kárász Anikó társaik nevében ismét levelet írtak ezúttal Varga Mihály pénzügyminiszternek jelezték nyomatékosan: nem tudnak tovább várni. Mint írták: mintegy 3500 alap- és szakellátó fogorvos nem tud. és nem is akar a szakmunkásokat is megszégyenítő 2-3 ezer forintos órabérét dolgozni. A piaci ár töredékéért, 320 Ft-ért fogat húzni, 1700-2000 Ft-ért tömést készíteni, valamint számos beavatkozást nulla forintért, a saját költségén végezni.

Tisztességes bért és megélhetést, és ehhez megfelelő finanszírozást követelnek. A közfinanszírozott fogorvosi szolgálatok a jelenlegi finanszírozási keretek között elértek ahhoz a kritikus határhoz, ahol már nem csak a praxisokban dolgozó szakemberek egzisztenciája, hanem a mindennapi betegellátás biztonsága is veszélyeztetve van.

Abban az esetben, ha az alapellátást végző fogászatok finanszírozásában záros határidőn belül nem lesz érdemben változás, látva az egyeztető tárgyalások eddigi sikertelenségét, helyzetük reménytelenségét, újabb nyilvános érdekérvényesítési akció várható a fogorvosi szakma részéről

 - írták.

nepszava.hu