Elszállt a hiány: megszorítások kellenek, vagy elég lesz a kiigazítás?
Már április végére teljesült az egész évre tervezett hiány 97 százaléka. A deficit-adatokat szerdán hozta nyilvánosságra a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az MSZP szerint a túlszaladt hiány miatt akár megszorítások is lehetnek. Elemzők is kiigazításokkal számolnak, de ők azt mondják: drámai intézkedésekre nem kell készülni.
"A konvergenciaprogramban tervezett csökkenő költségvetési pálya miatt nem kell megszorító csomagokkal számolni"- ígérte egy hete, a konvergenciaprogram ismertetésekor Varga Mihály. Bár a miniszter szerint a kormány egyelőre nem tervez megszorításokat, könnyen lehet, hogy mégis szükség lesz rá.
A nemzetgazdasági tárca ugyanis közzétette a költségvetési deficit mértékét, amely nem hozta a várakozásokat. A hiány az első négy hónapban 951 milliárd forint volt, az egész évre tervezett összeg 97 százaléka. Az adat a tavalyinál is rosszabb, akkor ugyanis 528 milliárd forint volt áprilisig a költségvetési deficit.
A Nemzetgazdasági tárca a családtámogatással, valamint a pedagógus bérek kifizetésével magyarázta a kedvezőtlen adatot, ugyanakkor a minisztérium szerint nem kell tartani attól, hogy veszélybe kerülne a kitűzött hiánycél, a kiadások és bevételek könyvelése ugyanis nem időarányos, az év elején a kiadások meghaladják a bevételeket.
A szocialisták szerint szinte biztos, hogy be kell avatkozni. Veres János azt mondta: minél inkább halogatja ezt a kormány, annál nagyobb kiigazítás kell majd. "Közgazdaságilag, illetve az ország érdeke szempontjából is az a helyes, hogy ha nem bevételi többlettel próbálja orvosolni ezt a problémát kormány, hanem más intézkedésekkel"- vélekedett az EP-képviselőjelölt.
Kiegészítő intézkedésekre elemzők szerint is szükség lehet. Szántó András azt mondja: a választási évek mindig rontják a hiánycélokat. "Nem lesz olyan drámai mértékű a romlás. Mindenesetre több elemző úgy ítéli meg, hogy az év végi hiány tartásához, a 2,9 százalékhoz egyéb intézkedésekre is szükség lehet a kormány részéről"- magyarázta az Equilor szakértője.
Szántó szerint ez nem feltétlenül terheli majd az embereket, egy-egy beruházás elhalasztásával ugyanis részben már korrigálható a hiány.
atv.hu
{flike}
{jcomments on}