h i r d e t é s

Érik a botrány: Orbánék hátrálnak a lázadó tanárok elől

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Érik a botrány: Orbánék hátrálnak a lázadó tanárok elől

2016. január 24. - 11:48
0 komment

Harmadára csökkenő adminisztrációs terheket, folytatódó béremelést és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) belső korrekcióját ígérte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) a pedagógusoknak, miután országos pedagógus-tiltakozás bontakozott ki a Herman Ottó Gimnázium tantestületének nyílt levele nyomán.

Fotó: MTI / Marjai János

Az EMMI szombati sajtótájékoztatóján Balog Zoltán miniszter arról beszélt, hogy a köznevelési rendszer átalakításán hónapok óta dolgozik a tárca. Két teljes év van az intézményfenntartó rendszer mögött, a Klik 122 ezer alkalmazottja van, a szervezet nem működhet belső korrekciók nélkül. Hozzátette: a vonatkozó miniszteri rendeletmódosítást jövő héten írja majd alá.

Kitért az ingyenes tankönyvprogramra is, és jelezte: 2020-ra az 1-8. évfolyamon senkinek nem kell majd fizetni a könyvekért.
Megerősítették továbbá a gyermekétkeztetést, napi háromszori étkezést finanszíroznak 318 ezer bölcsődés és óvodás és további 250 ezer iskolás gyermek esetében. Nőtt a pedagóguspályára jelentkezők száma, és elindítottak egy ösztöndíjprogramot is, amelyre több mint 500-an pályáztak – sorolta Balog Zoltán.

Az Oktatási Hivatal – amelyet érint a bürokráciacsökkentő csomag – jövőjéről azt mondta: nem szűnik meg egyetlen olyan funkció sem, amelyre a köznevelésnek szüksége van.

Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár kiemelte: a tanfelügyeleti, értékelési és minősítési terheket egyaránt felülvizsgálták, illetve felülvizsgálják. A pedagógus kar szakmai tagozatai, a szakértők és a szakszervezetek javaslatai alapján csökkenthető közel harmadára az adminisztráció.

Abban is konszenzusra jutottak, hogy nem két, hanem ötévente kell az értékelési folyamatot elvégezni az intézményeknél, illetve a pedagógusoknál. Akik tavaly vagy idén átesnek minősítési eljáráson, azoknak nem kell tanfelügyeleti látogatásra készülni, ezen látogatások száma is harmadára csökkenhet – mondta.

Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke jelezte: gyakorlati tapasztalatokkal igyekeznek segíteni az ágazat átalakítását. Javaslatokat kívánnak tenni az intézményfenntartó központtal összefüggésben is, hogy milyen módon lehetne javítani a működését. Szerinte van remény arra, hogy a Klik működését jobbá tegyék.

A Klik működését és a közoktatási rendszert érintő bejelentések szokatlanok az önkritikára gyakorlatilag képtelen Orbán-kormánytól, és nyilvánvalóan összefüggnek a miskolci Herman Ottó Gimnázium tantestülete által megfogalmazott kritikákkal, amelyek nyomán országos tiltakozás kezdődött.

 

MTI / 168ora.hu