Értelmetlen metrók Európából
Európa legrövidebb, legkihasználatlanabb, legfölöslegesebb metróinak nézett utána a VÁROS & KÖZLEKEDÉS Blog.
Az összehasonlítás megkönnyítése érdekében itt vannak a 4-es metró legfontosabb adatai: a 7,4 km hosszú vonalon 10 állomás épült, az Alstom Metropolis 80 méteres szerelvényei közlekednek rajta, és naponta 158 ezer ember használja. További összehasonlítás kedvéért a 3-as metrót 630 ezer, a 2-est 450 ezer ember használja naponta, míg a 4-6-os villamos is elvisz 220 ezer utast, és az 1-es villamos is több, mint 100 ezret. Most pedig következzenek Európa legértelmetlenebb metrói.
7. Rennes
A 210 ezres, agglomerációval 700 ezres francia "megapolisz" 9,4 km hosszú, 15 állomást felfűző vonalán tekintélyes napi 135 ezer utas közlekedik, ezzel nyomába se ér a 4-es metrónak, mely a több utast rövidebb vonalon produkálja, ugye! A rennes-i metrón a Siemens VAL 208-as, 26 m hosszú szerelvényei közlekednek. A város pedig nem csalódott a föld alatti közlekedési módban, hiszen 2018-ban készül átadni második metróvonalát.
6. Lausanne
Lausanne büszkélkedhet a világ legkisebb metróval rendelkező városa címével: a 139 ezer lakosú, Győrnél valamivel nagyobb település agglomerációval a 400 ezer főt súrolja. Lausanne 5,9 km-es metrója 14 állomáson napi 76 ezer utast szállít. A vonalon 30 m hosszú Alstom szerelvények közlekednek, ugyanazok, mint Párizsban, csak kicsikét rövidebbek. A svájci kollégák nem akármivel gurítanak, hiszen a 2008-ban átadott metró mellett van egy városi vasútjuk, és még egy korábban megépült, metrónak hívott vonal, ami igazából villamos, vagy mondjuk, hogy light rail.
5. Jereván
Örményország valamivel egymilliósnál nagyobb fővárosának 13,4 km-es metrója 10 megállót szolgál ki, egy vonalból, és egy abból kiágazó szárnyvonalból áll. Napi átlagos utasszáma 50 ezer fő. A nálunk is jól ismert Metrowagonmash 81-71-es metrók kemény 2 kocsis szerelvényekben közlekednek. A vonal északnyugati hosszabbítása megindult, de jelenleg pénzhiány miatt áll az építkezés.
4. Brescia
A Milánótól keletre található város 196 ezer lakossal rendelkezik, agglomerációja viszont már eléri a 673 ezer főt is. Brescia metrója 13,7 km hosszú pályán 17 állomást köt össze. Egy jól megtermett napon akár 41 ezer fölé is emelkedhet a napi utasszám. A 39 m hosszú vezető nélküli metrómetrószerelvényeket az Ansaldobreda gyártotta.
3. Dnyepropetrovszk
Az egymilliós ukrán város 6 megállós, 7,1 km hosszú metróvonallal rendelkezik, mely kemény napi 21 ezer utast szállít. A 3-as vonalról ismert jó öreg MWM szerelvények közlekednek itt is, őrületes 3 kocsis változtban. A vonatok csúcsban 10 percenként üldözik egymást. Ennek a vonalnak a hosszabbítása is folyamatban van, a tervek szerint 2016-ra át is adják. Ettől az utasforgalom emelkedését várják.
2. Catania
A szicíliai város 315 ezer lakost számlál, de agglomerációval együtt mintegy 750 ezren lakják. Catania metrója kemény 3,8 km,hosszú, és 6 megállóból áll. Egy munkanapon akár 11 ezret is elérhet az utasszáma, hétvégén és este pedig nem jár. De napközben is jó 15 percenként követik egymást a szerelvények, aminek az az oka, hogy a pálya egy elég hosszú szakaszon egyvágányú. A vonalon az Elettrotreno M.88 2 kocsis szerelvényei közlekednek. E remek metró a jó követési időközökön túl azzal riasztja el amúgy is rengeteg potenciális utazóját, hogy biztos ami biztos elkerüli a belvárost, és véletlenül sincs integrálva a többi városi közlekedési móddal. A videón látható, hogy a metró gyakran üresen rohangál. De készül a vonal hosszabbítása északi és déli irányban is, melyet 2016-ra terveznek átadni, és ettől remélik az utasforgalom jelentős emelkedését.
1. Palma de Mallorca
Kihasználtság, illetve annak hiánya alapján az első helyet a 400, agglomerációval 620 ezer lakosú Palma metrójának sikerült megcsípnie. A két vonalból álló, 15,5 km-es hálózat 15 állomást köt össze, és a CAF 33 méteres szerelvényei futnak rajta. A metróhálózatnak sikerült durva 3 ezres átlagos napi utasszámot produkálnia. Az első vonal végállomása egy egyetem, ahol sejthető, hogy nyáron, és hétvégén nem tolonganak tömegek, de javítja a metró népszerűségét az is, hogy az 1-es vonalon csúcsban 15, azon kívül 30, a 2-es vonalon következetesen 20 percenként követik egymást a szerelvények, az üzemidő pedig reggel fél 7-től este 9:30-ig tart. A videón látszik, milyen őrületes zsúfoltság van rajta. Amikor végre átadták a metrót, akkor sem sokáig utazhattak rajta a "néptömegek", hiszen az állomások egy része beázott, és hónapokra be kellett zárni az egészet.