h i r d e t é s

Európának alacsonyabb kamatlábakra van szüksége a tarifák kezeléséhez

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Európának alacsonyabb kamatlábakra van szüksége a tarifák kezeléséhez

2019. szeptember 25. - 13:11

A globális gazdasági növekedés megtorpant, és a központi bankok készen állnak a kamatlábak enyhítésére. Az EKB a fedélzeten van, és várhatóan ösztönzést fog biztosítani. Európának szüksége lesz a központi bank segítségére, mivel Donald Trump elnök leleplezte a kereskedelmi háborújának legfrissebb frontját, amely az USA és az Európai Unió között a repülőgépgyártóknak nyújtott támogatásokkal kapcsolatos vitából származik. 

A kép illusztráció! - Forrás: Edie.net

2004-ben az EU azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy igazságtalanul 19 milliárd dollárnyi segélyt nyújtottak a Boeingnek. Hivatalba lépése óta Trump új tarifákat javasolt kivetni Európa számára a vita során.

Milyen hatással lesznek a tarifák Európára?

Az Európára vonatkozó vámok olyan árakat vetnének fel, amelyeket nem lehetne ráterhelni a fogyasztókra. Ez arra kényszerítheti a vállalkozásokat, hogy végleg bezárjanak. Valószínűleg a speciális élelmiszereket és az élelmiszerimportőröket fogják sújtani az USA és az EU közötti kiegészítő tarifák. A tarifák idővel megemelik az árakat, és amíg az infláció globálisan visszafogott, a mesterséges kereskedelmi akadályok mesterségesen növelhetik az inflációt.

A bor lehet az egyik legnagyobb vesztes az Egyesült Államok és az EU közötti további tarifák tekintetében. A borkereskedelem az értékcsökkenés iránya az Egyesült Államok és az Európai Unió között. 2018-ban az EU bor exportja az Egyesült Államokba összesen 5,6 milliárd EUR volt, ami az ágazat teljes behozatalának csaknem 27%-át teszi ki. A francia bor az egyik legfontosabb kapocs az Egyesült Államokban, de ha a tarifák plusz 10-20%-ot tesznek a jelenlegi szint fölé, a kereslet valószínűleg csökken, ami súlyosan befolyásolja az értékesítéseket.

Mi okozza a bonyodalmat?

A bonyodalom forrása, hogy Németország mind az USA, mind Kína kulcsfontosságú kereskedelmi partnerének számít. Az export a német gazdaság közel felét teszi ki, beleértve a luxusautókat és az összetett ipari gépeket. A németországi ellátási láncok a szomszédos euróövezeti országokba terjednek ki, ahol a visszaesés felgyorsul.

Az EKB megoldást keres

A találkozó előtt a piac magabiztosnak tűnt a kamatláb csökkentés és a mennyiségi enyhítés (eszközvásárlások) bevezetésében. Az európai kamatlábak csökkentek és számítanak az eszközvásárlások jóváhagyására. Ennek elmulasztása valószínűleg az európai kamatlábak emelkedéséhez vezet. Az EKB határozatát nyomon követheti az iFOREX-nél.

Az európai gazdaság összeszűkül

A teljes európai növekedést a legnagyobb gazdaság vezeti. Sajnos, amikor a német gazdasági növekedés csökken akkor ez hatással van az európai növekedésre. A német növekedés 2018 közepe óta várat magára. Gyakorlatilag a recessziót két egymást követő csökkenő negyedévként határozzák meg (negatív GDP). A gazdaság 0,1%-kal csökkent 2019 második negyedévében, ami növelni fogja a GDP jelentőségét a harmadik negyedévben.

A német feldolgozóipari termelés 2018. október óta lassul, és a közelmúltban még alacsonyabb szintre jutott, egészen 4%-kal csökkent 2019 nyaráig. A német termelés 2019-ben rosszabb teljesítményt nyújtott, mint Franciaország, Spanyolország, Olaszország és Görögország.

Németország mindig is exportvezető gazdaságnak számított. A kereskedési viták jelei kezdenek megmutatkozni és valószínűtlen, hogy gyors megoldást találnak. A német gazdaság élvezni fogja a monetáris ösztönzőket, de valószínűleg jelentős költségvetési ösztönzőkre lesz szüksége ahhoz, hogy visszatérjen a negatív növekedésből.