h i r d e t é s

Felgyorsulhat a fideszesek kizárása a néppárti frakcióból

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Felgyorsulhat a fideszesek kizárása a néppárti frakcióból

2021. február 17. - 09:08

A 444.hu információi szerint hamarosan megújítják az Európai Néppárt (EPP) parlamenti frakciójának alapszabályát, hogy könnyebb legyen eltávolítani tagokat a frakcióból, és ez a módosítás kifejezetten a Fidesz ellen készül.

Csoportkép az Európai Néppárt (EPP) zágrábi kongresszusán - Forrás: Darko Vojinovic/AP Photo

A legfontosabb változás, hogy a frakció egyetlen szavazással a teljes delegációt kizárhatja, vagyis egy tagpárt összes képviselőjét kirakhatják a parlamenti csoportból. Eddig egyenként kellett szavazni a képviselők kizárásáról.

Az EPP-frakció működési szabályzatának módosítása szerint kizárást vagy felfüggesztést a frakció elnöksége, vagy a 182 fős parlamenti csoport 15 százaléka, vagyis 30 képviselő kezdeményezhetne, ha a kizárást kezdeményező képviselők legalább négy nemzeti delegációból származnak. A kizárásról szóló döntés meghozatalához pedig elegendő lenne az egyszerű többség is.

A Fidesz néppárti tagságát 2019-ben felfüggesztették, de képviselői az európai parlamenti EPP-frakcióban teljes jogú tagokként végeznek munkát. A delegáció felfüggesztése esetén viszont nem szólalhatnának fel, nem készíthetnének jelentést és nem viselhetnének tisztségeket sem a politikai csoportban.

Az Európai Néppárt parlamenti képviselőcsoportjából decemberben majdnem szavaztak Deutsch Tamás kizárásáról, mert a fideszes képviselő a náci titkosrendőrség "jelszavához" hasonlította Manfred Weber frakcióvezető szavait, de aztán Deutsch kétszer is bocsánatot kért, ezért végül nem zárták ki, pedig ezt negyven képviselő kezdeményezte.

A kizárás elmaradt, viszont szinte egyhangúlag fosztották meg Deutschot a néppárti frakciótagságához fűződő jogaitól az Európai Parlamentben. A néppárti képviselők közül 133-an szavaztak igennel a jogfosztási javaslatra, és csupán 6-an nemmel.

A döntés után a fideszes politikus nem szólalhat fel a képviselőcsoport nevében az EP plenáris ülésén, nem dolgozhat egyes ügyek előadójaként vagy árnyékelőadójaként, nem tölthet be tisztséget az EP-ben, ami esetében elsősorban a Költségvetési és Ellenőrzési Bizottság alelnöki mandátumát jelenti.

Deutsch januárban lemondott minden európai parlamenti bizottsági tisztségéről. A magyar politikus tájékoztatta a frakció főtitkárát a döntéséről, amely voltaképpen csak formalitás, hiszen a Néppárt tavaly év végén már megfosztotta őt minden politikai szerepvállalás lehetőségétől.

A Fidesz helye a folyamatosan gyengülés ellenére is egyelőre biztosnak tűnik az Európai Néppártban. Szájer József lemondása után fontos politikusát veszítette el Brüsszelben Orbán pártja, és Gottfried Péter távozása érezhető bizalomvesztést okozott, ami nem segít közelíteni az álláspontokat a jogállamiságról szóló vitában. Navracsics Tibor korábbi uniós biztos is azt mondta, hogy a Fidesz viselkedése veszélyes, ha a Néppárt tagja kíván maradni.

Armin Laschet, a németországi Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője, aki Angela Merkelt váltotta a pártelnöki székben, viszont azt mondta, nem lát okot arra, hogy megváltoztassák a Fidesz jogállást az EPP-ben, ahol a magyar kormánypárt tagsága jelenleg fel van függesztve.

A 444.hu információi szerint március elején szavazhatnak az EPP-frakció alapszabály-módosításáról. (Euronews)