h i r d e t é s

Hány evangélium is volt?

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Hány evangélium is volt?

2014. május 09. - 04:38
0 komment

Hogy is volt, mi is volt? Senki sem tudja és erre a misztériumra épül fel az egyház titka több mint kétezer éve. A baj talán az, hogy az egyház sem tudja mi volt.

(Vitaanyag, Barnabás evangéliumához)

Annyi bizonyos, hogy Jézus élt. Legalábbis az Evangéliumok szerint. De kik írták az Evangéliumokat? Hány Evangélium volt és mennyire hitelesek?

Jézus életében és ez az i.sz. 33-ig terjedő időszak, senki nem írt semmit. Jézus arámi nyelven beszélt és a kanonikus evangéliumok egyike sem eredeztethető ilyen nyelvű írásról. Azokat nevezzük kanonikusnak, melyeket a Niceai zsinat 325-ben törvényesített és hivatalossá tett. Akkor tehát voltak nem kanonizáltak is, melyeket apokrifoknak is nevezünk. Ezeket tartalmuk, vagy a kor egyházi személyeinek döntése miatt hiteltelennek minősítették, így nem képezhették a kor eszméjében élő bibliai felfogást. Sokan úgy tartják, hogy a mai formában élő Márk, Máté, Lukács és János Evangéliumaiba a szerkesztők a korábbi Evangéliumok nagy részét is beolvasztották, ezzel azok elveszettekké váltak, eredeti szerzőik ismeretlenek. Ezeket a feltételezett iratokat mai néven Elveszett Q Forrásoknak, vagy Márk előtti Narratív Passiónak hívják. Mivel feltételezésen alapulnak, ezért Hipotetikus Evangéliumok. Egyiptom gazdag tárházát adja a modern Evangélium kutatásnak, hiszen a kereszténység a legkorábban itt, Alexandriában alakult ki. A modern időkben ezért kerültek elő darabok más, nem kanonizált Evangéliumokból, melyek fényes bizonyítékát adják Péter, Mária és Júdás Evangéliumának is. Ők név szerint Simon Péter, Mária Magdaléna és Iskarióta Júdás voltak, azonban valódi szerzőjük ismeretlen, akár Márké, Mátéé, Lukácsé és Jánosé. A kutatások olyan bizonyítékra leltek, hogy a fentieken túl létezett Mátyás, Tökéletesedés, Hetvenek, Tizenkettek, Megváltó, Názáretiek, Bartalómeó és Éva című Evangélium is. Mindezek közül azonban az Iszlám világban jól ismert Barnabás Evangéliuma a legismertebb, mely Jézus emberi mivoltát, életét, küldetését, valamint Mária általi születését éppen úgy írja le, ahogy az a Koránban van. A Barnabás Evangéliuma szerint Jézus megemlíti annak a profétának eljövetelét, aki Isten küldetését majd őutána beteljesíti. Igaz, ilyen említés a János Evangéliumában is van, de Barnabás mindezt jobban kifejti és Korán szerinti értelmezésben adja. Emiatt a Barnabás Evangéliuma tanagyag az Al-Azhar Iszlám tudományok Egyetemén, bár ez az Evangélium a Niceai zsinat által szelekcióra került. Ráadásul a Barnabás Evangéliuma arámi nyelven, tehát Jézus nyelvén íródott!

Lássuk, mi is történt Jézus i.sz. 33-i élete és küldetése után? Jézus, a zsidó ember mit is tett? Megreformálta-e a zsidó vallást, vagy csupán visszatért az eredeti, Isten által kijelölt úthoz, melytől a zsidók elkanyarodtak? Térítő vallást hagyott-e hátra? Hiszen a zsidó vallás nem térítő? Mindezt nem tudhatjuk, hiszen minden Evangélium csak róla beszél, de mások kezében válik egyházi misztériummá. Gyakorlatilag a mai újszövetségi szentírások minimálisan foglalkoznak Jézus életével. A legnagyobb hányad Saul, azaz Pál apostol alkotása, levelei, akit kiebrudaltak Júdeából és Damaszkuszba, Korinthoszba, Antiókheába és más földrészekre vándorolt, ahol nem voltak zsidók, de mégis terjesztette az igét. Tehát az ő keze által vált az eszme térítővé.

Azonban nem csak neki kellett távoznia Júdeából, hanem  Jézus követőinek úgy nagy általában, hiszen Róma uralma alatt nem lehetett maradásuk, Heródes pedig mindent megtett felszámolásukra. Hova megy ilyenkor az ember? Az okosabbja nem a halált és a szegénységet választja, hanem a kor gazdasági nagyhatalmát, az adott idő Amerikáját, a reménység otthonát, melyet a fáraók több ezer éven át felépítettek és a Ptolemaioszok uraltak. Ezt a földet akkor Alexandriának hívták.  Ide özönlöttek be a Jézus követők a tannal, melyről nem tudunk. Nem tudhatunk, hiszen akkoriban a tanok sokat keveredtek. Így a Jézus követők tanai is találkoztak a több ezer éve felhalmozódott szárnyas és patás istenségekkel és számos variációban alkothattak olyan képet egy Istenről, egy hitről, melyet Jézus lehet, hogy egészen másképp magyarázott. Hiszen nem volt írás, könyv, tekercs, mi Jézus szavait rögzítette volna. Illetve lehetett, de ezeket később a Niceai zsinat lehet, hogy félredobta, mint a kor istenképébe nem illeszkedő tanokat.

Tehát Jézus követői letelepedtek Alexandriába. Eltelt egyszáz, majd kétszáz év. Ennyi idő kellett ahhoz, hogy a keresztényekről újból halljunk. Ez alatt nem tudhatunk semmit sem róluk. Csak annyit, hogy Ptolemaioszok ide, vagy oda, Róma keze elérte őket és állandó üldöztetés alatt álltak. A harmadik évszázadban Diocletianus keze által gyakran haltak mártírhalált, így végezte Philemon, Apollonius, Theotychus és Arianus is.

Az eszme pedig már nem volt egységes. Arius az unitárius elvét, Athanasius pedig a szentháromságot hirdette. És lám a szentháromság tanaiban felfedezhetjük a korábbi istenségek képét. Talán így könnyebben lehetett Istent leírni egy népnek, akik ösztönösen képi elemekkel, szárnyakkal, agyukban meglévő képzelőerővel kell, hogy feldolgozzák azt, ami elképzelhetetlen. Pedig Arius, az unitárius ezt akarta. Alul maradt. A Niceai zsinat a Trinitárius, azaz a szentháromságon alapuló eszmét kanonizálta.

Ezek után Barnabás Evangéliumának és a többinek, mely Jézust embernek, az üzenet közvetítőjének írta le csupán, esélye sem maradt arra, hogy a kor szelleme megértse, és hivatalos Evangéliummá tegye.

Maradt tehát a Codex Vaticanicus, Codex Alexandianicus és a Codex Sinaiticus, melyek első írásként a negyedik századból, görög nyelven támpontot adnak a kereszténység tanairól. De hogy ezek Jézus tanai lennének, arra semmi bizonyíték nincs.  A görög nyelvű kódexeket lefordították latinra, ezek lettek a Vulgaták, majd ezeket nemzeti nyelvekre egyszer, kétszer, számtalanszor és a Biblia elnyerte mai formáját, melyben Lót lányai leitatják Lótot és hálnak vele, Júda, pedig saját menyét, Támárt viszi ágyba… Ezek Isten szavai. Valóban? Bár az Ószövetségből idéztem, de az újszövetség is tele van hasonló ellentmondásokkal. Maradjunk a végszónál: "Éloi, Éloi, llamma szabaktani", "Istenem, Istenem, miért hagytál el", voltak Jézus utolsó szavai a keresztfán. Ha ő volt Isten fia, akiben Isten él, akkor nem mondhatott ilyet, mert maga ellen tette volna e kijelentést. Vatikánnak jó oka van a misztérium fenntartására, hiszen misztériumra épül az egész léte. A titok, melyen belül hatalmas a titkolózás. A mai Bibliák ember szavai és nem kizárt, hogy Isten szavai valahol ott vannak Barnabás, Simon Péter és a többi Evangéliumban, melyet még az egyiptomi sivatag homokja rejt és nem kis ribilliót váltana ki Vatikánban, ha ezek előkerülnének.    

 

Dr. Mihálffy Balázs
Al-Azhar Iszlám Tudományok Egyetemének
végzett hallgatója és az iszlám Sejkje

{flike}

{jcomments on}