Házi őrizetben a Vidékfejlesztési Hivatal két volt vezetője
Már a Vidékfejlesztési Hivatal két volt vezetője is házi őrizetben van a földalapú támogatásokkal kapcsolatos csalássorozatok miatt.
Az ügyben összesen 79 embert gyanúsítanak, akik másfél milliárd forint uniós támogatást akartak felvenni jogosulatlanul. Az MSZP szerint tényleges kár is érte az államot. A minisztérium azonban ezt tagadja.
Aki termőföldet művel, annak uniós támogatás is jár, méghozzá hektáronként 70 ezer forint. Mindössze egy nyilatkozatot kell hozzá kitölteni. Ezt pedig csak szúrópróba-szerűen ellenőrzik . A gyanú szerint ezt próbálta kihasználni a bűnszervezet, amelynek tagjai még 2013 októberében buktak le.
A minisztérium akkori tájékoztatása szerint másfél milliárd forintnyi támogatást igényeltek jogtalanul. A pénzt végül nem fizették ki nekik. A hatóságok pedig őrizetbe vettek négy embert, köztük a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnökhelyettesét. Mostanra azonban kiderült: sokkal több az érintett.
A módszer egyszerű volt, de kellett hozzá a Vidékfejlesztési Hivatal belső segítsége is – mondta el az RTL Klub Híradójának az ügyet 2013-ban kirobbantó szocialista képviselő.
Gőgös Zoltán szerint nem minden területre igényelnek támogatást a termelők. vagy azért, mert kicsi, vagy azért, mert nem tisztázott a használati joga, és erre szerveződött egy bűnbanda, amelyik úgy gondolta, hogy ezt meg lehet szerezni. „Mégpedig úgy, hogy ezekre a területekre ráigényelnek fiktív vagy valós cégegekkel és az ellenőrzésből – az NVH központ segítségével – kiveszik a területeket, hogy ne bukjanak meg.”
Az RTL Klub Híradójának információja szerint a volt elnökhelyettesen kívül házi őrizetben van a hivatal volt kifizetési igazgatója is.
A Földművelésügyi Minisztérium szerint „nem az NVH rendszerében, hanem az emberekben volt a hiba”.
A RTL Híradónak arra a kérdésére, hogy a most házi őrizetbe került igazgató a történtek ellenére hogyan kerülhetett az NVH-tól az Agrárkamara vezetésébe, majd a ceglédi földhivatal élére, a szaktárca érdemben nem válaszolt. Csak azt írták: az ügyben nem érte kár az államot.
Gőgös Zoltán szerint viszont ez nem igaz: a bűnszövetkezet ugyanis szerinte 2012-ben néhány tízmillió forintot már felvett ezzel a módszerrel, majd ezt követően próbálkoztak a milliárdos csalással 2013-ban.
{flike}