h i r d e t é s

Hova érhetnek egy 2 milliárdos áfa csalás szálai Magyarországon - a Whirlpool, az Electrolux és a Gorenje is érintett lehet?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Hova érhetnek egy 2 milliárdos áfa csalás szálai Magyarországon - a Whirlpool, az Electrolux és a Gorenje is érintett lehet?

2017. január 27. - 18:11

Az ügyben gyakorlatilag érintett lehet az összes Magyarországon forgalmazott háztartási gép márka képviselete, sőt nemzetközi piacon működő patinás vállalkozások is.

Több embertgyanúsítottak meg egy háztartási gépeket forgalmazó cég működésének ügyében, egyebek mellett bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni kárt okozó költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt.

Lapunk úgy tudja, hogy a gyanúsításban szereplő szlovák céget az eljáró hatóságokúgy jelöltek meg, hogy kizárólag raktárként funkcionált,oda áru ki sem mozgott. Ezzel szemben a könyvszakértő vélemény több mint 26000 soron keresztül sorolja ennek a szlovák cégnek a legális belföldi értékesítéseit. A gyanúsítás alá vont cégeket - a szlovák cég mellett - a Bemutatóterem.net Zrt.-t azzal gyanúsították meg, hogy eltitkolt bevételeket realizált.  Azonban a cég könyveléséből kiderül, hogy az import áfa bevallási alapján 2,5 milliárd forint értékben vallott be közösségi beszerzést 2011-2014 évben. Ezen adatok alapjánezek után a beszerzései után a cég bevallotta és megfizette az áfát és a termékdíjakat is.

Egyes forrásaink szerint, a bűnszervezetet az eljáró hatóságok a mai napig nem számolták fel teljes egészében. A bűnszervezetből egyes személyeket ugyan kiemelt a nyomozóhatóság, azonban más személyek azóta is ugyanolyan vagy hasonló jellegű cselekményeket követnek el az intézkedések hiánya miatt. A gyanúsítottak körét tudatosan hiányosan és koncepciózusan állították fel, továbbá hatósági kapcsolatokkal kérkedő elkövetőket hagytak figyelmen kívül az eljárás során.

Az sem merül fel kérdésként, hogy a nagy nemzetközi márkák (Whirlpool, Electrolux és Gorenje…stb) vajon tényleg nem vették észre 4 éven keresztül, hogy egy 80 milliárdos forgalmat bonyolító cégcsoport egyes részei a piaci árak alatt értékesítenek? Ha mégis a nemzetközi márkák tudomásával történtek a bűncselekmények, akkor ebben a cégek forgalmi kényszere és a vezetők személyes érdekei is felmerülhetnek? Erre a tudomásunkra jutott, megindításra kerülő polgári perek kapcsán hamarosan választ kaphatunk.

Az Expert üzletek a mai napig működnek egy „lengyel tulajdonos” üzemeltetése alatt, úgy, hogy a korábbi cégtulajdonos védjegy oltalma alatt álló domain nevet is használják. Az Expert Magyarország Kft. 50 százalékban a Bemutatóterem.net Zrt. tulajdona. Feltehetően az Expert 20 üzletét addig játszotta át az Expert másik tulajdonosa a „lengyel tulajdonossal” büszkélkedő cégnek, amíg a cég másik tulajdonosa előzetes letartóztatásban volt.

A Bemutatóterem Zrt. vezérigazgatója többekkel együtt gyanúsítottként került előzetes letartóztatásba, az ügyben vádemelés még nem történt, de a nyomozati cselekmények már lezárultak.

A budapesti üzletekből, amelyeket a Bemutatóterem Zrt. bizományos árukihelyezéssel látott el áruval, 2015. január 22-ét követően - annak ellenére, hogy a cég készletét 2015. január 22. napjával a NAV zárolta - 240 millió forint árukészlet tűnt el.

Tudomásunk szerint a Bemutatóterem Zrt.cégvezetője ezzel kapcsolatban feljelentést is tett.

Az ügyben hamarosan további részleteket közlünk.