h i r d e t é s

Időjárás: a legnagyobb közhely, vagy tényleg ekkora hatással van az életünkre?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Időjárás: a legnagyobb közhely, vagy tényleg ekkora hatással van az életünkre?

2018. június 28. - 19:47

Hogyan befolyásol minket az idő változékonysága, és biztosítható-e az időjárás? A Generali ennek járt utána.

Illusztráció: pixabay.com

Ha több a napsütés, nagyobb a jókedv?

Az időjárás emberekre gyakorolt hatása egy igen alaposan kutatott terület, de vajon igaz-e, hogy ha a hőmérséklet jó, akkor kedvesebbek vagyunk egymással?

59 kínai városban és közel 13 000 amerikai lakóterületen végeztek adatgyűjtést1 , mely során kiderült, hogy a 22°C-os átlaghőmérséklethez közelebb eső vidékeken felnövők barátságosabbak, az érzelmi stabilitásuk magasabb és lelkiismeretesebbek is, szemben azokkal, akik szélsőségesebb (akár hidegebb, akár forróbb) tájain élnek a bolygónak. Tehát igaz, és ezt kutatások bizonyítják 2

A szélsőségek jobban megviselik az emberi pszichét

A frontátvonulások jól ismert biológiai következményei mellett az időjárás és az évszakok érzelmekre gyakorolt hatásai is bizonyítottak: a szélsőségek jobban megviselik az emberi pszichét. Ennek egyik jól megfigyelhető példája a szezonális affektív zavar  (SAD)3, amely az évszakok változásához kapcsolódik.

Előfordulhat tavasszal vagy nyári időszakban is, de jellemzően a tél érkezése, a rövidülő nappalok és a hideg beállta az, ami sokak vállára nehéz lelki terhet helyez. Míg az év első felében a napsütéses napok száma magas, június 21-én, a nyári napfordulóval megfordul ez a tendencia és a nappalok ismét rövidülni kezdenek. Ebben az időszakban - a depresszióhoz hasonlóan - motivációvesztéssel és állandó kimerültség-érzéssel járó tünetek előfordulhatnak, koncentrációzavarral, reménytelenséggel, bűntudattal kísérve. 

Az időjárás hatással van a hangulatunkra, az életkedvünkre, és arra is, hogyan viszonyulunk embertársainkhoz. Mindezen túlmenően a természet fizikai hatást is gyakorolhat életünkre: egy komoly jégeső, vagy az elmúlt hetekben is jelentkező viharok nagy károkat okozhatnak számunkra. 

Felkészülten az időjárás viszontagságait is jobban viseljük 

A magyarok a jelek szerint érzékelik, hogy az időjárási jelenségek kockázatot jelenthetnek otthonukra és szabadidős tevékenységeikre, szabadságunkra egyaránt. A Generali adatai alapján elmondható, hogy a hölgyek kissé tudatosabbak ebben – jellemzően ők kötik a lakásbiztosítások 54%-át.

A férfiak viszont korábban kezdenek foglalkozni a kérdéssel: a Generali férfi lakásbiztosítási ügyfelei jellemzően 40-49 év közöttiek (27%), míg a hölgyek a 60-69 év közötti korosztályt képviselik legnagyobb arányban (24%). Lakásbiztosítás terén az látható, hogy a nagyvárosok lakói a legtudatosabbak (Budapest, Szeged, Debrecen, Pécs).

Az időjárás azonban nemcsak az emberi kapcsolatokra vagy a vagyontárgyainkra lehet rossz hatással, de a nyaralásunkat is elronthatja. Sokak rémálma ez, de a Generali ügyfelei közül a férfiak mégis elővigyázatosabbak a témában: a 35-54 éves lakásbiztosítással rendelkező ügyfelek több mint fele rendelkezik időjárás-biztosítással.

1.  A táj hőmérsékletének hatása a helyi lakosok személyiségére //: Regional ambient temperature is associated with human personality - https://www.nature.com/articles/s41562-017-0240-0.epdf
2.  A hőmérséklet hatása a társas viselkedésre //: The Thermometer of Social Relations: Mapping Social Proximity on Temperature - https://www.bakadesuyo.com/2010/05/are-we-warmer-or-colder-toward-others...
3.  A szezonális affektív zavar leírása - https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/seasonal-affective-disord...