Inzulintermelő sejteket hoztak létre klónozással
Klónozással állítottak elő inzulintermelő sejteket amerikai tudósok. A jövőben az 1-es típusú diabétesz új gyógymódjában is segíthet az eredmény.
Általában gyermekkorban diagnosztizálják az 1-es típusú diabéteszt – a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit támadja a kór, az inzulinhormon így képtelen szabályozni a vércukorszintet. Az inzulint injekcióval vagy pumpával viszik be az ilyen betegek szervezetébe.
A tudósok szerint az eredménynek köszönhetően a betegével megegyező génállományú sejteket lehet majd beépíteni a hiányzó inzulintermelő sejtek helyettesítésére. A bejelentést Dieter Egli, a New York-i Őssejt Alapítvány Kutatóintézet munkatársa tette.
A kutatók a részben az állatok klónozásánál használt módszerrel dolgoztak. A cukorbeteg bőrsejtjéből nyert DNS-t donációból lévő emberi petesejtekbe ültették, ezekből pedig embriókat növesztettek. Az embriókból aztán kivették az őssejteket, amelyekből a szervezet bármilyen típusú sejtje ki tud fejlődni. Ezekből az őssejtekből állították elő az inzulintermelő sejteket.
Emberi klinikai vizsgálatokra még nem tudni, mikor kerül sor, de Egli szerint az állatokon végzett tesztek ígéretesek. A Harvard Őssejt Intézetének kutatója, Doug Melton a tanulmányt jelentős technológiai eredménynek tartja.
vs.hu
{flike}
{jcomments on}