Irán visszavágott, de nem akar háborút
Irán ballisztikus rakétákkal lőtt két katonai támaszpontot, ahol az amerikai hadsereg egységei is állomásoznak Irakban.
Teherán közölte, hogy ez arányos válaszlépés volt Kászim Szulejmáni tábornok bagdadi meggyilkolására.
Két légi bázis vettek célba, egyet Irak nyugati részén, Anbar tartományban, egy másikat pedig északon, a kurd autonómia területén, Erbil közelében.
Károkról, áldozatokról hivatalos jelentés szerdán reggel még nem volt.
Az amerikai külügyminiszter és a védelmi tárca irányítója már az éjjel egyeztettek. Megszigorították a Fehér Ház védelmét, mesterlövészeket rendeltek a bevezető utakon lévő ellenőrzőpontokra, és utasították a szövetségi légügyi hatóságot, hogy gondoskodjon az amerikai polgári repülőjáratok biztonságáról.
Az iráni külügyminiszter az ENSZ Alapokmányára hivatkozva jogos önvédelemnek nevezte a támadást, de hozzáfűzte, hogy ezzel befejezettnek tekintik az ügyet, nem akarnak háborút.
Az amerikai elnök szerdára virradóra annyit írt a Twitteren, hogy folyik a kárfelmérés, egyelőre nincs hír amerikai áldozatokról. A külügyminiszter, Mike Pompeo ugyanakkor utasított minden tengerentúli amerikai diplomatát, hogy további utasításig ne tárgyaljanak az iráni ellenzékkel. (Euronews)
Az Erbílre kilőtt két iráni rakéta közül az egyik fel sem robbant
Washington, 2020. január 8., szerda (MTI) - Az iraki Erbílre kilőtt, összesen két iráni ballisztikus rakéta közül az egyik fel sem robbant - jelentette szerdára virradóra a CNN hírtelevízió.
A televízió kurd biztonsági tisztekre hivatkozó értesülései szerint az egyik rakéta a kurdisztáni Erbíl nemzetközi repülőtere mellett csapódott be, de nem robbant fel. A másik rakéta pedig Erbíltől mintegy 33 kilométernyire nyugatra csapódott be, és nem okozott sebesüléseket.
Szintén a CNN jelentette elsőként, hogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszter telefonon egyeztetett Maszúr Barzánival, az autonóm iraki Kurdisztán miniszterelnökével. Az iraki válság fejleményeit vitatták meg, és az amerikai sajtó információi szerint Barzáni javaslatokat tett arra, hogyan lehetne enyhíteni a kialakult feszültségeket.
A telefonbeszélgetés után Barzáni a Twitteren közölte: "egyetértettünk az iraki feszültség visszafogottság és párbeszéd révén történő enyhítésének fontosságában".
Barzáni mikroblog-bejegyzését követően, még éjszaka Morgan Ortagus, az amerikai külügyminisztérium szóvivője közleményben erősítette meg az egyeztetés tényét. "A külügyminiszter és Barzáni miniszterelnök megállapodott a folyamatos kapcsolattartásban" - tudatta Ortagus. (MTI)