Iránban tárgyal az atomküldöttség
Teheránban kezdett tárgyalásokat a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) küldöttsége hétfőn az iráni atomprogram lehetséges katonai vonatkozásairól folytatott ellenőrzés keretében – jelentette az ISNA iráni hírügynökség.
Az atomfegyverek terjedésének megakadályozása felett őrködő ügynökség arra kéri Teheránt, válaszoljon azokra a 2011-ben megfogalmazott konkrét állításokra, amelyek szerint Irán gyakorlati kutatásokat és munkálatokat végzett a múltban az atomfegyvergyártás érdekében.
Az egyik kérdés az atombomba gyújtószerkezetének kifejlesztésével kapcsolatos. A NAÜ 2011-ben aggodalmát fejezte ki "vezetékes gyújtószerkezetek" miatt, amelyek atomtöltethez is felhasználhatók. Egy másik kérdés a neutrontovábbítással kapcsolatos iráni számítási és modellezési tanulmányra vonatkozik.
Ezek a kérdések a 2013 novemberében az ENSZ bécsi székhelyű szakosított szervezete és Irán között született megállapodásban szerepelnek, amelyben Teherán vállalta, hogy átláthatóvá teszi vitatott atomprogramját. Behrúz Kamalvandi, az iráni atomenergia-ügynökség szóvivője vasárnap az állami televízióban kijelentette, hogy ezeket a kérdéseket a Tero Varjoranta főigazgató-helyettes vezette NAÜ-küldöttség teheráni látogatásakor végleg tisztázhatják.
Február 19-én kelt első jelentésében a NAÜ közölte, hogy Irán adós maradt néhány magyarázattal, amelyek segítségével az ügynökség tisztázhatta volna e két függőben lévő kérdést. A szervezet főigazgatója, a japán Amano Jukija sürgős választ kért Irántól.
Irán NAÜ-nagykövete, Reza Nedzsefi vasárnap Bécsben közölte: Teherán ismételten felajánlotta a szervezetnek a Teherántól 700 kilométerre nyugatra fekvő Marivan térségében található létesítmény ellenőrzését, hogy megcáfolja a robbanószerekkel való nagyszabású kísérletekre vonatkozó állítást. Nedzsefi 2014 novemberében már javasolta az ellenőröknek a marivani létesítmény meglátogatását, de akkor a NAÜ a javaslatot nem fogadta el.
Iránnak eredetileg tavaly augusztus 25-ig kellett volna válaszolnia a kérdésekre. Teherán tagadja a katonai célú atomkutatásokra vonatkozó állításokat, arra hivatkozva, hogy ezek hamis okmányokon alapulnak, de beleegyezett, hogy válaszol a NAÜ kérdéseire.
Irán és a hatok (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország) tárgyalásain közben a felek olyan megállapodást akarnak kötni, amely engedélyezne Teherán számára bizonyos nukleáris tevékenységeket, de megakadályozná, hogy atomfegyvert állítson elő. A korlátozások fejében enyhítenének az iráni gazdaságot sújtó nemzetközi szankciókon.
MTI / napigazdasag.hu (Illusztráció: pixabay.com)