h i r d e t é s

Jelentés a Blaha Lujza téri káoszról

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Jelentés a Blaha Lujza téri káoszról

2015. augusztus 18. - 20:40
0 komment

Milyen érdekes, hogy az emberek mennyire nincsenek felkészülve semmire.

Pedig jelen esetben lehetett tudni, hogy özönvíz lesz. No persze nem mindenki foglalkozik az időjárás jelentéssel, lesz, ami lesz, elindul. Talán csak cipőt vásárolni a Blaha Lujza téri áruházba. Aztán két órán át álldogál a bejáratnál kétszázad magával...

No nem is arról van szó, hogy mindenhová esőkabátban, esernyővel és vízhatlan csizmában kellene indulnunk, ha a televízió, az rádió, vagy az internet azt mondja, hogy esni fog. Esni fog, hát legyen úgy. A fővárosban mindig akad egy kávézó, egy kocsma, egy aluljáró, egy kapualj. Majd ha esik, iszunk egy kávét, egy sört, aztán megyünk tovább. Persze nem olyan esőben, mint ami hétfőn szakadt rá Budapestre.

Mert akkor és ott lényegében életveszélyes volt kilépni a viszonylagos biztonságot jelentő tető alól. Az áruház fotocellás ajtaja, akár egy abszurd metronóm, csak nyílt, és zárult, nyílt és zárult, de valódi forgalomról szó sem volt. Menekült mindenki befelé, aztán, igyekezett elindulni végre, ki munkába, ki haza, de elindulni lehetetlen volt. Pánik volt. Noha nem is az a világvége-jellegű, de mégiscsak feszült volt a hangulat, a tető alatt, az aluljárókban és a hát persze a körúton, mely sokkal inkább volt megáradt folyó, mintsem Budapest egyik legforgalmasabb útvonala.

És mit csinál az ember, ha kelepcébe kerül? Többnyire a többieket egzecíroztatja. Ki szóval, ki tettekkel, bár szerencsére inkább az előbbi volt a jellemzőbb. Az autósok türelmetlenül dudáltak, a taxikra úgy vadásztak a gyalogosok, mint kiéhezett oroszlánok a gazellákra, a taxisofőrök meg nem győztek manőverezni a káoszban. A szétázott emberek egymás kezéből tépték ki a citromsárga kilincseket, s az győzött, aki gyorsabb volt. Telefonon hiába is hívtak volna autót, a vonalak süketen sípoltak az éterbe.

Szóval nem vagyunk felkészülve efféle eshetőségre. De a baj nem is itt kezdődik. Inkább az az ijesztő, hogy az ember tömegben mennyire kiszolgáltatott saját ösztöneinek és hát bizony megfontolatlanságának is, okostelefon és infokommunikációs forradalom ide vagy oda.

 

(Címlap: A tömegközlekedés káoszba fulladt // Fotó: Veres Viktor / Népszabadság)