Két év maradt a Föld megmentésére
Elborzasztóak a legújabb adatok bolygónk egészségéről.
A WWF két év után kiadott Élő Bolygó Jelentése szerint lassan elfogynak bolygónk erőforrásai. 1970 és 2014 között Amazónia 20 százaléka, globálisan a vizesélőhelyek 35 százaléka eltűnt. 1990 és 2015 között 129 millió hektárnyi erdő tűnt el, miközben az élelmiszerek 35%-a függ a beporzástól, a világ lakosságának 10-12%-a számára nyújt megélhetést a halászat és haltenyésztés.
A bolygó állapotának romló tendenciája természetesen nem véletlen: 1800 óta hétszeresére nőtt a népesség – ma már több mint 7,6 milliárdan élünk a Földön -, a világgazdaság pedig a harmincszorosára emelkedett.
Az emberi tevékenység hatása megkérdőjelezhetetlen. A Földet az élőhelyek pusztulása, a fajok kizsákmányolása, a túlhasználat, a környezetszennyezés, az éghajlatváltozás, valamint az invazív fajok és betegségek veszélyeztetik.
A tendencia megfordítható, de csak azonnali lépésekkel. 2020-ig teljesíteni kell az 1992-es riói ENSZ konferencia célkitűzéseit. A természetes élőhelyek zsugorodásának jelenlegi mértékét meg kell felezni, majd megállítani, meg kell akadályozni a veszélyeztetett fajok további pusztulását.
A WWF szerint a mostani lehet az első generáció, amely tisztán látja a természet óriási értékét, és talán az utolsó is, amely még visszafordíthatja a természet pusztulását. (24.hu)