Kirúgott műsorvezetők és zuhanó nézettség - Így szállta meg a Fidesz a TV2-t.
Szalai Vivien kinevezésével új éra kezdődött a TV2 háza táján: jelentős elbocsátások és személycserék után a csatorna készen áll arra, hogy a bármifajta szakmai kritika nélkül sugározza a fideszes pártpropagandát.
Az új igazgató áldásos tevékenységét már most, rövid távon is lehet látni: a jelenlegi munkatársak úgy menekülnek a csatornától, mint a süllyedő hajóról, a nézettség pedig negatív rekordokat döntöget.
A TV2 „fideszesítése” már igen régóta szerepelt Orbánék tervei között: a párt gazdasági hátországa a kormány 2010-es hatalomra kerülése óta ügyködött azon, hogy magas nézettségű kereskedelmi televízióra tegyen szert. Végül tavaly év végén indult el a dulakodás az addigra már kegyvesztett Simicska Lajos és Andy Vajna kormánybiztos között, hogy ki is kaparinthatja meg a csatornát. Idén januárra azonban lezárult az ügy: hivatalosan is az állami kaszinókoncessziókon óriásit kaszáló Vajna lett a tulajdonos, a vásárláshoz pedig közpénzből kap majd hitelt.
Baljós árnyak a médiapiacon
Az elmúlt 5 évben a kormánypárti befolyásoltságú média túlsúlya megkérdőjelezhetetlennévált a magyar médiapiacon. A kétharmadot kihasználva a kormánypártok saját embereiket ültették a szabályozó testületek élére, ők döntenek a frekvenciák elosztásáról és a hírek tartalmát is képesek szabályozni. A kormányzati szűrőn átfolyatott, propagandista MTI-s hírtartalmat nemcsak a tízmilliárdokból működő kormánymédiában terítik, hanem a kereskedelmi médiumokban is.
Azon túl azonban, hogy a teljesen kontrollált közmédiából ömlik a kormánypropaganda, a kormány már hatalomra kerülése óta tisztában van vele, hogy egy magas nézettségű kereskedelmi csatornára is szüksége lesz. Már 2010 áprilisában megpróbálták rátenni kezüket a TV2-re (és az RTL Klubra is) Fellegi Tamás (a 2010-ben felálló Orbán-kormány vagyongazdálkodási minisztere) korábbi cégén, az Infocenteren keresztül, amelynek akkorra 52 százalékos új tulajdonosa volt Nyerges Zsolt (a Class FM-et birtokló Advenio Zrt.. többségi tulajdonosa) és Stumpf István (Századvég Alapítvány elnöke) is.
Az Infocenter.hu Zrt.-vel kapcsolatban senkinek se legyenek kétségei: a cég portfóliója nem szűkölködik jobboldali, kormányhoz lojális médiumokban. Az Infocenter százszázalékos tulajdonosa a Heti Válasz kiadójának, a Lánchíd Rádiónak és kisebbségi tulajdonosa annak az Adveniónak, amely a Class FM-et működteti. Az Infocenter hat évvel ezelőtt végül kis híján 31 százalékos részesedést vásárolt az RTL Klubot birtokló M-RTL Zrt.-ben, de a TV2-re irányuló vásárlási szándékuk is meghiúsult, mivel a ProSiebenSat1, a TV2 akkori tulajdonosa egyszerre szerette volna eladni közép-európai csatornáit (a magyaron kívül bolgár és román adóit).
Nem sokkal ezután azonban történt egy, a TV2 és a kormány közeledésére utaló esemény: 2011 januárjában a Hír TV korábbi szerkesztő-műsorvezetője, Pindroch Ferenc érkezett a TV2-höz, az addig nem is létező „hírpolitikai tanácsadó” pozícióba. A TV2 nem sokkal ezután már a kormány kedvelt hirdetési felületévé vált, a csatorna nem szűkölködött állami hirdetésekben.
Forrás: Mérték Médiaelemző Műhely
Médiaadó: a konkurencia lefegyverezése
Közben viszont kellett találni egy ösztönző okot arra, hogy a külföldi tulajdonos mielőbb szabadulni akarjon a csatornától. Így jutunk el a reklámadóhoz, amellyel a Magyarországon sugárzott kereskedelmi televíziók jártak a legrosszabbul.
2013-ban jelentették be a reklámadó tervét. Talán sokan emlékeznek az elsötétített képpel protestáló médiumokra, valamint arra, hogy a reklámadóval kifejezetten a kereskedelmi tévéket célozták meg, azok közül is kiváltképp az RTL Klub megsarcolása volt a cél. Ekkora azonban már az is nyílt titok volt, hogy a TV2 német tulajdonosa szabadulna a veszteséges csatornától. A 2014 júniusában végül elfogadott törvény értelmében a reklámadóból befolyó bevétel egyébként alig egytizede annak az összegnek, amelyet a kormány a közszolgálati médiára költ.
A 80 milliárd forintnyi közpénzből kitömött állami médiabirodalom annyira egyoldalúvá vált, hogy akár a Fidesz székházából is sugározhatnának. Az igazán hatékony kormányzati kommunikáció kulcsa azonban továbbra is a kereskedelmi média, amely az állami média nézettségének sokszorosát képes hozni. Talán a médiaadó is egyike volt azon okoknak, amiért Orbán Viktor és Simicska Lajos baráti kapcsolata finoman szólva elhidegült. A kormánypárt a 2014-es választási győzelme óta azon van, hogy függetlenítse magát Simicska médiabirodalmától, és ennek központi eleme a TV2-üzlet lett. 2014 végén röppent fel először a hír, hogy Andy Vajna kormánybiztos venné meg a TV2-t.
Út a Vajna-féle TV2-ig
A TV2-t azonban már ezelőtt, a reklámadó bevezetését meg sem várva, 2013 decemberébeneladták a Fidesszel jó kapcsolatokat ápoló Simon Zsoltnak, a TV2 vezérigazgatójának és a TV2 gazdasági igazgatójának Yvonne Dederick-nek. A csatornát egyébként nem saját forrásból vásárolták meg, hanem rejtélyes „magyar befektetők” segítségével. Simon és Dederick ekkor még talán nem is sejtették, hogy hamarosan kapnak egy nagyon jó ajánlatot...
Az ügy mellékzöngéjeként említendő, hogy az adó hatására az RTL Klub azonnal olyan kormánykritikusra hangolta híradóját, aminek hatására a kormány először felvette a kesztyűt, majd engesztelőbb, békülékenyebb hangot kezdett keresni a csatornával. Brüsszelnek pedig szintén szemet szúrt a piactorzító szabályozás, amelyről a kormány is kénytelen volt belátni, hogy módosításra szorul.
Visszatérve a TV2-höz: Vajna szerepe sokáig nagyon zavaros volt, nem lehetett pontosan tudni, hogy bevásárolja-e magát a médiumot birtokló cégbe, vagy végül önálló csatornát indít-e. 2015 október 15-én azonban ketten is bejelentették, hogy megvásárolták a csatornát: Andy Vajna és Simicska Lajos. Vajnának egyébként úgy tűnik, nem gyűlt még össze elég milliárd az államtól szinte ajándékba kapott kaszinókoncesszióknak köszönhetően, így egy OTP-s hitel mellett egy állami bank közel 7 milliárd forintnyi segítségével volt kénytelenfizetni az új szerzeményért.
A személyi cserék után, Szalai Vivien hírigazgatósága alatt, a Juhász Pétert lejárató, koncepciózus riporttal pedig be is indult az új, politikai karaktergyilkos profil. Nem is csoda, hogy a csatorna riporterei sorra kezdték el benyújtani a lemondásukat, az új éra kezdete óta a Tényektől gyakorlatilag menekülnek a munkatársak. A helyzet már most ott tart, hogy nézettségben a TV2 a teljes népességben és a kereskedelmileg fontos korcsoportban is visszaesett, sőt, a korábban verhetetlen Tények nézettsége is jelentősen csökkent.