Kovács Zoltán: Nicsak, ki beszél álhírekről?!
"Nem a külső, hanem a belső dezinformáció jelenti a legkomolyabb veszélyt a nyugati demokráciákra" címmel jelent meg egy angol nyelvű véleménycikk az Euronews portálon - erre reagált Kovács Zoltán, Nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár.
Magyarország nem tartozik azok közé az országok közé, amelyekben demokratikusan megválasztott vezetők terjesztik a félretájékoztatást – írta Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár Krekó Péternek és Sohini Chatterjee-nek az Euronews internetes oldalán megjelent véleménycikkére reagálva.
Ám míg valóban vannak olyan országok ezen a bolygón, ahol ez az állítás megállná a helyét, Magyarország nem tartozik közéjük.
Nem utolsó sorban már csak azért sem, mert az elmúlt évtizedben, és különösen a koronavírus-járvány kitörése óta eltelt néhány hónapban Magyarország éppen, hogy harcolni igyekszik az álhírek ellen, nem pedig terjeszti azokat. Ezeket figyelmen kívül hagyva Krekó és „szakértő” munkatársai éppen azt állítják, hogy Magyarországon „állam által támogatott álhírterjesztés” zajlik. A csavar benne, hogy ezzel éppen ők terjesztenek álhíreket…
Krekó és Chatterjee például azt állítják, hogy „Orbán Viktor az Európai Unió legcentralizáltabb médiabirodalmát hozta létre”. Érdekes módon ugyanerre az okfejtésre bukkanhattunk egy áprilisi „független” ország jelentésben is, amit a Bertelsmann Stiftung finanszírozott és „független” szakértők állítottak össze, akiket ha közelebbről megvizsgálunk, kiderül, hogy 10-ből 9 közülük a Political Capital, egy baloldali liberális budapesti think-tank tagja.
"Krekó és szerzőtársa szerint a nyugati demokráciákban ez az állítólagos kormány által szponzorált álhír-terjesztés „elefánt a porcelánboltban”. Az igazi elefánt azonban azok a Krekó Péterhez hasonló emberek, akik független szakértőnek titulálva magukat kritizálják az országot miközben csupán egy politikai forgatókönyv szerint terjesztik saját álhíreiket."
Ahogy azt már a rutinos olvasó biztosan kitalálta, a Political Capital egyik alapítója nem más, mint Krekó Péter, aki az Euronews-os cikket is jegyzi. Talán még azt is érdemes ezzel kapcsolatban megjegyezni, hogy a liberális think-tank alapítói között a Szabad Demokraták Szövetségének egy korábbi tagja is megtalálható, amely párt a szocialistákkal koalícióban vezette az országot 2010-es kiesésükig. Mi több, 2010 előtt a Political Capital több százmilliós szerződéseket is nyert, amelynek keretében kommunikációs tanácsadást végzett a Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon által vezetett szocialista kormánynak.
Pontosan ezért az átgondolt olvasók hatalmas hibát követnek el, ha Krekó állításait névértékben veszik figyelembe.
Vegyük például ezt a kijelentést: „[a] magyar kormány és médiája sikeresen vádolta meg az iráni diákokat a koronavírus magyarországi megjelenésével, tévesen ezzel úgy tűntetve fel, hogy a járvány megjelenéséért az illegális migráció a felelős.” Tisztázzunk valamit: senki sem vádolta az iráni diákokat semmivel, ugyanakkor az is tény, hogy ők voltak az első megerősített koronavírus esetek Magyarországon. Történet vége.
Egy másik állítás szerint a kormány félretájékoztatta a közvéleményt a rémhírterjesztéssel kapcsolatos új törvényi szabályozásról, szabályokról, amelyek csak a COVID-19 miatti veszélyhelyzet ideje alatt álltak fenn. Ahogy Krekó írja, közép-európai kormányok, Magyarország is „szigorúbb büntetést vetettek ki azon médiumok számára, amelyek szerintük ’álhíreket’ terjesztenek”. Szerinte, tettük mindezt azért, hogy „elhallgattassuk a kritikus hangokat” (itt jegyezném meg, hogy ugyanezt állította májusban egy, a Martens Centernek tett interjújában). De ez nem igazi. Hogy miért?
A kérdéses törvényi rendelkezések nem az egyszerű véleménynyilvánítást hivatottak szankcionálni, hanem nagyon is konkrét cselekedeteteket: hamis információk és valótlan tények
terjesztését nagy nyilvánosság előtt, amelyek alááshatják vagy megakadályozhatják a vírus elterjedése elleni védelmet. A legfőbb ismertetők itt a valótlan tény állítása és a veszélyeztetés; nem beszélve arról, hogy ilyen szabályozásra számos nyugati országban található precedens – és nem csak a veszélyhelyzet idejére. A tény pedig, hogy az ellenzéknek nem sikerült olyan „kritikus hangot” találnia, akit „elhallgattattak”, szintén a mi igazunkat bizonyítja.
Ha további példákra lenne esetleg szükség politikailag vezérelt „szakértők” által a magyar kormányról terjesztett álhírekről, akkor ebből számtalan van a liberálisok által szervezett kampányban, amelyet a magyar koronavírus elleni védekezésről szóló törvény ellen indítottak, mondván, az túlzó hatalommal ruházza fel a kormányt.
Májusban szintén Krekó volt az, aki egy videó konferencián figyelmeztetett a magyar demokrácia erodálására, állítva, hogy az Orbán Viktor rendelettel fog kormányozni; mások, beleértve a korábbi finn nagykövetet is a magyar parlament feloszlatását vizionálták. Természetesen, a korábbi esetekhez hasonlóan, egyik sem történt meg.
Ma már tudjuk, hogy koronavírus elleni védekezésről szóló törvény nemcsak hogy nem döntötte Magyarországok „autokratikus fejetlenségbe”, de éppen hogy az ország érdekeit szolgálta. Lehetővé tette, hogy a kormány időben tehessen lépéseket, lezárhassa a határokat, korlátozásokat vezethessen be és megfelelő mennyiségű felszereléssel láthassa el az egészségügyi rendszert.
Krekó és szerzőtársa szerint a nyugati demokráciákban ez az állítólagos kormány által szponzorált álhír-terjesztés „elefánt a porcelánboltban”. Az igazi elefánt azonban azok a Krekó Péterhez hasonló emberek, akik független szakértőnek titulálva magukat kritizálják az országot miközben csupán egy politikai forgatókönyv szerint terjesztik saját álhíreiket. És természetesen a megszámlálhatatlan mainstream média örömmel továbbítja ezeket. (Euronews)