h i r d e t é s

Kunetz Zsombor: Az egészségügyi államtitkár lényegében már megbukott

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam 0%
a- a+

Kunetz Zsombor: Az egészségügyi államtitkár lényegében már megbukott

2023. március 04. - 17:46

Kunetz Zsombor egészségügyi elemző szerint Takács Péter egészségügyi államtitkárnak üzentek azzal, hogy leváltották a két helyettes államtitkárát.

Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára - Forrás: MTI/Lakatos Péter

Azért nem őt rúgta ki Orbán, mert azzal elismerte volna, hogy a Magyar Orvosi Kamarának – amellyel frontot nyitott a kormány – teljesen igaza van. Kunetz Zsomborral a HVG beszélte át, mi vezetett idáig, miért tiltakozik a kamara, és hogyan csapódik le az egészségügy – többnyire egyelőre tervezett –átalakítása a betegeken.

Március 1-én újabb két megyében rajtolt el az új ügyeleti rendszer, amit a kormány jövő év tavaszára országossá akar tenni. A rendszer lényege, hogy ügyeleti időben a betegellátást az Országos Mentőszolgálat koordinálja, és szeretnék, ha személyes megjelenés helyett mindenki inkább felhívná a 1830-as számot, ahol a mentők diszpécsere felméri az esetet és eldönti a továbbiakat.

Például esetkocsit vagy mentőt küld, vagy csak annyit tanácsol, hogy ha nem rosszabbodik az állapota, másnap rendelési időben keresse fel a háziorvosát. Ettől függetlenül személyesen is be lehet menni az ügyeleti pontokra – ebből az új rendszerben jóval kevesebb lesz, mint jelenleg –, ahol hétköznap délután 4-től este 10-ig fő szabályként a háziorvos ügyel (ha nincs, mint ahogy sok helyen nincs, akkor más orvos, mentőtiszt vagy rezidens áll be), éjjel pedig a sürgősségi ellátás miatt a mentőké a terep. Az OMSZ szerint jól működik a rendszer.

Ez az első egészségügyi változás, ami életbe lépett, de még tervezik a kórházak jelentős átalakítását (nem tudni, mikortól, de a vármegyei kórház irányításával felosztják, hogy mely kórházakban milyen beavatkozások lesznek az adott vármegyében, a telephelyek között pedig átirányíthatják a dolgozókat) és az elfekvők kiszervezését is.

Azok az emberek, akik úgy fekszenek a kórházak ápolási osztályain, hogy valójában nem igényelnek kórházi ellátást, fizetős szakápolási központokba kerülnek, vagy hazaküldik őket. Heteket leveleztünk a Belügyminisztériummal, mire kiderült, ezt a rendszert Borsod-Abaúj-Zemplén megyében tesztelik majd, valamikor az év első felétől.

Az átalakítással a legnagyobb probléma az, hogy úgy tűnik, nem tervezték meg elejétől a végéig a lépéseket, hanem rögtönzések vannak. A háziorvosok körében például nagy felháborodást és bizonytalanságot okozott, hogy a kormány megváltoztatja a finanszírozásukat – ami miatt egyesek bevétele több százezerrel csökkenhet. Elvileg januártól él az új számolási rendszer, de most orvosi körökben elkezdett terjedni, hogy lehet, még áprilisban sem eszerint kapják a pénzüket, hanem tovább marad a régi rendszer.  Mindeközben a kormány háborút indított az átalakítások módja ellen tiltakozó Magyar Orvosi Kamara ellen, villámgyorsan eltörölve a kötelező kamarai tagságotEz az EU-nak sem tetszik.

Honnan ered a MOK és a kormány konfliktusa, hogyan járnak a betegek az egészségügy átalakításával? (hvg.hu)