Ma dől el, milyen hosszú lesz még a tél
A választ egy igazi filozófus adja meg február 2-án, aki sztoikus nyugalommal várja, ki unja meg előbb: "ő-e vagy a tél?" – Bihari Dániel írása a 24.hu-n.
Február 2. minden évben fontos nap: ekkor bújik elő a medve a barlangjából, hogy körbenézzen, és megállapítsa, meddig tart még a tél. Nem árulja el, de viselkedéséből mi is leszűrhetjük a tanulságot.
Ha ugyanis a maci a szabadba érve meglátja az árnyékát, azaz napsütés fogadja, zsörtölődve visszabújik, és 40 napig elő sem dugja az orrát, mert még hosszú, kemény télre kell számítani. Ha viszont borús, ködös, téli idő fogadja, erőt vesz magán és kint marad, mert hamarosan itt a tavasz.
Rég fel van az jegyezve
Nem tudjuk pontosan, honnan származik ez a népi megfigyelés, de nagy eséllyel Székelyföldről. Közismertségét viszont egyértelműen Jókai Mórnak köszönheti, aki Az új földesúr című művével tette közismertté a rá jellemző mesteri kifejezésmóddal. De a néphit eredetéről, pontosabban a mackó bölcsességének forrásáról ő sem tudott közelebbit:
Honnan vette a medve e természettudományi bölcsészeti kontemplatív irányeszméket, azt nem tudjuk megmondani, hanem hogy a magyar időjárási észleletek között az rég fel van jegyezve, az bizonyos."
Forrás: 24.hu
Szerző: Bihari Dániel
CIVILHETES szerkesztő: K. Toók László