h i r d e t é s

Magyarország első önálló 5G hálózata – mi ez?

Olvasási idő
7perc
Eddig olvastam
a- a+

Magyarország első önálló 5G hálózata – mi ez?

2024. január 11. - 12:48

Ha olyan technológiát, területet, újítást keresünk, amelyen keresztül leginkább tetten érhető, micsoda észveszejtő fejlődés történt az elmúlt három évtized során, akkor arra a mobiltelefonok és a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatások lehetnek a legillusztrisabb példa. 

Három évtizeddel ezelőtt történt ugyanis az a forradalmi esemény, amikor az addig belső hálózatként használt internetet a nagy nyilvánosság, a tömegek részére is elérhetővé tette. Az internet fejlődése, a hozzá kapcsolódó technológiai innovációk pedig mind az egyre gyorsabbá váló internetes hálózatoknak köszönhették fejlődésüket.

Szinte az internet elterjedésével egyidőben jelentek meg ugyanis az első webáruházak, ekkor jelent meg a zeneletöltés lehetősége, és az online szerencsejáték oldalak is ekkor kezdték meg működésüket, igaz, a maihoz képest kezdetleges formában. Az évek során bevezetett újításoknak és rendkívüli népszerűségüknek köszönhetően rengeteg információ áll a játékosok rendelkezésére, amelyeket az Unibet alternatív link találhat meg. Ez a haladás kultúrája számos különböző ágazatban és iparágban érezhető. Ennek több oka is van.

Az egyik, hogy az internet a harminc évvel ezelőtti időszakhoz képest annyival stabilabb és gyorsabb lett, hogy gyakorlatilag a világ bármely pontjáról elérhetünk olyan oldalt, szolgáltatást, amelynek a szervere a világ túlsó végén található.

A másik, fontosabb magyarázat viszont az, hogy a technológiai fejlődésnek köszönhetően az online fizetési tranzakciók lebonyolítása is sokkal biztonságosabbá vált, így például az adatlopás és egyéb trükkök is ellehetetlenültek. Továbbá az egyes országok szigorúan szabályozták az ilyen platformok működését, így az online tranzakciók még biztonságosabbá váltak.

Na de térjünk vissza a cikkünk kezdetén említett viszonyítási ponthoz. Arról van ugyanis szó, hogy 2023-ban van a harmincadik évfordulója annak, hogy Magyarországon elindult az első mobilhálózat, jelenleg pedig ott tartunk, hogy a Yettel jóvoltából hazánkban megkezdte a működését az első teljesen önálló, azaz stand-alone mobilhálózat. Hogy mekkora változásról is van szó, a folytatásban megpróbáljuk érzékeltetni.

A GSM-től az 5G-ig

Az első magyar mobilhálózat elindítására kiírt tender eredményhirdetésére 1993 augusztusában került sor. Ezt követően a szükséges technikai előkészületeket követően a következő év márciusában kezdte meg működését a Pannon GSM.

A GSM a második generációs cellás mobiltelefon-rendszert jelenti. Az első generációtól abban különbözött, hogy az még analóg volt, ez pedig már digitális. Ennek a továbbfejlesztésével érkezett meg a 3G, a 4G és az 5G, amiről a folytatásban még bővebben is szó esik majd.

Persze ez akkoriban még csak az elmélet volt, hiszen 1994-ben még kevesen voltak itthon, akik egyáltalán tisztában voltak azzal, hogy mi az az internet, úgyhogy ez a hálózat elsősorban hang alapon kezdett működni, vagyis a legegyszerűbb megfogalmazásban: telefonálni tudtunk vele.

Aki már akkor is aktív mobilfelhasználó volt, az emlékezhet rá, hogy a 2G után a GPRS adatátvitel következett és utána jött a többi G, majd a folyamat tetőpontjaként 2023-ban a Yettel, ami az egykori Pannon GSM jogutódja, elindította teljesen önálló 5G szolgáltatását.

Mitől önálló és miért is jó ez nekünk?

A stand-alone hálózat az eddig ismert 5G hálózatokhoz képest is előrelépést jelent. Arról van szó, hogy a jelenleg működő 5G hálózatok a kapcsolatok fenntartása során a 4G számos elemét használják fel, ezzel szemben a most elindított új szolgáltatás már teljes egészében 5G-n zajlik és a hálózat számára kijelölt frekvenciákat veszi igénybe.

A kimutatások szerint Magyarországon ma az internetezők 39%-a használ asztali számítógépet, a többiek pedig mobiltelefont. A mobilosok közül is sokan az otthoni, vagy nyilvános wi-fi hálózatokon keresztül kapcsolódnak, viszont az önálló 5G hálózatok elterjedésével sokkal inkább a mobilhálózat kerül előtérbe.

A most elindított fejlesztés előnyei közé tartozik, hogy általa a hálózati válaszidő lényegesen rövidülni fog, emellett a le- és feltöltési sebesség pedig lényegesen növekedni fog, mindez pedig elősegíti újabb digitális szolgáltatások kifejlesztését és bevezetését, vagyis a mindennapi komfortot növeli.

Egyébként, a Yettel 2021-ben vágott bele az átfogó átalakítási munkába, ennek során az antennákon kívül az azok összekötésére szolgáló maghálózat is megújul teljes egészében. Az innovációnak köszönhetően a hálózatok képesek lesznek teljes mértékben kihasználni az 5G nyújtotta lehetőségeket.

Ez a szolgáltatás már közel 700 bázisállomáson keresztül elérhető jelenleg az üzleti előfizetőknek, de a lakosság számára is hozzáférhető lesz 2024 első negyedévének végéig.

 

Szerencsejáték
A túlzásba vitt szerencsejáték ártalmas, szenvedélybetegség kialakulásához vezethet!

A játék öröm. Minden ember igényli a szórakozást, a játékkal járó izgalmakat. Ha szerencsejátékot játszunk, pénzt fordítunk arra, hogy a játék során nyereményt érjünk el. A kockázat izgalma, a kisebb-nagyobb, vagy éppen az álomösszegű nyeremények elérésének lehetősége teszi vonzóvá a szerencsejátékokat.

Felelős játék 

A szerencsejáték a legtöbb ember számára a szórakozás egyik formája. Azonban vannak olyanok, akiknek veszélyt jelenthet. A mértéktelen játék játékfüggőség kialakulásához vezethet, amelynek számos negatív következménye van. A felelős játékos csak annyit költ szerencsejátékra, amennyit megengedhet magának, hiszen tudja, hogy a nyerés a véletlen műve, és nem létezik biztos szisztéma. 

Játékfüggőség

Vannak, akik képtelenek abbahagyni a játékot, ami egyfajta kényszerré válhat. Újra és újra játszanak, vagy azért, hogy nyerjenek, vagy azért, hogy a már elveszített pénzüket visszakapják. Az, aki túl sokat játszik vagy nagyon belemerül a játékba, elveszítheti a helyes döntési képességét arról, hogy reálisan mérlegeljen: meddig és mennyiért?

A problémás szerencsejátékos pedig önmaga és környezete számára is súlyos problémákat okoz. Hazudik és kifogásokat keres, hogy eltitkolja a valóságot, például az eljátszott havi keresetet. Családi és baráti kapcsolatokat rombolhat le, mert a játék kényszere minden kapcsolatnál fontosabb lesz számára. Elveszítheti egzisztenciális hátterét, mert eljátssza a létfenntartáshoz szükséges pénzt is. A játékszenvedélyre hajlamos személyek esetében a függőség észrevétlenül fejlődik ki. Ők maguk is csak későn ébrednek rá, hogy egyre több komoly problémával kell szembenézniük. 

Akkortól tekintünk betegnek egy játékost, amikor a túlzásba vitt szerencsejáték már életviteli problémákat okoz, tehát hátráltatja a munkát vagy a tanulást, rombolja a családi kapcsolatokat. Magában a játékban pedig az jelzi a függőséget, ha az illető már nem tudja kontrollálni, mennyi idejét és pénzét viszi el ez a tevékenység. A játékfüggőség súlyos betegség, aminek a kialakulásához genetikai tényezők és a személyiség különböző jellemzői is hozzájárulnak. 

A játékszenvedély az alábbi súlyos következményekkel járhat: 

• pénzzavar, majd egyre nagyobb mértékű eladósodás 
• munkahely, lakás elvesztése 
• családi és párkapcsolati problémák 
• konfliktusok a közvetlen környezetünkben lévő emberekkel: barátokkal, ismerősökkel 
• a hobbi és az érdeklődés feladása 
• magányosság, izoláció 
• az életöröm megszűnése, depresszió kialakulása 
• bűntettek elkövetése (lopás, csalás, sikkasztás, hogy a játékon elvesztett pénzt pótoljuk) 

Önkorlátozás 

A Szerencsejáték Zrt. internetes játékrendszere egyre szélesebb körben lehetővé teszi a játékosoknak, hogy önmaguknak meghatározzák, maximum mennyit akarnak játékra költeni. Belépés után az „Önkorlátozás” menüpont használatával beállítható a napi és a heti költési limit az adott játékra. A játékosnak nem kötelező beállítani ezt a féket, de önkéntes vállalásként a felelős játékszervező megfontolásra ajánlja a lehetőséget. Ennek segítségével ugyanis a rendszer nem engedi, hogy a játékost elragadja a hév, és túllépjen a racionális kereteken. Használja az önkorlátozást, legyen partnerünk a felelős játékban!

Tesztelje önmagát az alábbi linkre kattintva!
www.maradjonjatek.hu/onteszt

Hova fordulhat segítségért?

Ha úgy érzi, hogy játékfüggőségi problémákkal küzd vagy kérdései vannak a témában, legyen akár érintett vagy családtag, forduljon szakemberhez:

Szerencsejátékos Segélytelefon

Az ELTE PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékével és a Pro Psychologia Alapítvánnyal együttműködve Segélytelefon szolgáltatást működtetünk. Szerencsejátékkal összefüggő problémák, kritikus helyzetek kezelése esetén ingyenesen, anonim módon hívható hétköznapokon 15.00- 19.00 között a 06-21-262-0603 telefonszámon.

A szolgáltatás igénybe vehető és elérhető a [email protected] e-mail címen, valamint az „ELTE Szerencsejátékos Segélyszolgálat” Skype azonosító segítségével is.
A Segélytelefon információs vonala: 06-1-411-6778

A függőségekkel foglalkozó ellátóhelyek listáját megtalálja a https://rolunk.szerencsejatek.hu/uploads/files/original/static_page/20180801093422/ellatohelyek-listaja.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel foglalkozó civil szervezetek listáját megtalálja a https://bet.szerencsejatek.hu/cmsfiles/7a/5e/jatekfuggoseggel-foglalkozo-szervezetek.pdf dokumentumban.

Játékfüggőséggel és felelős játékszervezéssel kapcsolatos további információk a www.maradjonjatek.hu tematikus weboldalunkon érhetők el.

Ne feledje: problémájával nincs egyedül!