h i r d e t é s

Megcsodálhatjuk a világűr pillangóját

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Megcsodálhatjuk a világűr pillangóját

2020. augusztus 03. - 17:40

Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) gyönyörű felvételt hozott nyilvánosságra egy távoli planetáris ködről.

Forrás: European Southern Observatory (ESO) / YouTube

Az NGC-2899 nevet viselő objektum a déli féltekéről látható, a Vitorla csillagképben, 3000-6500 fényév távolságban van tőlünk. A ködösség szimmetrikus, pillangó szárnyaira emlékeztető alakja, ragyogó színei az ESO Nagyon Nagy Távcsövével (VLT) készült új felvételen korábban sosem látott részletekkel figyelhető meg – számolt be az Európai Déli Obszervatórium.

A gázokból álló planetáris köd valós mérete a középpontjától számítva 2 fényév távolságig terjed, s a ragyogását annak köszönheti, hogy a ködösséget alkotó gáz hőmérséklete több tízezer fokot ér el, a középpontjában lévő, a gázködöt szülő csillag ultraibolya sugárzásának köszönhetően. A gázok közül a hidrogén vörösben, az oxigén pedig kékes árnyalatban világít. A gázok fokozatosan szétterjednek, eltávolodnak a csillagtól, így egy-egy ilyen ragyogó objektumot csillagászati értelemben rendkívül rövid ideig, néhány ezer évig lehet megfigyelni.

A szimmetrikus alak oka az, hogy a köd középpontjában nem egy, hanem két csillag található, amelyek közül az egyik az élete végén ledobta külső gázrétegeit, majd a másik csillag e ledobott gázzal kölcsönhatásba lépett. A planetáris ködöknek csupán 10-20 százaléka rendelkezik ilyen kétoldali szimmetriájú szerkezettel.

Egy animációban megnézhetjük, amint ráközelít a „kamera” a pillangó alakú planetáris ködre:

szimpatika.hu