h i r d e t é s

Megégett egy pszichiátriai beteg a debreceni kórházban

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Megégett egy pszichiátriai beteg a debreceni kórházban

2020. január 15. - 17:15

Égési sérüléseket szenvedett egy páciens a Kenézy Gyula Egyetemi Kórház pszichiátriai osztályán január 13-án este a Cívishír információi szerint. A lap úgy tudja, a beteg haja, hálóinge és ágyneműje lángra lobbant, a tüzet zuhannyal oltották el.

Forrás: debreceninap.hu

Az esettel kapcsolatban megkeresték a Debreceni Egyetem sajtóirodáját. Írásban annyit közöltek, folyamatban lévő rendőrségi eljárásról nem nyilatkozhatnak. Így nem derült ki, hogyan keletkezett a tűz, vagy hogy milyen sérüléseket szenvedett a beteg. Nem tudható az sem, hogy elektromos zárlat okozott-e tüzet, netán maga a beteg idézte elő.
A kórház házirendjében az olvasható, dohányozni a felnőtt pszichiátriai osztályon elhelyezett betegeknek csak a kijelölt, zárt helyen szabad. Elvileg elképzelhetetlen, hogy egy pszichiátriai kezelés alatt álló páciensnél tűzgyújtásra alkalmas eszköz (gyufa, öngyújtó) legyen. A Civishír úgy tudja, maguk az ápolók adnak tüzet a dohányos betegeknek.

Tűzoltó nem volt kint, de tűzvizsgálat indult...

A megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője, Papp-Kunkli Nóra január 14-én telefonon azt mondta, őket nem riasztották, tűzoltók nem vonultak a helyszínre.

Szerették volna megtudni, milyen esetekben kell értesítenie a tűzoltóságot a kórház alkalmazottainak. Vagy azt, hogy minden kórteremben van-e füstjelző, vagy ha megég egy beteg, jelenteni kell-e azt a tűzoltóság felé. Hiába tették fel kérdéseiket, egy nap elteltével nem érkezett rá írásbeli válasz, telefonon pedig a válaszadást visszautasították.

A lap tovább érdeklődött: rendeltek-e ki tűzvizsgálót az ügyben? Bányai Judit helyettes szóvivő szerdán elárulta: már zajlik a tűzvizsgálat. Ez hivatalból induló hatósági eljárás, mely lefolytatására jogszabályban meghatározott esetekben a területileg illetékes katasztrófavédelmi igazgatóság jogosult.

Hivatalból tűzvizsgálati eljárást kell lefolytatni, ha:
• a tűzesettel összefüggésben bűncselekmény gyanúja merül fel;
• a tűzeset következtében haláleset történt;
• a tűzeset minősített riasztási fokozata III-as vagy annál magasabb volt;
• a hatóság vezetője szakmai szempontból indokoltnak tartja;
• a tűzeset során súlyos-életveszélyes sérülés történt;
• a tűzoltási, tűzmegelőzési belső szabályozó eszköz, műszaki irányelv vagy egyéb jogszabály módosítását indokoló esemény történt;
• annak megállapításaitól szakmai tapasztalat megszerzése várható;
• a tűz által érintett területen a tűzvizsgáló által becsült elsődleges kárérték meghaladja az ötven millió forintot.

A tűzvizsgálat során minden esetben helyszíni szemlét kell tartani. Az ügyintézési határidő 60 nap. Azt nem tudta meg a lap, hogy a rendőrség vagy a Debreceni Egyetem értesítette-e a katasztrófavédelmet a tűzzel kapcsolatban és azt sem, mikor.

A megyei rendőr-főkapitányságtól szerették volna megtudni – mivel tűzoltó nem volt kint –, hogy milyen érdemi megállapításokra jutottak a pszichiátrai tűzeset nyomán. A kórteremben tartózkodó betegeknél volt-e tűz gyújtására alkalmas eszköz, kerestek-e ilyet, indult-e vizsgálat az ügyben. Január 15-én annyit közöltek, közigazgatási eljárás keretében vizsgálják az eset körülményeit. Ebből kiderül: idegenkezűség jelét nem találták. A vizsgálat még tart.

Úgy tudják, a nőt egy debreceni klinikán ápolják, sérülése komolyabb ellátást igényel. (civishir.hu)