h i r d e t é s

Megindokolta a Külügy, miért utasította el az Izrael-ügyi EU-nyilatkozatot

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Megindokolta a Külügy, miért utasította el az Izrael-ügyi EU-nyilatkozatot

2021. május 19. - 16:52

Az Európai Unióban egyedüliként Magyarország nem támogatta azt az uniós nyilatkozatot, amelyben az izraeli-palesztin konfliktusban mindkét felet egyaránt felszólították arra, hogy hagyjanak fel az erőszakkal.

A kép illusztráció! - Forrás: Szijjártó Péter Facebook oldala

Hetek megkérdezte a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, hogy mi állt a döntésük hátterében. A tárca a lapnak küldött válaszában azt írta: Magyarország azért nem értett egyet a nyilatkozat szövegével, mert szerintünk az súlyosan kiegyensúlyozatlan volt, és nem tükrözte a valós helyzetet.

"Izraelt egy terrorszervezet támadta meg, és Izraelnek joga van megvédenie magát. Minden olyan megnyilvánulást elutasítunk, amely Izraelt teszi felelőssé a jelenlegi helyzet kialakulásáért, vagy egyenlő félként kezeli Izraelt és a Hamász nevű terrorcsoportot, vagy közvetett módon legitimálja az utóbbi szervezetet. A jelen helyzetben világossá kell tennünk, hogy a különböző palesztin terrorcsoportoknak azonnal fel kell hagyniuk a rakétatámadásokkal" - állt a Külügyminisztérium válaszában.

Borrell: a konfliktusnak csak politikai megoldása lehet

Az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben, az EU-tagországok külügyminisztereinek rendkívüli, videokapcsolaton keresztül tartott tanácskozását követően kedden bejelentette: az Európai Unió tűzszünetre és az erőszak azonnali felszámolására szólít fel az izraeliek és a palesztinok között, illetve a humanitárius hozzáférés biztosítását kéri a Gázai övezetben - számolt be róla korábban az MTI.

Josep Borrell kijelentette: a tűzszünet esetében nemcsak egyetértés, hanem teljes körű végrehajtás szükséges. 

Szavai szerint az EU elítéli a Gázai övezetet kormányzó Hamász és más iszlamista csoportok izraeli célpontok elleni rakétatámadásait, és elismeri Izrael jogát arra, hogy megvédje magát. Az önvédelemnek azonban mindkét fél részéről arányosnak kell lennie, és tiszteletben kell tartania a nemzetközi humanitárius jogot - jelentette ki az uniós diplomácia vezetője.

Borrell hangsúlyozta: az Izrael és a palesztinok közötti konfliktusnak csak politikai megoldása lehet, csak tárgyalások útján érhető el tartós béke a régióban. A megoldás érdekében politikai horizont megnyitására, valamint a felek teljes elkötelezettségére van szükség a párbeszéd és a békefolyamat lehetséges újraindítása mellett - tette hozzá. (atv.hu)