h i r d e t é s

Megjósolható, mikor tör ki a szupervulkán

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Megjósolható, mikor tör ki a szupervulkán

2015. július 09. - 11:40
0 komment

Amerikai kutatók szerint előre megjósolható, hogy mikor fog kitörni a Yellowstone szupervulkán – ha ez megtörténik, egész Észak-Amerika vulkáni hamufelhőbe borul, és a bolygó klímája is megváltozik.

Az Arizonai Egyetem kutatói úgy gondolják, ígéretes módszert sikerült kifejleszteniük a Yellowstone szupervulkán következő kitörésének előrejelzésére – bár szerencsére a katasztrófától egyelőre nem kell tartanunk.A tudósok 99,9%-ig biztosak abban, hogy a vulkán a 21. században nyugodt marad.

A kristályosodott magmát kell vizsgálni

Az egyetem kutatói a Geology tudományos folyóirat hasábjain ismertették elképzeléseiket: a titok a kristályosodott magma tanulmányozásába rejlik.

Ez a kőzetanyag, amely a kitörések terméke, és amely több ezer év alatt kristályosodik ki, olyan, mint a fa évgyűrűje amelyből megállapítható, hogy mikor és milyen gyorsan történt az előző kitörés.


Gejzír a Yellowstone nemzeti parkban - Forrás: AFP/Charles Mahaux

Sokáig szunnyadt az előző kitörés előtt

Christy Till, a tanulmány egyik szerzője az International Buisness Times-nak elmondta, hogy a vulkán a legutolsó kitörése előtt sokáig szunnyadt.

A legutóbbi kitörés előtt nagyjából tíz hónapig friss magma szivárgott a magmakamrába, korábban ez a "vándorlás" tíz évig is eltartott -nyilatkozta a szakember.

Speciális műszerek segítik a kutatókat

A kristályosodott magma segítségével a vulkanológusok képesek megbecsülni, hogy mennyi idő telik el az anyag újrahevülése és a kitörés között. A visszaszámlálás akkor kezdődik el, amikor a mélyben  megmozdul a magma. Ezt a kutatók speciális műszerek segítségével érzékelik, akár a földrengések esetében az előrengéseket.


A Yellowstone Nemzeti Park egyik hőforrása - Forrás: AFP/Mark Ralston

Három nagyobb kitörés

A Yellowstone szupervulkán az elmúlt 2,1 millió évben három számottevően nagy kitörést produkált, ezek között azonban több kisebb vulkáni aktivitás nyomát is felfedezték – a legutóbbi nagy katasztrófa óta például összesen huszonhármat.

A jelentős kitörések közül az utolsó mintegy 640 ezer éve történt, de bizonyos, hogy a következő katasztrofális hatású kitörés nem ebben az évszázadban fog bekövetkezni.

Hasonló lehet a forgatókönyv most is

„Milyen gyorsan tud a magma újra felforrósodni, és kitörést gerjeszteni? Az eredményeink azt mutatják, hogy a Yellowstone legutóbbi vulkanikus ciklusa során egy 220 ezer éves csendes periódus után tíz hónap telt el a magmakristályok felhevülése és a kitörés között” – mondta el Till. – „Egy hasonlóan gyors melegedés 70 ezer éves csendes időszakot szakítana félbe, és valószínűleg ugyanilyen időskálán mozogna.”

 

origo.hu (Címlap: Forrás: vigyazo.blog.hu)

Posted by SEJT on 2015. július 9.