"Megújult Esztergom honlapja"
A szeretgom.hu oldalon pár napja szubjektív kritika jelent meg Esztergom megújult honlapjáról.
Utoljára 2007-ben, egy 320 millió forintos informatikai fejlesztés keretén belül újult meg a város honlapja. A honlap elkészülte után annak karbantartására vastagon fogott a ceruza, hiszen a honlap elkészülte után annak karbantartására 110 000 000 forintot fordítottak, tartalommal való megtöltése havonta 1-2 milliójába került a város költségvetésnek.
Ez a múlt, nézzük a jelent
A honlapot mi is nézzük, néztük, a www.esztergom.hu oldallal kapcsolatos kérdéseinket eljuttattuk a Városházára.
A mobilnézet még minig odavan.
1. Ki fejlesztette a honlapot?
A honlapot a Holest Tanácsadó és Szolgáltató Kft. fejlesztette, amely cég a legalacsonyabb árajánlatot nyújtotta be a honlapfejlesztésre.
2. Mennyibe került a fejlesztés?
A honlap fejlesztés ára 3.600.000 Ft+Áfa, ez az összeg magában foglalta a korábbi tartalmak migrációját, menürendszer és Mobil/tablet/web UI design tervezését, train the trainer oktatást, két darab arculati terv elkészítését, valamint 3 évnyi support vállalását.
3. Milyen keretrendszerben készült az oldal?
A portál a nyílt forráskódú Joomla! CMS-re épül.
4. Mikor pályáztatta meg a honlap elkészítését az önkormányzat?
A honlapot 2015 őszén, meghívásos pályázaton pályáztatta az önkormányzat. A kötelező három helyett öt árajánlatot kért, a legolcsóbb esztergomi ajánlat meghaladta a 10 millió forintot.
5. Mennyi idő alatt készült el?
6. Mi az oka annak, hogy az oldalt a "gyerekbetegségek" ellenére kiélesítették és ki engedélyezte ezt?
A nyertes pályázóval január 14-én kötött szerződést az önkormányzat. Vállalkozó a szerződésben foglalt 50 napon belül teljesítette vállalását, a korábbi honlap hiányosságai, az átmigrált adatok rendezése, átnézése, a hivatal részéről időközben felmerülő kérések beépítése, valamint a hiányzó tartalmak feltöltése zajlott azóta. A korábbi honlapot ért folyamatos - és jogos - kritikák miatt került sor a honlap élesítésére. A felmerült észrevételeket, esetleges hiányosságokat a szerződésben vállalt support szolgáltatás keretén belül folyamatosan végzi a fejlesztő cég. Mivel a korábbi honlappal szemben nyílt forráskódú keretrendszerre épül a honlap, ezért akár jelentős változtatások, funkciók is gyorsan beépíthetőek igény esetén.
(Eddig a kérdések és a Városháza válaszai - a szerk.)
A meghívásos pályázaton induló és azt megnyerő cég, korábban már dolgozott Esztergom Önkormányzatának, a honlapjukon, a referenciáik között olvasható: "Esztergom Megyei Jogú Város Önkormányzata – Belső és külső portál, rendszerfejlesztés, hálózatépítés (2006-2007);"
2007-ben is Joomla alapon készült a honlap, a Szeretgom megőrzött egy oldalképet:
"Joomla SEO by AceSEF" - Maga a Joomla egy nyílt forráskódú tartalomkezelő rendszer. Önmagában a program használata teljesen ingyenes. Az AceSEF komponens az ingyenes rendszer használatát könnyíti meg némi extra funkció felhasználásával. Ennek négy verziója létezik: az ingyenestől a legdrágább VIP verzióig, melynek ára 59 dollár."
Szubjektív
Ha már nyílt forráskód, akkor a Joomla legnagyobb baja az, hogy nagymennyiségű tartalmak kezelésére alkalmatlan, rosszul bánik a webszerver erőforrásaival és rosszul viseli a sok látogatót.
A Városháza válaszában használja a "migrálás kifejezést", ez az informatikában azt jelenti, hogy egy alacsonyabb verziójú szoftverről egy magasabb verziójúra vagy hasonló feladatot ellátóra állunk át. Jelen esetben a korábbi honlap adatbázisában tárolt adatokat átfésülik az új keretrendszer adatbázisába. Mivel a régi oldal is Joomla volt és a fentiek szerint most már tudjuk, hogy a mostani is az - informatikai szemmel nézve, ebben az esetben a "migrálás" egy nagy parasztvakítás. Nem szakmai titok, de ha a fejlesztő időt szeretne spórolni a fejlesztés során, igénybe vehet olyan webes eszközt, amely elvégzi a migrálást. Példaként 20 ezer oldalt és 10 ezer regisztrált felhasználót migráltunk, amelynek költsége kevesebb, mint 70 000 forint.
Weboldal fejlesztésnél az árajánlat részét szokta képezni az arculati tervek elkészítése, ez a gyakorlatban 2-3 tervet jelent, amelyből a megrendelő kiválasztja a neki tetszőt. Nincs cég a földön, amelyik túldolgozna, csak annyi feladatot végez el, ami a szerződésben és a fejlesztési specifikációban van. Esztergomnak legyárt két arculatot, amelyből az egyiket elfogadja/használja és a másikat is kifizetti? De miért?
A honlap szerintem ronda, arról, hogy mennyire informatív, majd akkor beszéljünk, ha kész lesz. Grafikus nem dolgozott vele, mert tipikusan "fejlesztői dizájnja van" és jól látható, hogy szinte minden arculati elem a korábbi oldalból lett átemelve. Csak abba illett, hiszen ahhoz az oldalhoz tervezték, a jelnlegibe be - finoman fogalmazva - bele lett "gyalulva" ugyanaz.