h i r d e t é s

Minden baromfitartót érint az országos főállatorvos döntése

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Minden baromfitartót érint az országos főállatorvos döntése

2020. november 17. - 06:04

A vándorló vadmadarak vonulási útvonalai hazánk egészét érintik, így dr. Bognár Lajos országos főállatorvos Magyarország teljes területét nagy kockázatúnak nyilvánította a madárinfluenza vírus megjelenésének veszélye szempontjából.

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com

Emiatt az országos főállatorvos elrendelte a baromfitartó telepek fokozott ellenőrzését. A megelőzés érdekében – az eddigi előírásokon túl – további, kiegészítő intézkedések bevezetése is indokolttá vált, elsősorban a vízibaromfik szállítása és a szárnyasvad-állomány pótlása területén.

Vízibaromfik szállításához kapcsolódó előírások

A madárinfluenza terjedése szempontjából az élő állatok mozgatása, az állattartó telepről történő bármilyen célú kiszállítása kiemelt kockázatot jelent - írja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az országos főállatorvos 2020. november 11-én kiadott, visszavonásig érvényes intézkedése szerint a vízibaromfik esetében tamponvizsgálatnak kell megelőznie minden, a technológia szerinti új tartóhelyre történő szállítást (tömésre, hízlalásra, tovább tartásra történő kihelyezés), kivéve a napos baromfi kihelyezést. Az intézkedés hazánk teljes területén érvényes.

Technikai megvalósítás:

  • minden állatmozgatás előtt,
  • a kiszállítást megelőző 72 órán belül,
  • a szállítással érintett termelési egységenként 20 db kloaka és 20 db légcső tamponmintát kell venni, és vizsgálat céljából eljuttatni a Nébih állategészségügyi diagnosztikai laboratóriumába.

Fontos, hogy a szállítmány indításának nem előfeltétele a kedvező laboratóriumi eredmény megérkezése. A vizsgálat a tartó költségére történik, de a 148/2007. (XII.8) FVM rendelet alapján arra támogatás igényelhető.

Szárnyasvad-állomány pótlásához kapcsolódó előírások

Szintén országszerte kötelező a tamponvizsgálat a szárnyasvad-állomány pótlására szánt baromfik (fácán, fogoly, tőkés réce) természetbe való visszaengedése előtt.

Technikai megvalósítás:

  • minden állatmozgatás előtt,
  • a kiszállításett termt megelőző 72 órán belül,
  • a szállítással érintelési egységenként 20 db kloaka és 20 db légcső tamponmintát kell venni, és vizsgálat céljára eljuttatni az állategészségügyi hatósághoz.

Fontos, hogy a szállítmány indításának előfeltétele a kedvező laboratóriumi eredmény megérkezése. A vizsgálat a tartó költségére történik, de a 148/2007. (XII.8) FVM rendelet alapján arra támogatás igényelhető.

Vadmadarak fokozott passzív és aktív megfigyelése

Az országos főállatorvos elrendelte Magyarország teljes területén a vadmadarak fokozott passzív és aktív megfigyelési programját az esetlegesen jelen lévő fertőzés mielőbbi felismerése érdekében. A feladat elsősorban a hatósági állatorvosokat érinti, de a minél sikeresebb végrehajtás érdekében az Országos Járványvédelmi Központ a nemzeti parkokat és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületet is bevonta annak teljesítésébe.

Fenti intézkedések célja a baromfitartó telepek járványvédelmi zártságának és biológiai biztonsági szintjének fokozása. Mindemellett hasonlóan lényeges, hogy a hazánk területére esetelegesen érkező fertőzött madarakat minél korábban észleljük, azonosítsuk, s ezáltal megtehessük a baromfiállományok védelmét szolgáló megelőző intézkedéseket. Az országos főállatorvos elrendelte a baromfitartó telepek fokozott ellenőrzését is. A további intézkedések bevezetéséről, illetve a jelenlegi intézkedések módosításáról, szigorításáról vagy visszavonásáról a járványügyi helyzet változása, valamint a baromfitartó telepek biológia biztonsági felkészültségének értékelése alapján dönt majd. (agrarszektor.hu)