Napelem, ablakcsere, szigetelés - Ezek nélkül tuti nem kapsz uniós ingyenpénzt
Jövő hétfőn (április 24-én) startol a lakosságnak szóló energetikai pályázatok hitelkérelmeinek benyújtása. - írja a portfolio.hu.
Tudnivalók a lakossági energetikai pályázatokról
A pályázatok beadásához több csatolandó dokumentum szükséges, melyeket, ha időben beszerzünk, több esélyünk van arra, hogy hamarabb hozzájutunk az uniós ingyenhitelhez.
A legfontosabb talán az energetikai tanúsítvány, de emellett nem szabad figyelmen kívül hagyni a személyes és jövedelmi adatok igazolására szolgáló okmányokat, a projektre vonatkozó dokumentumokat, illetve a kölcsön fedezeteinek dokumentálását sem.
Mostani cikkünkben a természetes személyek és a társasházaknak, lakásszövetkezeteknek kötelezően benyújtandó dokumentumokat gyűjtöttük össze.
Röviden a két pályázatról
A szóban forgó két pályázat teljes keretösszege 115 milliárd forintot tesz ki, amelyből közel 24 ezer lakóépület korszerűsítése valósulhat meg országszerte, 3 ezer Pest megyében (VEKOP-5.2.1-17 kódszámú pályázat), a többi 21 ezer pedig azon kívül országszerte (GINOP-8.4.1/A-17 kódszámú pályázat). A pályázatok részleteiről korábbi cikkünkben számoltunk be.
Fontos, hogy a nulla százalékos kamatú hitelt természetes személyek, társasházak és lakásszövetkezetek igényelhetik. A felhívások keretében napelemre, ablakcserére, hőszigetelésre és egyéb energiahatékonyság javítására szolgáló tevékenységre lehet támogatást kérni.
Családi házak esetében maximum 10 millió, társasházaknál lakásonként maximum 7 millió forint igényelhető, akár húsz éves futamidővel. A pályázathoz legalább 10% önerőre van szükség, a projekt többi elszámolható költségéből legfeljebb 90%-ot a hitel fedez.
A hitel igényelhető családi ház, lakóház, szabadon álló ház, sorház, ikerház, hétvégi ház, üdülőház, illetve társasházi vagy lakásszövetkezeti lakás korszerűsítésére.
A hiteligénylés menete - néhány tudnivaló
A hivatalos pályázati oldalon már elérhető a pályázatokhoz kapcsolódó összes dokumentum többek között a termékleírás, a költségvetési táblázat, hitelkérelmi formanyomtatvány, illetve a pályázat részletes szabályzata is, de a kérelmeket majd csak április 24-től lehet benyújtani az MFB-pontokon keresztül.
Mindezen dokumentumokat végignézve készítettünk egy folyamatábrát arról, hogy mi vár azokra, akik belevágnak egy energetikai korszerűsítési projektbe és uniós nulla százalékos hitelt vesznek hozzá igénybe.
A lakossági energiahatékonysági pályázatok tudnivalóit, szabályait korábbi cikkünkben foglaltuk össze, mind a természetes személyekre, mind pedig a társasházakra, lakásszövetkezetekre vonatkozóan.
Már akkor felhívtuk a figyelmet, hogy a pályázat során nem csak a kérelem hiánytalan kitöltésére kell odafigyelni, hanem a csatolandó dokumentumokra is, mint például az energetikai tanúsítvány, értékbecslés, nullás NAV-igazolás, fűtés számlák és ez még csak egy része annak, amit a hitelkérelemhez csatolni szükséges.
Alábbiakban részletesen kifejtjük a csatolandó dokumentumok listáját, külön a természetes személyek, külön a társasházak, lakásszövetkezetek vonatkozásában is. A felsorolt, benyújtandó dokumentumok megegyeznek a közép-magyarországi régióban és a vidéki régióban pályázóknál, így tehát mindenkinek a következő oldalon felsorolt dokumentumokat kell beszerezni és csatolni a hitelkérelemhez.
Forrás: hvg.hu
Természetes személyeknek szükséges dokumentumok
A személyi és jövedelmi adatok igazolására szolgáló dokumentumok
- Személyi igazolvány vagy érvényes magyar útlevél, vagy jogosítvány, vagy az Európai Gazdasági Térség valamely más tagállama által kiadott érvényes útlevél.
- Magyar állampolgár hiteligénylő esetében az állandó lakó- vagy ideiglenes tartózkodási helyét igazoló hatósági dokumentum.
- A magyar állampolgársággal nem rendelkező hiteligénylő esetében a részére kiadott olyan hatósági dokumentum, amely igazolja, hogy Magyarországon legalább egy éve állandó lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik.
- A rendszeres jövedelmek közt figyelembe vett jövedelmekről 30 napnál nem régebbi munkáltatói igazolás/jövedelemigazolás(ok).
A projektre vonatkozó dokumentumok
- Az épület beruházás megvalósítását megelőző (meglévő) állapotára vonatkozó, tanúsító program használatával készített, hitelesített energetikai tanúsítvány, mely tudnivalóiról korábbi cikkünkben számoltunk be.
- A beruházás megvalósítását követő (tervezett) állapotot rögzítő, tanúsító program használatával készített nem hitelesített energetikai előtanúsítvány.
- Feltételes kivitelezői szerződés, költségvetés.
- Energetikai nyilatkozat, Kivitelezői nyilatkozat, a Végső Kedvezményezett nyilatkozata. (a "Segédletek" pont alatt található Nyilatkozatok Excel fájlban találhatóak meg).
- A szakértői költségeket alátámasztó, mindkét fél által aláírt szerződések.
- A korszerűsítéssel érintett ingatlanra vonatkozóan a tulajdoni lap szemle 30 napnál nem régebbi hiteles másolata.
Kölcsön fedezeteinek dokumentálása
- Fedezetként felajánlott ingatlan(ok) 90 napnál nem régebbi értékbecslése.
- Igazolás a fedezetként felajánlott óvadék meglétéről.
- Fedezetként felajánlott ingatlan(ok) 30 napnál nem régebbi, hiteles szemle tulajdoni lapja.
- Osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlan esetében vázrajz és közös tulajdon használatára vonatkozó szerződés.
Társasházaknak és lakásszövetkezeteknek szükséges dokumentumok
Társasházak
- Alapító Okirat, Alapszabály
- Szervezeti és Működési Szabályzat
- Behajtási Szabályzat
- Közgyűlés határozata a hitelfelvételről és a közös költség megemeléséről.
Lakásszövetkezet
- Alapító Okirat, Alapszabály
- Szervezeti és Működési Szabályzat
Behajtási Szabályzat
- 30 napnál nem régebbi cégkivonat (eredeti példány)
- Hiteles aláírási címpéldány vagy ügyvéd által készített aláírás minta (eredeti példány)
- Közgyűlés határozata a hitelfelvételről és a közös költség megemeléséről.
Mindkét hiteligénylőtől
- A vállalkozás tulajdonos nyilatkozata a helyi illetőségről.
- Energetikai nyilatkozat, Kivitelezői nyilatkozat, a Végső Kedvezményezett nyilatkozata (a "Segédletek" pont alatt található Nyilatkozatok Excel fájlban találhatóak meg).
- Közgyűlési határozat a közös képviselő megválasztásáról.
A társasház gazdálkodásának dokumentumai
- Az előző lezárt 2 év bevétel-kiadás kimutatása
- Előző évi adóbevallás, ha van
A lakásszövetkezet gazdálkodásának dokumentumai
- Az előző 2 lezárt üzleti év éves beszámolója
- Előző évi adóbevallás, ha van
A projektre vonatkozó dokumentumok
- Az épület beruházás megvalósítását megelőző (meglévő) állapotára vonatkozó, tanúsító program használatával készített, hitelesített energetikai tanúsítvány, mely tudnivalóiról korábbi cikkünkben számoltunk be.
- A beruházás megvalósítását követő (tervezett) állapotot rögzítő, tanúsító program használatával készített nem hitelesített energetikai elő-tanúsítvány.
- Feltételes kivitelezői szerződés, költségvetés.
- A szakértői költségeket alátámasztó, mindkét fél által aláírt szerződések.
Kölcsön fedezeteinek dokumentálása
- Fedezetként felajánlott ingatlan 90 napnál nem régebbi értékbecslése.
- Fedezetként felajánlott ingatlanra vonatkozóan a tulajdoni lap szemle 30 napnál nem régebbi hiteles másolata.
- Fedezetként felajánlott óvadék meglétéről igazolás.
- Közös tulajdonú ingatlan biztosítékként történő felajánlása esetén közgyűlési határozat, melyben döntöttek az ingatlan fedezetként történő felajánlásáról.
- Fizetési-számla követelésen alapított óvadék esetében szerződés a beérkezett jóváírásokról.
- Követelésen alapított zálog esetén a követelés alapját képező bérleti szerződés (ha a követelés a bérleti díj).
Azt nem szabad elfelejteni, hogy az "eredeti példány" megjegyzéssel nem jelölt dokumentumok esetén másolati példányt kell benyújtani, amelynek valódiságát a közvetítő az eredetivel történő összehasonlítással, cégszerű hitelesítéssel igazol.
A hivatalos pályázati oldalon megtalálható a hitelkérelmek formanyomtatványa, mely közel 40 oldal, de a hitelkérelem részét képezi természetes személyek esetében kilenc, társasházak, lakásszövetkezetek esetében pedig nyolc nyilatkozat és a folyósítási terv is, melyeket szintén csatolni szükséges.
Ezen felül találunk még két Excel fájlt (Költségvetés, Nyilatkozatok-GINOP/VEKOP) a pályázatok (GINOP-8.4.1/A-17, VEKOP-5.2.1-17) "Segédletek " pontja alatt. A Költségvetés táblázatban a nyílászárócsere, hőszigetelés, fűtéskorszerűsítés, megújuló energia és egyéb beruházási tevékenységekhez kapcsolódó költségeket kell rögzíteni anyagköltség és munkadíj megoszlásban.
A Nyilatkozatok tábla pedig azt a 3 nyilatkozatot foglalja magába, amelyeket a projektre vonatkozó dokumentumok között tüntettünk fel (Energetikai nyilatkozat, Kivitelezői nyilatkozat, a Végső Kedvezményezett nyilatkozata).
Összefoglaló
Egy jó tanács, azoknak, akik belefognak a családi házuk, lakásuk energetikai korszerűsítésébe, hogy minden részletre, szabályra, kitételre odafigyelve olvassák át a hivatalos pályázati oldalon található termékleírásokat, a pályázatok eljárás rendjét, illetve figyelmesen töltsék ki a több mint 30 oldalas hitelkérelmi formanyomtatványt és a hozzá kapcsolódó nyilatkozatokat, illetve a költségvetési táblázatot. Ha ez megtörtént, nem dőlhetnek hátra, hiszen ezután jön csak a java még.
A cikkünkben összegyűjtött dokumentumokat mindenkinek be kell szerezni és hitelkérelemhez csatolva benyújtani az MFB-pontokon keresztül. Mivel a dokumentumok beszerzése időigényes, így azt javasoljuk, hogy már most kezdjenek neki beszerezni a vonatkozó dokumentumokat, hogy április 24-én elsőként tudják beadni hitelkérelmüket.
Már korábban felhívtuk a figyelmet arra, hogy elég sok a megkötés és a kitétel, ami egyáltalán nem teszi könnyűvé a pályázatot sem a természetes személyeknek, sem a társasházak, lakásszövetkezetek számára.
Mindenesetre az, aki lelkiismeretesen beszerzi a szükséges dokumentumokat, kitölti a hitelkérelmet és megfelel a feltételeknek, várhatóan kap majd nulla százalékos hitelt, de azt ne felejtsük el, hogy ezt idővel vissza is kell majd fizetnie az elért energiamegtakarítás segítségével.