h i r d e t é s

Nekiment az Emmi államtitkárának Tab fideszes polgármestere

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Nekiment az Emmi államtitkárának Tab fideszes polgármestere

2015. április 25. - 07:49
0 komment

Schmidt Jenő, Tab fideszes polgármestere szerint az Emminek fogalma sincs arról, mi folyik vidéken, és le kéne végre számolni azzal a hozzáállással, hogy van a "felelős állam" és a "felelőtlen önkormányzatok".

A minisztérium nem tudja, mi a helyzet a „végeken” – üzente Schmidt Jenő tabi fideszes polgármester, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) nemrég újraválasztott elnöke Czibere Károly szociális ügyekért felelős államtitkárnak, aki az ATV-ben korábban azt mondta, ha valamely településen csökkentek a szociális támogatások, az azért van, mert az önkormányzatok az adóbevételeiket magukra költik és nem a szociálpolitikára. Mint ismert, március elsejétől több szociális támogatás is helyi hatáskörbe került, ezeket a helyi bevételekből kell fedezni, ahol pedig nincs elég, ott az állam elvileg besegít. - írja a hvg.hu

Schmidt Jenő már korábban is arra hívta fel a figyelmet, hogy a szociális támogatásokat újraszabályozó törvény révén nagyok lesznek majd a különbségek a segélyezés terén az egyes önkormányzatok között, a helyhatóságok ugyanis kevesebbet áldoznak majd erre a célra, mint korábban, a segélyekre költött pénzek pedig sok helyen hiányozhatnak a fejlesztésekből. Czibere erre azt mondta, ahol van elegendő iparűzési adó, ott is ennek maximum csak az 1-3 százalékát viszik el a szociális támogatások.

Schmidt Jenő most a Somogy megyei online lapnak azt nyilatkozta, "a minisztérium nincs képben a települési támogatások terén, de nem is lehet, hiszen ehhez háromezer rendeletet kellett volna átnézni egyetlen hónap alatt". Mint mondta, fél év múlva már lehet statisztikákat összeállítani arról, hogy milyen típusú segélyek szűntek meg, vagy alakultak át, de a huszonhárom megyei jogú város napi helyzetének ismeretéből nem lehet országos következtetésekre jutni, mert a legfőbb probléma a hátrányos helyzetű településekkel van.

Schmidt azt mondta, szerinte teljes mértékben megalapozatlan Cziberének az a kijelentése, hogy egyik évről a másikra tizenötezerrel nőtt volna z önkormányzati alkalmazottak száma, mert lehetetlen, hogy ilyen mértékben nőtt volna az önkormányzati bürokrácia, legfeljebb ha a közmunkásokat is beleszámolják, akkor lehet szó ilyen mértékű növekedésről. "Ugyancsak téves állítás, hogy az önkormányzatok a saját bevételeiket, így a helyi iparűzési adót magukra költik. Jelentős részét a kötelező feladatellátásra kell költeni, szabad forrásfelhasználással kevés település tud élni" – magyarázta Schmidt.

A TÖOSZ elnöke hozzátette, ideje felszámolni azt a kormányzati szereplők esetében egyre gyakoribbá váló, alap nélküli megközelítést, amely azt sugallja, hogy van a "felelős állam" és vannak a "felelőtlen önkormányzatok". "Az állam és az önkormányzatok egymás partnerei" – mondta. "A szociális rendszer átalakítása előtt is jobb lett volna konzultálnunk, statisztikákat egyeztetnünk és értelmeznünk, nem pedig a költségvetési törvényből megtudnunk, hogy áprilistól ez van és punktum" – jelentette ki Schmidt Jenő.

Az Abcúg.hu arról ír, a Pest megyei Bag jegyzője szerint is váratlanul érte az önkormányzatot az átalakítás, ezért valahonnan muszáj elvonni, ha tartani akarják az eddigi támogatási szintet. Bognár Józsefné azt mondta, január végén vagy február elején értesültek a változásokról, ezért mindössze két hetük volt felkészülni és megírni a rendeletet.

Mint mondta, az állami támogatás csak félmegoldást jelent, mert csak a tavaly megállapított támogatásokra kapnak pénzt az államtól, amiről az idén döntenek, azt saját forrásból kell fedezniük, de folyamatosan kapnak kérelmeket. Bognár Józsefné azt mondta, az energiával próbálnak takarékoskodni, de a helyi képviselők felajánlásai is sokat segítenek. Az ő elmondása szerint sem marad pénze az önkormányzatnak a fejlesztésekre, hitelt pedig csak kormányzati engedéllyel vehetnek fel.

 

hvg.hu

Posted by SEJT on 2015. április 24.