Mi történik, ha a semmi közepén felmond az ember egy óceánjárón?
Körülményes és drága a felmondás az óceánjáró hajón dolgozók számára, ezért sokan a nehézségek ellenére inkább kitöltik a szerződéses idejüket.
Felmondani egy munkahelyen sosem könnyű feladat, ám ha valaki egy óceánjáró hajón dolgozik, és a nyílt vízen, távol az otthonától szeretné otthagyni az állását, az nemcsak bonyolult, de gyakran sok pénzbe is kerül. Ezt a „luxust” nem mindenki engedheti meg magának, hiszen a hajókon vannak olyan dolgozók is, aki havonta csupán 600 dollárt (200 ezer forintot) keresnek.
„A hajózási társaság hazarepíti a dolgozót, de a költségeket levonja a fizetésből, vagyis büntetik azt, aki szeretne felmondani és hazamenni” – mondta az Insidernek Jim Walker Miamiban dolgozó ügyvéd, aki a óceánjárók munkavállalóit és utasait képviseli.
A felmondás adminisztratív része nem sokban különbözik attól, ahogyan a szárazföldön is zajlik az ügymenet: miután a döntésedet közölted a főnökkel, kitöltesz pár papírt, aztán elmész a HR-re egy kilépő interjúra. Csakhogy aki hajón dolgozik, az akár több ezer kilométerre is lehet az otthonától, és saját zsebből kénytelen fizetni a hazautat. Igaz, van néhány hajózási társaság, amelyik méltányosságból kifizeti az utazás költségeit, de csak akkor, ha valamilyen váratlan családi esemény miatt kell a munkaszerződését felbontania a munkavállalónak. Az ügyvéd szerint általában akkor is állják az utazással járó kiadásokat, ha a társaság rúgja ki az alkalmazottat.
Kölcsönkért, hogy hazajusson
Az egyik nagy hajózási vállalatnál dolgozó bármixer idén márciusban mondott fel, mert szorongásos rohamai és alvászavarai voltak. Megpróbálta betegszabadságra kérni magát, de a hajó orvosa ezt megtagadta, amikor pedig a férfi arról beszélt, hogy régebben öngyilkosságot kísérelt meg, a doktor azt tanácsolta, ezt inkább ne hangoztassa, különben soha többet nem dolgozhat a cégnél.
A bártender végül felmondott, de csaknem 1400 dollárt (475 ezer forint) – több mint a havi fizetése kétszeresét – kellett kölcsönkérnie, hogy ki tudja fizetni a 33 óráig tartó hazautazását. A főnöke azt mondta neki, ha sokallja a repülőjegy árát, dolgozzon még a következő hónapban, de erre már nem volt hajlandó.
A hazautazással járó horribilis költségek sok dolgozót eltántoríthatnak attól, hogy felmondjanak egy óceánjárón, miközben sokan depresszióra és mentális egészségük megromlására panaszkodnak a megterhelő munkakörülmények miatt. A hatalmas kiadások leginkább a frissen belépett munkavállalók számára jelent komoly érvágást; eleve jelentős összeget fizettek azért, hogy eljussanak a kikötőbe, ahonnan a hajó indult, meg kellett vásárolniuk az egyenruhájukat, miközben még csak alig kerestek pénzt.
Ha felmondasz, tiltólistára kerülsz
A Royal Caribbean egyik volt női munkatársa 2022-ben mondott fel, és neki is saját zsebből kellett fizetnie a repülőutat hazafelé. Öt hónapra volt szerződése, de három hónap után nem bírta tovább a stresszes és katonás munkát. Az utolsó csepp a pohárban az volt nála, hogy egy ablaktalan kabinban kellett töltenie a koronavírus miatti 10 napos karantént.
„Felhívhattam a családomat és a barátaimat, ami nehéz volt nekik, mert sírva hívtam őket, de azt mondták, csak menjek el onnan – mesélte a nő. – Úgy voltam vele, hogy nincs hova mennem, itt ragadtam az óceán közepén.”
Amikor azt kérte, hogy két hét múlva elhagyhassa a hajót, figyelmeztették: ha a szerződése lejárta előtt távozik, akkor soha többé nem dolgozhat a hajózási társaságnál. Sokan ezért nem mernek felmondani, de a nőt ez sem ingatta meg, lelépett, igaz, egy hétig még dolgoznia kellett a hajón, amit lelkileg nagyon megterhelőnek talált. Végül aztán – egy tipp alapján – a koronavírusra hivatkozva mondott fel, és így elkerülte, hogy tiltólistára kerüljön a cégnél. (nlc.hu)