Egyre kisebb halloween- ellenzők tábora a Balatonnál, mindez jót tesz a turizmusnak
Több ezer vendég járt a Balatonon ezen a hétvégén is
Egyes balatoni településeken még ma is azon vitáznak, hogy jó dolog e a halloween vagy sem, más települések rendezvényszervezői viszont komoly turisztikai potenciált látnak ebben az időszakban. E nyitottság eredménye, hogy több ezren látogattak el ezen a hétvégén a Balatonfűzfőre és Balatonföldvárra is. Földváron a Kelta Családi Nap várta az érdeklődőket, míg Balatonfűzfőn, a Borzongás fesztiválon volt nagy tömeg. A fesztivál nem csupán a környék lakóinak szólt: már az ország minden részéből érkeztek résztvevők, akik hetek, vagy akár hónapok óta készültek a tökéletes jelmez összeállításával. Szanyi Szilvia, a település polgármestere szerint, az esemény népszerűsége olyan magasra nőtt, hogy már sokan külföldről is beszereztek profi jelmezeket, hogy részt vehessenek ezen a különleges eseményen.
Amerikában már milliárdokat költenek halloweenre, és már nálunk is kezd beindulni ez az üzletág, erre igazán jó példa a fűzfői esemény. Mi gyerekeknek szóló játékokkal és a budapesti Madame Tussauds kiállítás ajándékaival próbáltuk ösztönözni a családok arra, hogy látogassák meg ezt az eseményt – nyilatkozta lapunknak a Füred Kapitány kincsvadászata elnevezésű gyerekprogramsorozat egyik kidolgozója, Éskovács Péter. A turisztikai tanácsadó szerint néhány éve még október utolsó napjához közeledve a Balaton környékén élő lakosság két táborra oszlott: voltak, akik már akkor tökfaragással és rémisztő díszekkel színesítették otthonukat, s voltak, akik különböző fórumokon hőbörögtek az ilyen események ellen.
Mára ez a vita lecsendesült, amely azoknak a rendezvényeknek is köszönhető, amelyeket Füred Kapitány, a balatoni mesehős segítségével szerveztek az elmúlt években. A helyi mesefigurát megalkotó turisztikai- és reklámszakemberek, pedagógusokkal karöltve próbálták elmagyarázni az ellenzőknek, hogy minden ünnepnek, népszokásnak megvan a maga helye az életben és az sem árt, ha más kultúrák gondolatvilágával megismerkednek a gyerekek, mert ez is nyitottabbá, toleránsabbá teszi őket – közölte Éskovács Péter, a balatoni gyerekprogramsorozat egyik kidolgozója.
A halloween–halottak napja-vitának már csak azért sincs értelme szerinte, mert ezek az ünnepek eleve nem egy napra esnek:
- a halloween ősi kelta hagyományokból kialakult ünnep október 31. éjszakáján van, amit elsősorban az angolszász országokban tartanak;
- míg a mindenszentek napja egyházi ünnep, amely november 1-jére esik;
- a halottak napi megemlékezéseket minden évben november 2-án tartják, amely nap valóban a megemlékezésről szól, a szeretteinkről való emlékezésről, ennek a napnak a hagyományaihoz tartozik a gyertya-, mécsesgyújtás, illetve a temetőkben lévő elhunytak sírjainak felkeresése.
A turisztikai tanácsadó szerint a Balatonnál ma már békésen megfér egymás mellett a három jeles nap. Sőt, a halloween komoly turisztikai üzletággá nőtte ki magát, hiszen szinte minden szálloda szervez „tökös” rendezvényt vendégeinek ebben a régióban.
Fekete Tamás, a Balatoni Turizmus Szövetség alelnöke csak részben osztja Éskovács véleményét az ilyen típusú eseményekkel kapcsolatban. Szerinte a civilszervezetek és az önkormányzatok is komoly turisztikai potenciált látnak a halloweeni időszakban, ezért egyre többször támogatnak ilyen tematikájú rendezvényeket is. A következő napokban zajlik majd a keszthelyi Festetics-kastélyban az az izgalmas nyomozás, ahol egy igazi nyomozó bőrébe bújva, egy rejtélyes gyilkosság szálait bogozhatjuk ki (október 31.). Zalakaroson pedig hat napon át, egészen október 31-ig tart a "Tök jó nap" fesztivál, ahová több ezer embert várnak a családoknak szóló sportos eseményekere, koncertekre. Fekete Tamás szerint, a tökös hetek után, a hamarosan a libanapok lesznek a balatoni turizmus fókuszában. Ez a fajta tematika minden éven több ezer turistát vonz a régióba, az éttermek és szállodák idén fokozottan készülnek erre az időszakra is.