Felmérés: a fideszesek majdnem fele generációváltást akar
Az Index a Mediántól kért adatokat arról, hogy a legutóbbi felmérések mit mutatnak a legfiatalabbak preferenciáiról. A mérések még az ellenzéki tüntetések előtt készültek.
A 2018 októberi, illetve november-decemberi kutatás alapján (ez 2400 fő megkérdezésén alapuló reprezentatív minta) a 18-25 évesek között a következő a pártok sorrendje:
- Fidesz - 36 %
- Jobbik - 11 %
- Momentum - 10 %
- LMP - 3 %
- MSZP-P - 3 %
- DK- 0
- egyéb - 3 %
- bizonytalan - 33 %
A Medián azt is megnézte, hogy az adott pártok táborán belül mekkora a fiatalok aránya. Ez az adat azért érdekes, mert értelemszerűen az idő azoknak a pártoknak dolgozik, amelyek több fiatalt tudnak megszólítani. Tehát a 18-25 évesek aránya a pártok szimpatizánsai között:
- Momentum - 31 %
- LMP - 12 %
- Jobbik - 11 %
- Fidesz - 8 %
- MSZP - 4 %
- DK - 0
Még egy érdekes adatsor, amely november 30. december 5. között készült. A Medián megkérdezte, hogy az emberek mit gondolnak a politikai generációváltás szükségességéről. Nem meglepő, hogy egy kormánypárti-ellenzéki törésvonal alakult ki, hiszen Orbán Viktor kilencedik éve kormányoz, vagyis a generációváltás a fideszes kurzus távozását is jelentené.
Ehhez képest a fideszesek 25 százaléka gondolja úgy, hogy Magyarországnak politikai generációváltásra van szüksége, és 70 százalék azt, hogy "a politikusok sosem változnak - az új politikusok se lennének jobbak a régieknél".
Az ellenzéki pártoknál jellemzően 80-20 ez az arány, de szembetűnő, hogy a Momentum szavazóinál 94-6-os arány alakult ki, vagyis szinte minden momentumos generációváltás sürget.
A teljes népesség fele gondolja ezt: 52 százalék szeretne generációváltást, 44 százalék pedig nem gondolja, hogy lehetne jobb a politikai osztály.